Okres Wielkiego Postu sprzyja powrotowi do spraw zasadniczych, do prawdy o Bogu, o innych ludziach i o nas samych – powiedział Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej w Środę Popielcową w bazylice św. Sabiny na rzymskim Awentynie. Świątynia ta – siedziba kurii generalnej dominikanów - tradycyjnie inauguruje listę kościołów stacyjnych Wiecznego Miasta. Głowę Franciszka posypał popiołem Penitencjarz Większy, kard. Mauro Piacenza.
Cztery osoby, delegowane przez biskupów do niemieckiej drogi synodalnej: Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, Katharina Westerhorstmann, Marianne Schlosser i Dorothea Schmidt opublikowały na łamach dziennika „Die Welt” list otwarty, w którym deklarują wycofanie się z tej inicjatywy.
We wtorek 21 lutego pożar zniszczył zabytkowy żuławski dom podcieniowy w Krzywym Kole. Mieścił się w nim ośrodek Caritas Archidiecezji Gdańskiej. W domu odbywały się warsztaty terapii zajęciowej. Udało się uratować nowo dobudowaną część budynku. Nikt nie ucierpiał.
Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie papież kontynuował cykl katechez poświęconych ewangelizacji. Franciszek zwrócił się także do Polaków z błogosławieństwem wobec akcji "Misjonarz na Post".
Laureatem międzynarodowej nagrody naukowej "Ratio et Spes" został w tym roku ks. prof. Michał Heller, kosmolog, filozof i teolog. Wyróżnienie trafiło do prof. Toma McLeisha, filozofa przyrody z Uniwersytetu w Yorku (Anglia). "Ratio et Spes" to nagroda przyznawana wspólnie od 2020 r. przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Watykańską Fundację Joseph Ratzinger-Benedetto XVI za wybitną interdyscyplinarną publikację naukową lub cykl publikacji mieszczących się w corocznie określanej problematyce.
Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Nazwę swą bierze od zwyczaju posypywania głowy popiołem na znak rozpoczęcia pokuty.
Towarzystwo Jezusowe wydało oficjalne oświadczenie w sprawie ojca Marka Rupnika. Czytamy w nim, że nowe skargi dotyczące nadużyć popełnionych przez słoweńskiego jezuitę obejmują okres ponad 30 lat. Prowadzone będzie dalsze postępowanie wewnętrzne. Na zakonnika nałożono kolejne kary.
Około trzystu uczonych z zakresu religii i nauk humanistycznych na uniwersytetach i uczelniach w Izraelu zadeklarowało wsparcie dla wspólnot chrześcijańskich w tym kraju. Tłem jest trwająca wrogość i ataki na chrześcijan i instytucje chrześcijańskie ze strony radykalnych Żydów.
Przebywający z wizytą w Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą wspomniał rozmowę, jaką jako młody senator odbył z Janem Pawłem II w Watykanie. - Ojciec Święty powiedział do mnie: "Proszę pamiętać, że rozmawiam z panem jako Polak, nie jako papież". Wówczas uświadomiłem sobie jak wielką siłę ma Polska - zaznaczył Joe Biden w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Prof. Stanisław Grygiel zmarł 20 lutego br. w Rzymie, do którego przeprowadził się wraz z rodziną na prośbę Jana Pawła II, tam także współzałożył oraz współprowadził Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Stolica Apostolska podała dziś, że uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek o godz. 15 w kościele Santa Maria in Traspontina w Rzymie. Msza święta pogrzebowa odprawiona zostanie także w Krakowie.
Tegoroczny Rok Jubileuszu, Człowieka Kościoła jakim niewątpliwie był Kanonik Mikołaj Kopernik, wynika odpowiednio z 550. rocznicy urodzin (19 lutego) jak i z 480. rocznicy śmierci (24 maja), a także z 500. rocznicy (30 stycznia) powierzenia Kanonikowi urzędu Administratora Diecezji Warmińskiej Sede Vacante przez Warmińską Kapitułę Katedralną. Jubileusz, staje się doskonałą okazją przypomnienia absolutnie wyjątkowej postaci i jednego z rozpoznawalnych na całym świecie symboli Polski.
Jesteśmy świadomi naszego zmęczenia wojną, rozdrażnienia, często destrukcyjnego gniewu, a czasem nawet apatii i poczucia beznadziei. I dlatego teraz wzywamy się wzajemnie do podjęcia drogi modlitwy, odbudowy i pokuty. Droga przywracania pokoju na Ukrainie, a także w naszych sercach, nie będzie łatwa, ale będzie zbawienna dla nas wszystkich – napisali rzymskokatoliccy biskupi Ukrainy w orędziu na początek Wielkiego Postu, które jest odczytywane w ukraińskich kościołach w niedzielę 19 lutego. Zachęcili do podjęcia postu ścisłego o chlebie i wodzie we wszystkie wielkopostne środy i piątki.
"Albowiem królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy. Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: "Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam". Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił. Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: "Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?". Odpowiedzieli mu: "Bo nas nikt nie najął". Rzekł im: "Idźcie i wy do winnicy!". A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: "Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych!". Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze. Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: "Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzyśmy znosili ciężar dnia i spiekoty". Na to odrzekł jednemu z nich: "Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czy nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje i odejdź! Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?" (Mt 20, 1-15).
„Miłość Boga jest miłością zawsze w nadmiarze, zawsze wykraczając poza obliczenia, zawsze nieproporcjonalną. Dzisiaj prosi nas również abyśmy tak żyli, bo jedynie w ten sposób będziemy naprawdę dawali o Nim świadectwo” – stwierdził Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
Do tragicznych wydarzeń doszło w Hacienda Heights, na przedmieściach Los Angeles, gdzie postrzelono ze skutkiem śmiertelnym biskupa pomocniczego tej archidiecezji Davida G. O'Connella.
Miłość nieprzyjaciół. Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik, kazanie - o. Dominik Sala OP.
„Świeccy nie są gośćmi w Kościele - to ich dom” - powiedział papież podczas dzisiejszego spotkania z uczestnikami konferencji organizowanej w Watykanie przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Podczas obrad wybrzmiała potrzeba zmiany modelu przywództwa w Kościele.
„Zło w Kościele: bezpieczny powrót", pod takim tytułem ukazał się 18 lutego na portalu frontstory.pl artykuł Mariusza Sepioło i Konrada Szczygieła opisujący wykroczenia, jakich dopuścili się w Danii dwaj księża z Polski: ks. Michał Gutkowski, jezuita, i ks. Radosław Pawłowski ze zgromadzenia misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Publikujemy oświadczenie rzecznika jezuitów w sprawie o. Michała Gutkowskiego SJ.
Papież Franciszek mianował nowych członków Dykasterii Kultury i Edukacji. Wśród tego grona znajduje się kilku Polaków, w tym trzech biskupów.
Zdegradowania do stopnia szeregowego zwierzchnika Kościoła prawosławnego w Polsce abp. Sawy domagają się działacze komunistycznego podziemia - podało Polskie Radio Białystok. Do prezydenta Andrzeja Dudy trafiła petycje w tej sprawie podpisana przez 500 osób. To reakcja na pozdrowienia, które metropolita Sawa wysłał do prawosławnego patriarchy Moskwy i Wszechrusi patriarchy Cyryla z okazji rocznicy jego intronizacji.