wideo
Ewangelia na XXIII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

«Effatha». Komentarz - o. Radosław Broniek OP.

Franciszek w Papui-Nowej Gwinei. Spotkanie z dziećmi: Szczęście zależy wyłącznie od miłości [video] wideo
Franciszek w Papui-Nowej Gwinei. Spotkanie z dziećmi: Szczęście zależy wyłącznie od miłości [video]

Papież spotkał się dziś z najmłodszymi mieszkańcami Papui-Nowej Gwinei. Powiedział im, że ich szczęście zależy wyłącznie od miłości. Dlatego zachęcał, by skoncentrowały wszystkie swoje siły na tym, by kochać Pana Jezusa, a w Nim wszystkich ludzi, z którymi się spotykają.

Papież na spotkaniu z władzami Papui-Nowej Gwinei: Ewangelia Jezusa nie jest związana z żadną ziemską władzą Wiadomości
Papież na spotkaniu z władzami Papui-Nowej Gwinei: Ewangelia Jezusa nie jest związana z żadną ziemską władzą

- Niech wszystkie ludy Papui Nowej Gwinei, z różnorodnością ich tradycji, żyją razem w harmonii i dają światu znak braterstwa – stwierdził Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego Papui Nowej Gwinei. W APEC Haus, głównym centrum konferencyjnym Port Moresby zgromadziło się ok. 300 osób.

Zatrzymano podejrzanych o przygotowywanie zamachu w czasie wizyty papieża Wiadomości
Zatrzymano podejrzanych o przygotowywanie zamachu w czasie wizyty papieża

Papież Franciszek odbywa właśnie 45. podróż zagraniczną do Azji i Oceanii, pierwszym z odwiedzanych przez niego krajów była Indonezja. Okazuje się, że w czasie papieskiej wizyty mogło dojść do niebezpiecznych wydarzeń.

Szkoły katolickie w Polsce Wiadomości
Szkoły katolickie w Polsce

Szkolnictwo katolickie w Polsce, stłumione w czasach komunistycznych, po 1989 r. przeżywało dynamiczny rozwój. U progu transformacji było w Polsce ok. 20 szkół katolickich, dziś jest ich niemal 500. Uczy się w nich ok 75 tys. uczniów. Szkoły katolickie cieszą się renomą. Zaufanie rodziców budzą zwykle programy wychowawcze i wysoki poziom nauczania. Placówki zajmują wysoką pozycję w rozmaitych rankingach. Pewną barierę dla rodziców może stanowić konieczność płacenia czesnego, warto jednak podkreślić, że połowa szkół katolickich w Polsce ma statut szkoły publicznej, a takie szkoły czesnego nie pobierają. Jednym z największych wyzwań dla szkół katolickich jest dziś zachowanie tożsamości – by nie były one katolickie tylko z nazwy, ale naprawdę uczyły i wychowywały młodych ludzi w duchu wartości ewangelicznych. Publikujemy tekst, który ukazał się w Raporcie KAI „Kościół w Polsce 2023”.

Wiadomości
[wywiad] Postulator procesu kanonizacyjnego: Ufam w cud za wstawiennictwem rodziny Ulmów

- Czekam na skonsultowanie pewnej konkretnej historii dziecka, u którego jeszcze pod sercem matki wykryto poważne schorzenie. Lekarz zalecił aborcję. Rodzice dowiedziawszy się o rodzinie Ulmów, zaczęli się modlić za ich wstawiennictwem. I 10 września 2023 r., dokładnie w dniu ich beatyfikacji, dziewczynka urodziła się zupełnie zdrowa – relacjonuje w rozmowie z KAI ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego bł. rodziny Ulmów. Duchowny zaznacza jednocześnie, że do uznania cudu konieczna jest dogłębna analiza zdarzenia i wykazanie, że nie da się go wytłumaczyć od strony naukowej.

 [wywiad] Dr Bernaciński: Toczące się prace to nabity pistolet wycelowany w Kościół Wiadomości
[wywiad] Dr Bernaciński: Toczące się prace to nabity pistolet wycelowany w Kościół

Zmiany dotyczące Funduszu Kościelnego zostaną sfinalizowane wtedy, gdy będzie to politycznie wygodne dla rządu. Być może w kampanii prezydenckiej lub dopiero przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi. Na tę chwilę wystarcza dzielenie społeczeństwa tematem rzekomych przywilejów finansowych Kościoła - mówi w wywiadzie dla KAI dr Łukasz Bernaciński, prawnik i autor monografii poświęconej Funduszowi Kościelnemu. W rozmowie wyjaśnia też, jakie rozwiązania powinny zostać wprowadzone przy poszanowaniu Konstytucji i Konkordatu oraz w jaki sposób rzetelnie dokonać rozliczenia Funduszu.

