Józef Augustyn SJ: Jaki jest jedyny skuteczny środek leczniczy dla wspólnoty Kościoła? Wiadomości
Józef Augustyn SJ: Jaki jest jedyny skuteczny środek leczniczy dla wspólnoty Kościoła?

- Jako duszpasterze i pasterze winniśmy głośno wyrazić nasz ból, żal, skruchę, wstyd i szczerą wolę nawrócenia. Wszystkie ciężkie grzechy zamiatane pod dywan, nabrzmiewają, są jak rana ukrywana pod brudnym opatrunkiem – ostrzega znany rekolekcjonista i przewodnik życia duchowego w tekście będącym reakcją na gorszące skandale w Kościele, z których kolejną falą dziś się spotykamy. Dalej o. Augustyn analizuje jakie patologie życia wspólnotowego są źródłami gorszących i przestępczych ekscesów, i wreszcie wskazuje na radykalne, zgodne z Ewangelią drogi uzdrowienia, których dziś potrzebuje Kościół w Polsce.

Święto św. Stanisława Kostki. Bp Milewski: Jest drogowskazem do świętości Wiadomości
Święto św. Stanisława Kostki. Bp Milewski: Jest drogowskazem do świętości

- Życie św. Stanisława Kostki może nadal inspirować młode pokolenie. Może to być autentyczny drogowskaz do świętości – powiedział dziś bp Mirosław Milewski w parafii Dębsk, której patronem jest św. Stanisław Kostka. Miejscowa szkoła również rok temu przyjęła jego imię.

wideo
Franciszek prosi o pomoc ofiarom powodzi i zapewnia o swojej bliskości z poszkodowanymi [wideo]

W czasie dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie, Papież przypomniał światu o tragedii powodzi, które nawiedzają środkową i wschodnią część naszego kontynentu. Franciszek zapewnił ofiary i ich rodziny o swojej bliskości, a pomagającym podziękował i prosił o kontynuowanie wsparcia.

Franciszek: Jesteśmy zbyt eurocentryczni. Kościół jest większy i bardziej żywy od Rzymu i Europy Wiadomości
Franciszek: Jesteśmy zbyt eurocentryczni. Kościół jest większy i bardziej żywy od Rzymu i Europy

W czasie dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie, pierwszej po pamiętnej pielgrzymce do Azji i Oceanii, szczególną uwagę poświęcił papież wnioskom wyciągniętym po spotkaniach z chrześcijanami z czterech odległych od Europy krajów, które ostatnio odwiedził. Papież przyznał, że podróż, którą właśnie odbył, od dawna była jego marzeniem.

Aleksandra Jakubiak OV: Krzyż podwyższony w sercu Wiadomości
Aleksandra Jakubiak OV: Krzyż podwyższony w sercu

"Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał. Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic. Lecz On się obarczył naszym cierpieniem, On dźwigał nasze boleści, a myśmy Go za skazańca uznali, chłostanego przez Boga i zdeptanego. (...) Tak! Zgładzono Go z krainy żyjących; za grzechy mego ludu został zbity na śmierć. Grób Mu wyznaczono między bezbożnymi, i w śmierci swej był [na równi] z bogaczem, chociaż nikomu nie wyrządził krzywdy i w Jego ustach kłamstwo nie postało" (Czwarta pieść Sługi Jahwe, Iz 53, 2b-4. 8b-9).

Cierpiący Mesjasz - mało znany łącznik judaizmu i chrześcijaństwa [video] wideo
Cierpiący Mesjasz - mało znany łącznik judaizmu i chrześcijaństwa [video]

Jezus ze swoimi poglądami wpisuje się dokładnie w jeden z nurtów judaistycznej tradycji mesjańskiej. Związek judaizmu i chrześcijaństwa jest więc o wiele silniejszy niż sądzono jeszcze do niedawna - o koncepcji cierpiącego Mesjasza w tradycji żydowskiej pisze ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na XXIV niedzielę zwykłą 15 września.

