Znaczenie Porozumienia Katowickiego „polegało przede wszystkim na tym, że dotyczyło gwarancji realizacji Porozumienia Gdańskiego w kwestii tworzenia struktur niezależnych związków zawodowych na terenie całego kraju. Problem bowiem polegał na tym, że ustalenia z Gdańska co do organizowania nowych związków były nieprecyzyjne" - napisał w „Biuletynie“ Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Neja z katowickiego oddziału Instytutu, znawca historii śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Prof. Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego wypowiedział się na Twitterze na temat finansowania przez państwo filmu "Kler". Polityk przedstawia kto jest odpowiedzialny za przekazanie funduszy ze środków Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej na najnowszą produkcję Wojtka Smarzowskiego.
Na szczęście sierż. sztab. Adrian Landwójtowicz i st. sierż. Mateusz Małek byli we właściwym miejscu i czasie. Właśnie zakończyli kolejną interwencję. Schodząc po schodach kamienicy usłyszeli głośny płacz dziecka, wydobywający się z jednego z mieszkań. Policjanci zareagowali. Okazało się, że w środku leżał kompletnie pijany mężczyzna - miał blisko 5 promili alkoholu w organizmie. Obok płakała jego 2-letnia córka. Dzięki policjantom dziewczynka jest już bezpieczna pod opieką matki.
Agenci CBA z Poznania zatrzymali Wicestarostę Powiatu Pilskiego oraz Dyrektora jednego z wydziałów Starostwa Powiatowego w Pile. Sprawa dotyczy wykorzystywania funkcji publicznej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej przez inne osoby.
Ponad 40 funkcjonariuszy Policji, Straży Leśnej, Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Straży Rybackiej szukało mężczyzny, który kierując seatem dachował, a następnie oddalił się z miejsca zdarzenia. Jak wynikało z informacji pozostawionej rodzinie, 32-latek miał myśli samobójcze. Z mężczyzną nie było żadnego kontaktu, nie wiadomo było gdzie i w jakim stanie się znajduje. Liczyła się każda minuta. Po kilku godzinach poszukiwań, został odnaleziony i przetransportowany do szpitala w Zielonej Górze.
Poseł Wolnych i Solidarnych podzielił się na Twitterze opinią dotyczącą przyjęcia środowiska Barbary Nowackiej do Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem Andruszkiewicza poszerzona grupa polityków opozycji nie różni się od partii Biedronia, która wkrótce ma powstać.
– Wielu Polaków, którzy wyjechali to były osoby o wysokich kwalifikacjach, osoby dobrze wykształcone, to co spotykało ich na polskim rynku to frustracja, niezadowolenie nie tylko ze względu na brak pracy, czy niskie płac, ale również ze względu na to, że ta praca była niskiej wartości, śmieciowe umowy, złe relacje w pracy, gdzie pracodawca jest swojego rodzaju panem feudalnym. To były kwestie, które spowodowały, że Polacy musieli wyjeżdżać za granicę. Do dziś jednym z powodów, dla których Polacy nie wracają do Polski jest to, że warunki zatrudnienia się nie poprawiają – powiedział we wczorajszym programie „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego Mateusz Szymański, ekspert Solidarności.
Główna uroczystość obchodów jednej z największych tragedii ostatnich lat odbędzie się pod pomnikiem oddającym hołd ofiarom zamachu. Donald Trump, prezydent USA złoży hołd poległym w trakcie ceremonii w Pensylwanii, gdzie spadł jeden z samolotów porwanych przez terrorystów.
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski po raz kolejny poruszył kwestię finansowania filmu "Kler" wyreżyserowanego przez Wojtka Smarzowskiego. Duchowny zastanawia się nad działaniem Krzysztofa Zanussiego, który wziął udział w przyznaniu publicznych pieniędzy dla filmu "Kler", ale jednocześnie broni czynu Romana Polańskiego.
Gościem Programu I Polskiego Radia był Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu. Głównym tematem rozmowy była kampania do wyborów samorządowych oraz postulaty przedstawione przez obóz rządzący.
Gościem Konrada Piaseckiego w "Rozmowie Piaseckiego" TVN24 był Patryk Jaki. Jednym z tematów była kwestia in vitro i jej uregulowanie.
W związku z dość powszechnym niepokojem, jaki wywołały wypowiedzi wiceministra Chorążego oraz minister Rafalskiej w zakresie sprowadzania do Polski imigrantów z Azji poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Sobecka, złożyła na ręce Marszałka Kuchcińskiego interpelację z pytaniami o politykę imigracyjną rządu.
Gościem RMF FM była szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Jednym z tematów rozmowy było zniesienie lekcji religii w szkołach. Parlamentarzystka przedstawiła pomysł jej ugrupowania.
Bartosz Węglarczyk, dyrektor programowy Onetu, pochwalił się nową publicystką portalu wydawanego przez Axel Springera - Krystyną Jandą. - Pani Krystyna Janda w onet.pl. Duża rzecz. Dziękujemy, witamy i jesteśmy dumni - napisał Węglarczyk na Twitterze.
Śpiewając w języku polskim zamknęlibyśmy sobie rynek zachodni. Chcemy się tam pojawić. Nie słuchamy zbyt wielu zespołów śpiewających po polsku. A wracając do twojego pytania, trzeba byłoby wszystko odwrócić do góry nogami. Musiałaby nastąpić zmiana frazowania, a w efekcie także linii melodycznej. Posłuchaj sobie jakiejkolwiek piosenki w języku polskim i w języku angielskim, one w efekcie różnią się długością dźwięków wokalisty. Język polski skłania bardziej do melodeklamacji niż do śpiewania – mówi zespół Cereus w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem
Poseł PiS opublikowała na Twitterze informację dotyczącą gospodarności wójta gm. Klwów k. Przysuchy. Według parlamentarzystyki wójt Piotr Papis wydał aż 1 milion złotych na koncert znanego zespołu.
- Stało się tak, że Niemcy, uważający się za lidera Europy, taką klasową „Top Girl”, wpraszają się na imprezę organizowaną przez kraje Trójmorza, klasowych przeciętniaków. Wiadomość tę przyjąłem z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony niekłamana satysfakcja, a z drugiej – obawa - pisze Michał Ossowski, redaktor Naczelny "Tygodnika Solidarność" na łamach najnowszego TS.
Roman Giertych odniósł się do jednej z pierwszych, medialnych wypowiedzi nowego rzecznika prezydenta Błażeja Spychalskiego.
Małopolscy, śląscy i pomorscy policjanci zatrzymali kolejnych pięć osób stanowiących trzon zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu substancji psychoaktywnych. Do zatrzymań doszło na terenie województwa małopolskiego, łódzkiego i pomorskiego. Zatrzymani usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wytwarzaniem oraz wprowadzaniem do obrotu zagrażających życiu i zdrowiu substancji psychotropowych, a także posiadania znacznych ilości środków odurzających. Cztery zatrzymane osoby zostały tymczasowo aresztowane.
Zgodnie z polskim prawem wszystkie dzieci zmarłe przed narodzeniem (dzieci utracone) mają prawo do godnego pochówku. Jeśli jednak nie zorganizuje go rodzina lub ludzie dobrej woli obowiązek przeprowadzenia pogrzebu spoczywa na gminie. Instytut Ordo Iuris wysłał zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej do warszawskich dzielnic i podwarszawskich gmin, by dowiedzieć się, czy w praktyce wywiązują się one z ustawowego obowiązku.