Abp Galbas: Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X ma status kanonicznie nieuregulowany Wiadomości
Abp Galbas: Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X ma status kanonicznie nieuregulowany

Abp Adrian Galbas wydał w dniu dzisiejszym komunikat, który odczytany zostanie w najbliższą niedzielę. Sprawa dotyczy działalności Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X na terenie podległej mu archidiecezji katowickiej.

Rozpoczęła się wizyta Papieża w Papui-Nowej Gwinei Wiadomości
Rozpoczęła się wizyta Papieża w Papui-Nowej Gwinei

Franciszek rozpoczął wizytę w Papui-Nowej Gwinei. Papieski samolot tuż po godz. 19. czasu miejscowego wylądował na lotnisku Jacksons w stolicy kraju Port Moresby. W ramach najdłuższej podróży apostolskiej swego pontyfikatu do krajów Azji i Oceanii w dniach 6-9 września papież przebywać będzie w stolicy i w Vanimo na północnym wybrzeżu wyspy. Hasłem wizyty są słowa: „Módlcie się”. Franciszek jest drugim papieżem po Janie Pawle II, który odwiedził ten kraj dwukrotnie: w 1984 i 1995 r.

Prof. Czajkowski: Nowe przepisy są w pewnym stopniu wprowadzaniem aborcji na życzenie Wiadomości
Prof. Czajkowski: Nowe przepisy są w pewnym stopniu wprowadzaniem aborcji na życzenie

- W pewnym stopniu nowe przepisy są wprowadzaniem aborcji na życzenie. Chociaż nie jestem uprawniony do tego, żeby podważać orzeczenia lekarzy innych specjalności – podsumował prof. Krzysztof Czajowski, który był gościem Aleksandry Jakubowskiej w programie telewizji wPolsce24. Kierownik Katedry i Kliniki Położniczej i Ginekologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ocenił m.in. najnowsze wytyczne opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z którymi przesłanką do legalnej aborcji jest zagrożenie zdrowia lub życia kobiety, w tym zagrożenie zdrowia psychicznego i wystarczy, że poświadczy je jeden dokument.

Prawa dziecka zmarłego przed urodzeniem Wiadomości
Prawa dziecka zmarłego przed urodzeniem

Nakładem Wydawnictwa Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości ukazała się publikacja pt. "Status prawny dziecka martwo urodzonego". - To pierwsza publikacja naukowa w Polsce, która naświetla problematykę martwych urodzeń oraz poronień z punktu widzenia różnych dyscyplin prawa - mówi prof. Paweł Sobczyk, redaktor naukowy publikacji.

We wrześniu w Kościele katolickim obchodzony będzie Tydzień Wychowania Wiadomości
We wrześniu w Kościele katolickim obchodzony będzie Tydzień Wychowania

„Wychowujmy razem” – pod tym hasłem od 8 do 14 września w Kościele katolickim w Polsce obchodzony będzie XIV już Tydzień Wychowania. O idei Tygodnia, o funkcji wychowawczej lekcji religii oraz o tym, że wychowanie religijne może być jednym z elementów prewencji depresji wśród młodych - mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w siedzibie Sekretariatu KEP. Odnosili się też do sporu wokół lekcji religii w szkole wywołanego ostatnim rozporządzeniem MEN. - My naprawdę chcemy rozmawiać. Nie chcemy forsować tylko swojej wizji. Jako strona kościelna jesteśmy otwarci i gotowi na kompromis – powiedział bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

800 kultur, 800 języków. Papua-Nowa Gwinea czeka na przybycie Franciszka Wiadomości
800 kultur, 800 języków. Papua-Nowa Gwinea czeka na przybycie Franciszka

Papua-Nowa Gwinea będzie drugim etapem najdłuższej podróży pontyfikatu papieża Franciszka. - Ojciec Święty dotknie żywej wiary i doświadczy bardzo dynamicznej i młodej wspólnoty Kościoła – podkreśla siostra Shanty Joseph. Misjonarka ze Zgromadzenia Matki Bożej Pocieszenia zauważa, że Ewangelia jest w tym kraju zaszczepiana w tradycyjną kulturę i staje się spoiwem papuaskiego społeczeństwa, które mówi 800 językami i posiada tyle samo różnych kultur.