Bp Orchowicz: Na nic się zda krzyż na ścianie, jeśli nie otworzymy na niego serca Wiadomości
Bp Orchowicz: Na nic się zda krzyż na ścianie, jeśli nie otworzymy na niego serca

O niesprowadzanie krzyża jedynie do przedmiotu kultu a tym bardziej symbolu politycznego apelował 15 września w Pakości bp Radosław Orchowicz. - Krucyfiksy są wszędzie: na szyi, w domu, w samochodzie, w kieszeni, ale na nic się to zda, jeśli nie zatrzymamy się, by spojrzeć na Krucyfiks i nie otworzymy na niego naszych serc - powtórzył za papieżem Franciszkiem.

Wiadomości
"Wszystko się zmienia, jeśli naprawdę poznałeś Jezusa!". Franciszek komentuje Ewangelię

- W rzeczywistości, aby poznać Pana, nie wystarczy coś o Nim wiedzieć, ale trzeba Go naśladować - wskazał Franciszek podczas niedzielnego rozważania przed modlitwą Anioł Pański.

Orędzie papieskie: To człowiek decyduje, czy stać się pokarmem algorytmów Wiadomości
Orędzie papieskie: To człowiek decyduje, czy stać się pokarmem algorytmów

„To człowiek decyduje, czy stać się pokarmem dla algorytmów, czy też karmić swoje serce wolnością, bez której nie wzrastamy w mądrości. Mądrość ta dojrzewa, doceniając czas i uwzględniając słabości”, ocenił papież w Orędziu na 58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jego hasło brzmi: „Sztuczna inteligencja i mądrość serca: dla komunikacji w pełni ludzkiej”. W Polsce jest obchodzony w trzecią niedzielę września.

Ewangelia na XXIV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXIV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

«A wy za kogo Mnie uważacie?». Komentarz - o. Paweł Kozacki OP.

Święto Podwyższenia Krzyża. Abp Jędraszewski: Nie ma zbawienia poza krzyżem Chrystusa Wiadomości
Święto Podwyższenia Krzyża. Abp Jędraszewski: Nie ma zbawienia poza krzyżem Chrystusa

- Nie ma zbawienia poza krzyżem Pana naszego Jezusa Chrystusa. To jest nasza mądrość i to jest nasza siła na przekór tzw,. „mądrym tego świata”, na przekór władcom tego świata. To jest nasza siła nadziei, z którą idziemy przez życie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie sumy odpustowej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Sidzinie.

[wywiad] 150-lecie werbistów: Werbista to towarzysz Jezusa, to misjonarz z powołania i natury Wiadomości
[wywiad] 150-lecie werbistów: Werbista to towarzysz Jezusa, to misjonarz z powołania i natury

15 września rozpoczyna się rok jubileuszowy Zgromadzenia Słowa Bożego, które w przyszłym roku obchodzić będzie swoje 150-lecie. – Werbista to towarzysz Jezusa, który jest posłany, to misjonarz z powołania i natury, który toruje Jemu drogę, aby On mógł dotrzeć do wszystkich – mówi w rozmowie z KAI rzecznik werbistów o. Andrzej Danilewicz SVD. Zauważa jednak, że „do tej pory Europa była kontynentem wysyłającym misjonarzy, a w tej chwili największym wyzwaniem jest to, że od dawna z Europy praktycznie nie ma powołań”. – Tylko płonąca pochodnia może zapalić te, które jeszcze nie płoną. Obawiam się, że Pan Jezus trochę nam spowszedniał – komentuje. Obecnie w 79 krajach na 6 kontynentach posługuje i przygotowuje się do pracy misyjnej prawie 5800 werbistów, z czego polskich werbistów jest ponad 400 w 57 krajach na wszystkich kontynentach.

500-lecie Zakonu Kleryków Regularnych: Chcieli reformować Kościół poprzez przemianę własnego życia Wiadomości
500-lecie Zakonu Kleryków Regularnych: Chcieli reformować Kościół poprzez przemianę własnego życia

Dziś mija 500 lat od założenia Zakonu Kleryków Regularnych, zwanych teatynami, który – wraz z innymi – przyczynił się do XVI-wiecznej reformy Kościoła. 14 września 1524 r. św. Kajetan i jego pierwsi naśladowcy złożyli w Bazylice św. Piotra uroczyste śluby, dając tym samym początek nowemu zgromadzeniu.

