W piątek we Włoszech przewodniczący Parlamentu Europejskiego mówił o prawdopodobieństwie exodusu mieszkańców Afryki do krajów Unii. Według Tajaniego ratunkiem powinna być pomoc Europy dla Afryki.
Zapraszamy na cykl rekolekcji w nurcie duchowości ignacjańskiej zatytułowanych "3 minuty z Loyoli". Piętnasty odcinek skupia się wokół nauki św. Ignacego: "O ile bardziej należy się wysilać, aby ujarzmić ducha niż ciało."
Wizyta Donalda Trumpa w Polsce i jego przemówienie na pl. Krasińskich nie do końca przypadło do gustu mainstreamowym mediom niemieckim. Pada tam wiele krytycznych uwag.
Do sieci trafiają coraz nowsze filmy z aktami przemocy dokonywanymi przez skrajnie lewicowe bojówki Antify siejące spustoszenie w Hamburgu. Ideą mającą przyświecać ich działaniom jest antyglobalizm, przeciwstawianie się paktom wielkich tego świata w obronie praw jednostek. Sfilmowany przez rosyjskiego blogera, dziennikarza i fotografa, Ilię Warłamowa, proceder okradania przez Antifę sklepów w Hamburgu stymuluje do zadania sobie pewnych pytań.
Thomas Knopp, naczelny hamburskiej sekcji tabloida "Der Bild", zamieścił w sieci film pokazujący, jak niemiecka policja traktuje osoby blokujące przejście podczas szczytu G20 w Hamburgu.
Dziennikarz Gazety Wyborczej, Bartosz Wieliński, przedstawił swoją opinię o przemówieniu Donalda Trumpa w Warszawie na antenie amerykańskiej stacji CNN. Telewizja ta znana jest z retoryki bardzo krytycznej wobec obecnego amerykańskiego prezydenta.
Światowym viralem staje się powoli zapis trudnej drogi, którą przebył francuski prezydent, Emmanuel Macron, by na pamiątkowym, wspólnym zdjęciu ze szczytu G20 stać koło Donalda Trumpa. Amerykańskie media nie kryją rozbawienia.
- Nie oczekujemy zaś niczego więcej niż wzajemności i, być może, drobnej gratyfikacji dla naszych wysiłków kulturalnych. Czy możemy liczyć na Pańskie wsparcie? - napisał Wojciech Malajkat aktor i rektor Warszawskiej Akademii Teatralnej do prezydenta USA Donalda Trumpa, którego wizyta miała utrudnić dostęp publiczności do Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych. Zapytaliśmy organizatorów czy chodzi o zwrot pięciu tysięcy złotych, ponieważ na tyle szacuje się dochody z biletów. Oto co nam odpowiedzieli.
Czwartkowa wizyta Donalda Trumpa zostanie w Polsce zapamiętana na długo. Czy to początek nowego otwarcia Europy Środkowo-Wschodniej? A może Polacy nadmiernie pompują balonik pod nazwą Trójmorze? O wizycie 45 prezydenta Stanów Zjednoczonych Mateusz Kosiński rozmawiał z dr Ryszardem Żółtanieckim, kierownikiem Akademii Służby Zagranicznej i Dyplomacji Collegium Civitas, w przeszłości ambasadorem RP w Grecji i na Cyprze.
Wzrost ceny paliwa w takiej czy innej formie dotknie każdego Polaka i nie jest, to miła informacja. Tak jak nie wzbudza entuzjazmu wizyta u dentysty. Lecz czasami trzeba kierować się racjami wyższymi.
Odpowiadając na wyrażone w apelu obawy i wątpliwości pragnę zauważyć na wstępie, że projekt ustawy i samo powołanie Narodowego Instytutu nadzorowanego przez Komitet ds. Pożytku Publicznego nie jest wyrazem centralizacji władzy, czy próbą przejęcia kontroli nad środowiskiem organizacji pozarządowych - pisze prof. Gliński.
Zdaniem ekspertów stosunki rosyjsko-amerykańskie od wielu lat nie były tak złe jak obecnie. Dlatego spotkanie obu prezydentów było oczekiwane z dużym napięciem. Dzisiaj obydwaj prezydenci rozmawiali osobiście, ale pozwolili wejść na chwilę przedstawicielom mediów do pokoju, w którym odbywa się ich spotkanie, po czym wrócili do rozmów w cztery oczy.
To pierwsza wizyta w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Eksperci podkreślają, że z politycznego punktu widzenia to sukces polskiej dyplomacji, z gospodarczego – szansa na zwrócenie uwagi zagranicznych inwestorów na sukces ekonomiczny Polski odniesiony w ostatnich kilkunastu latach. Zdaniem Jarosława Janeckiego, głównego ekonomisty Société Générale, wizyta ta nie przełoży się jednak na notowania złotego czy akcji polskich spółek.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy przyznającą 400 zł miesięcznie działaczom opozycji antykomunistycznej i represjonowanym w PRL.
"Naszym celem jest wspieranie wszystkich rodzin. Chcemy pomagać każdemu dziecku, każdej matce, każdej rodzinie w Polsce" – powiedziała premier Beata Szydło w Sejmie podczas głosowań nad zmianami w ustawie dotyczącej m.in. programu Rodzina 500+.
Liderzy największych światowych gospodarek rozpoczęli dziś dwudniowy szczyt w Hamburgu. Na dzień przed rozpoczęciem spotkania i w dniu wizyty amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w Polsce ogłoszono osiągnięcie ostatecznego porozumienia w sprawie wolnego handlu między Japonią, a Unią Europejską. Choć do czasu rzeczywistego rozpoczęcia bezcłowej wymiany upłynie kilka lat, jest to sygnał przeciw protekcjonizmowi gospodarczemu, zapowiadanemu m.in. przez Donalda Trumpa. Sam szczyt będzie mieć jednak charakter głównie polityczny.
Tysiące ludzi zgromadziło się przed pomnikiem Powstania Warszawskiego'. Była też liczna grupa żołnierzy USA.
Jak podaje Radio ZET, jeśli dojdzie do przepychanek podczas najbliższej kontrmanifestacji miesięcznicy smoleńskiej, to funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu nie powinni pozwolić na zatrzymanie Lecha Wałęsy przez policję.
Europejski Trybunał Praw Człowieka, określający się często mianem „Sumienia Europy”, ostatecznie przesądził o niedopuszczalności dalszego leczenia dziesięciomiesięcznego Charliego Garda. Wyrok uznaje, że uśmiercenie dziecka stanowi realizację jego "najlepszego interesu" i wyraz troski o jego zdrowie - wskazuje Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego udzielił dzisiaj wywiadu Polskiej Agencji Prasowej i był "Gościem Poranka" w TVP Info. Przedstawiamy fragmenty obydwu rozmów.