Papież ma zapalenie oskrzeli, w najbliższych dniach nie będzie wychodził z domu – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Spotkania z doradcami na temat przezwyciężania kryzysu i budowania wzajemnej więzi, turnieje i gry terenowe, ponowne randki oraz modlitwa i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich - to tylko niektóre wydarzenia dla par zaplanowane w całej Polsce w ramach Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa. Przypada on w dniach 7-14 lutego. W Polsce inicjatywa odbędzie się w kilkudziesięciu miastach.
Papież spotkał się dziś z duchowieństwem Wschodnich Kościołów Autokefalicznych. W czasie rozmowy Franciszek zwrócił uwagę na jednoczący charakter wspólnego Credo wszystkich chrześcijan.
Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha moskiewski Cyryl przyspiesza procedury, aby do 9 maja, 80. rocznicy sowieckiego zwycięstwa w „Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej”, kanonizować „generalissimusa” Aleksandra Suworowa, najbardziej zwycięskiego dowódcę w całej historii Rosji, który pozostawił po sobie nie tylko splendor militarnej chwały, ale także tysiące ofiar niezwykłej brutalności w całej Europie, pisze na łamach agencji Asianews Władimir Różański.
W szwedzkim mieście Örebro doszło wczoraj do strzelaniny w szkole. W efekcie ataku 35-latka nie żyje jedenaście osób, kilka kolejnych jest rannych. Wśród ofiar tragedii jest także sprawca - bezrobotny mieszkaniec Örebro.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) wyraziło zaniepokojenie ograniczeniami, jakie spotykają chrześcijan w Syrii. Co pewien czas chrześcijanie zmagają się z islamistami, którzy chcą ograniczyć ich wolność religijną.
- Uważam, że jest to głęboko nieodpowiedzialne ze strony jakiegokolwiek rządu, aby pozwolić na przeprowadzenie zmiany na taką skalę bez należytego, właściwego, wspieranego przez rząd procesu parlamentarnego – stwierdził przewodniczący episkopatu Anglii i Walii, kard. Vincent Nichols komentując sposób procedowania ustawy zezwalającej w Wielkiej Brytanii na wspomagane samobójstwo po jednej porannej debacie.
Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała dwóm nowym asteroidom nazwy, upamiętniające zasłużonych zakonników. Jednym z nich jest jezuita, o. Józef Andrasz, spowiednik św. siostry Faustyny, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w archidiecezji krakowskiej 1 lutego.
W kolejnej katechezie środowej o Chrystusie, naszej nadziei, Franciszek zachęcał byśmy prosili Boga o łaskę "abyśmy potrafili oczekiwać na spełnienie wszystkich Jego obietnic i aby pomógł nam przyjąć w naszym życiu obecność Maryi". Tematem dzisiejszego rozważania było spotkanie Maryi z Elżbietą. Franciszek podkreślił, że podczas tego wydarzenia to przede wszystkim Jezus, w łonie swojej matki, nawiedził swój lud.
Ochrona najmłodszych przed konfliktami, pracą dzieci i różnymi formami wykorzystywania znalazła się w centrum Międzynarodowego Szczytu nt. Praw Dzieci. Panele odbyły się Pałacu Apostolskim w Watykanie. Mówiono m.in. o dramatycznej sytuacji dzieci w Strefie Gazy. Ojciec Ibrahim Faltas wskazał, że rozejm jest nadzieją dla przyszłości młodzieży w Ziemi Świętej.
"Bez wzajemnego poszanowania i życzliwości nie jest możliwe budowanie życia społecznego opartego na prawdzie, wolności słowa i trosce o dobro wspólne", czytamy w komunikacie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych o przeciwdziałaniu podziałom i wrogości, podpisanym przez jej przewodniczącego bp. Mariana Florczyka.
Francuskie MSW podało dane dotyczące aktów agresji skierowanych w wyznawców różnych religii. Zgodnie z informacjami ministerstwa w ubiegłym roku napaści na chrześcijan zmniejszyły się o ok. 30 proc., wzrosła jednak liczba podpaleń kościołów. Najbardziej atakowaną grupą religijną we Francji są wyznawcy judaizmu.
- WDŻ pełni ważną funkcję profilaktyczną, kształtuje postawę prorodzinną, prozdrowotną i prokreacyjną, co w dobie kryzysu demograficznego powinno być jednym z priorytetów polityki państwowej – zaapelowała Agnieszka Pawlik-Regulska, koordynator Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, podczas konferencji „Ryzykowna edukacja zdrowotna a sprawdzony WDŻ - głos ekspertów” zorganizowanej przez KAI oraz Koalicję na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły.
- To zwłaszcza do niego możemy odnieść słowa Chrystusa skierowane przed wiekami do Jaira: „Nie bój się, wierz tylko” – mówił o św. Janie Pawle II abp Marek Jędraszewski w bazylice św. Piotra na Watykanie. Od Mszy św. przy grobie Papieża Polaka rozpoczęło się spotkanie Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II.
„Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany” (Iz 9, 5a).
W opisie przybycia Józefa i Maryi do Jerozolimy po narodzinach Jezusa Łukasz podkreśla, że rodzice chętnie przestrzegali obrzędy Pięcioksięgu; rodzina była zakorzeniona we współczesnych żydowskich wierzeniach i zwyczajach – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego prof. Serge Ruzer, wykładowca Religioznawstwa Porównawczego Hebrew University w Jerozolimie.
Kilkudziesięciu parlamentarzystów uczestniczyło w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę. Wśród nich byli posłowie, senatorowie, a także przedstawiciele pracowników Kancelarii Sejmu i Senatu. Spotkanie odbyło się tradycyjnie w Święto Ofiarowania Pańskiego.
«Teraz, o Władco, pozwalasz odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, które przygotowałeś wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela». Komentarz - o. Jacek Prusak OP.
- Czego ja oczekuję od mojego życia? Co jest moją wielką nadzieją? Czy moje serce pragnie oglądać oblicze Pana? Czy oczekuję objawienia Jego planu zbawienia dla ludzkości? – to pytania, do zadania sobie których zaprosił Papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański.
2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.