Papież w samolocie powrotnym do Rzymu: Zakochałem się w Timorze Wschodnim Wiadomości
Papież w samolocie powrotnym do Rzymu: Zakochałem się w Timorze Wschodnim

W trakcie lotu z Singapuru do Rzymu, Papież Franciszek rozmawiał z towarzyszącymi mu dziennikarzami i odniósł się do tragedii cywilów zabitych w Gazie. W kwestii wyborów w USA podkreślił, że każdy powinien dokonać wyboru między Harris a Trumpem w zgodzie z własnym sumieniem. Stanowczo potępił aborcję i odrzucanie migrantów. Pozytywnie ocenił również porozumienie z Chinami, określając je jako „obietnicę i nadzieję dla Kościoła”.

Wiadomości
„Popiełuszko. Kazania na dziś”. Przegląd filmów rozpoczyna obchody 40. rocznicy śmierci kapelana Solidarności

W dniach 20–22 września br. w salach Muzeum Historii Polski odbędzie się przegląd filmów opowiadających o życiu, śmieci i kulcie księdza Jerzego Popiełuszki. Opiekę artystyczną nad wydarzeniem sprawuje Rafał Wieczyński, reżyser filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Po każdej z ośmiu projekcji odbędzie się dyskusja w której udział wezmą świadkowie życia ks. Popiełuszki, historycy i publicyści. W trakcie przeglądu zainaugurowane zostaną obchody 40 rocznicy śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Abp Śmigiel o nominacji papieskiej: Przyjmuję to oczywiście z radością, z entuzjazmem Wiadomości
Abp Śmigiel o nominacji papieskiej: Przyjmuję to oczywiście z radością, z entuzjazmem

- Dziękuję Ojcu Świętemu za zaufanie, mam nadzieję, że z łaską Bożą uda mi się zrealizować to zadanie, które mi wyznaczył – powiedział Radiu Watykańskiemu nowy arcybiskup szczecińsko-kamieński Wiesław Śmigiel.

Papież apeluje: Młody człowiek, który nie podejmuje ryzyka, jest starcem! Wiadomości
Papież apeluje: Młody człowiek, który nie podejmuje ryzyka, jest starcem!

W czasie międzyreligijnego spotkania z młodzieżą – ostatniego punktu papieskiej pielgrzymki – Ojciec Święty zachęcał młodych ludzi do dialogu, konstruktywnej krytyki i braterstwa osób różnych religii.

Papież mianował nowego arcybiskupa archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Wiadomości
Papież mianował nowego arcybiskupa archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

Dotychczasowy biskup toruński Wiesław Śmigiel został mianowany arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Decyzję Ojca Świętego ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Singapur opiera się sekularyzacji, wzrasta liczba chrześcijan Wiadomości
Singapur opiera się sekularyzacji, wzrasta liczba chrześcijan

Wczoraj papież Franciszek rozpoczął ostatni etap swojej 45. podróży zagranicznej do Azji i Oceanii, którym po Indonezji, Papui-Nowej Gwinei oraz Timorze Wschodnim jest Singapur. W związku z papieską wizytą w dniach 11-13 września br. oczy świata zwrócone są właśnie na owo azjatyckie państwo-miasto.

Dyrektor katolickiego zespołu szkół we Francji zawieszony za „naruszenie zasad świeckości” Wiadomości
Dyrektor katolickiego zespołu szkół we Francji zawieszony za „naruszenie zasad świeckości”

„Obowiązkowe i oceniane lekcje katechizmu, cenzura książek, wystąpienia reakcyjne i ograniczenia wolności sumienia”, takie zarzuty usłyszał dyrektor Prywatnego Zespołu Szkół Niepokalanego Poczęcia NMP w Pau, Christian Espeso w tamtejszym kuratorium jako uzasadnienie zawieszenia go w pełnionej funkcji. Zdaniem władz oświatowych naruszają one „naruszenie zasad świeckości”. Władze oświatowe w Bordeaux zawiesiły go na okres trzech lat, chociaż pozwolono mu nadal nauczać.

Emerytury
Stażowe