Msza św. w Dżakarcie. Papież: Pierwszym zadaniem ucznia nie jest szata zewnętrznie doskonałej religijności Wiadomości
Msza św. w Dżakarcie. Papież: Pierwszym zadaniem ucznia nie jest szata zewnętrznie doskonałej religijności

- Trzeba słuchać Słowa i żyć Słowem, aby stać się uczniami Jezusa – powiedział Franciszek do indonezyjskich katolików podczas Mszy św. na stadionie Gelora Bung Karno w Dżakarcie.

Papież z Wielkim Imamem podpisali Wspólną Deklarację Istiqlal 2024” o harmonii religijnej Wiadomości
Papież z Wielkim Imamem podpisali "Wspólną Deklarację Istiqlal 2024” o harmonii religijnej

Do spoglądania w głębię i do troski o więzi zachęcił Ojciec Święty uczestników spotkania międzyreligijnego, które odbyło się w Meczecie „Istiqlal” w Dżakarcie. Wraz z Wielkim Imamem podpisał on Wspólną Deklarację Istiqlal.

Szkoła katolicka reaguje na ataki mediów związane z rekrutacją córki Szymona Hołowni Wiadomości
Szkoła katolicka reaguje na ataki mediów związane z rekrutacją córki Szymona Hołowni

Społeczna Szkoła Podstawowa św. Rodziny w Otwocku opublikowała oświadczenie w związku z pojawiającymi się w mediach informacjami nt. wyników rekrutacji. Przypomina w nim, że jako niepubliczna placówka systemu oświaty ma zagwarantowane prawo kierować się w tym zakresie własnymi zasadami. Wyraża też niepokój z powodu medialnego zainteresowania placówką, które może niekorzystnie wpłynąć na spokój i poczucie bezpieczeństwa uczniów.

To nie żart. Prezydent Wenezueli przenosi Boże Narodzenie na 1 października Wiadomości
To nie żart. Prezydent Wenezueli przenosi Boże Narodzenie na 1 października

Kontrowersyjny prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, w swoim przemówieniu skierowanym do narodu zapowiedział przeniesienie daty Bożego Narodzenia.

Proces beatyfikacyjny kilkudziesięciu polskich męczenników podąża do przodu Wiadomości
Proces beatyfikacyjny kilkudziesięciu polskich męczenników podąża do przodu

W drodze do beatyfikacji jest kolejna grupa Polaków, zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. To 71 osób, przede wszystkim przedstawicieli duchowieństwa, zwanych drugą grupą męczenników polskich. Obecnie sprawa księdza Henryka Szumana i 70 towarzyszy jest na etapie pisania positio - powiedział Vatican News-Radiu Watykańskiemu postulator procesu beatyfikacyjnego, ks. dr Dariusz Drążek z diecezji pelplińskiej.

Franciszek do indonezyjskich władz: Wasz kraj ma rozwijające się rodziny wielodzietne. Tak trzymać! Wiadomości
Franciszek do indonezyjskich władz: Wasz kraj ma rozwijające się rodziny wielodzietne. Tak trzymać!

Jedność w wielości, sprawiedliwość społeczna i Boże błogosławieństwo to fundament, na którym opiera się indonezyjskie społeczeństwo – przypomniał Papież w pierwszym przemówieniu swej azjatyckiej podróży.

Indonezja: Na spotkaniu z duchowieństwem papież cytuje Wisławę Szymborską Wiadomości
Indonezja: Na spotkaniu z duchowieństwem papież cytuje Wisławę Szymborską

- Zachęcam was do kontynuowania waszej misji mocni w wierze, otwarci na wszystkich w braterstwie i bliscy każdemu we współczuciu – powiedział Franciszek spotykając się z biskupami, kapłanami, diakonami, osobami konsekrowanymi, klerykami i katechetami w Dżakarcie. Odbyło się ono w katedrze Matki Bożej Wniebowziętej. Ojciec Święty zacytował słowa wiersza Wisławy Szymborskiej: „różnimy się od siebie jak dwie krople czystej wody”. Stwierdził, że żywe braterstwo oznacza wzajemną akceptację, uznanie siebie nawzajem za równych w różnorodności.

Emerytury
Stażowe