Według sondażu sporządzonego przez agencję SW Research większość mieszkańców stolicy (51,1 proc. badanych) stwierdza, że prezydent stolicy musi być rodowitym warszawiakiem. 14,6 proc. reposndentów nie ma w tej sprawie zdania, a 34.3 proc. badanych uważa, że miejsce urodzenia kandydata na prezydenta nie jest ważne.
- Głośno pytam PO i N, dlaczego nie ma od razu, celnych, złośliwych, wykpiwających,ale prawdziwych i treściwych ripost pod każdym twittem PiS? Nie macie ludzi z talentem do tego, tkwiacych 24 godziny na sieci jak na froncie, czy wam się nie chce? - pyta Waldemar Kuczyński. Jego wypowiedź skomentował Krzysztof Wyszkowski
Była dyrektor Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie udzieliła wywiadu Wysokim Obcasom - Większość ludzi nie czyta ani książek, ani gazet. Jesteśmy otoczeni analfabetami. Oni podążają za tymi, którzy obiecają im wszystko - mówi Anda Rottenberg
Wojna polsko-polska trwa w najlepsze. Nawet okres wakacyjny nie spowodował zawieszenia broni i choć wielu Polaków jest na urlopach, to za ich plecami, a często wręcz na ich oczach, rozgrywają się kolejne akty dramatu. Totalna opozycja rusza na totalną w jej mniemaniu władzę. Batalia, a w zasadzie kabaret walki o „wolne sądy”, demonstracje mające udowodnić, że Polacy jednak są zaniepokojeni reformą sądownictwa.
„Konieczne jest, abyśmy jako Kościół mogli rozpoznać i z bólem oraz wstydem wziąć odpowiedzialność za te potworności popełnione przez osoby konsekrowane, duchownych, a także przez tych wszystkich, którzy mieli misję czuwania, oraz grzechy innych osób” – napisał Ojciec Święty w liście do ludu Bożego. W ten sposób Franciszek zareagował na opublikowany przed tygodniem raport na temat przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych i tuszowania tego faktu w diecezjach amerykańskiego stanu Pensylwania. Podkreślił, że walka z tym złem wymaga także wyeliminowania różnych postaci klerykalizmu.
Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego udostępnił dokumenty świadczące o powołaniu grupy, która stała za wprowadzeniem systemu PESEL. Historyk znalazł również kolejne informacje o Ewie Gawor, która pracowała w MSW za czasów Czesława Kiszczaka.
Trzeci dzień wizyty w Australii Prezydent Andrzej Duda rozpoczął od spotkania z Premierem Australii Malcolmem Turnbullem. Rozmowa odbyła się na Wzgórzu Capitol w siedzibie Parlamentu Federalnego Australii.
Zdecydowaliśmy się na poszukiwanie wytwórni. Poczyniłam już konkretne ruchy w tej sprawie. Zobaczymy jak to wszystko się potoczy. Jestem teraz w takim przełomowym okresie – mówi Beata Orbik, wokalistka, kompozytorka.
Wiec przy Alei Krakowskiej 61 zgromadził około 300, ale nie w miejscu zaplanowanym tylko po drugiej stronie Alei.\nBył to wynik sprzeciwu firmy Buma. Nie wyraziła ta firma zgody na organizowaniu protestu przed parkingiem.
Sąd Okręgowy w Olsztynie w postępowaniu apelacyjnym będzie rozstrzygał o granicach wolności słowa oraz o tym, czy przypominanie faktów historycznych można uznać za przestępstwo. Sprawa dotyczy mężczyzny oskarżonego o rzekome propagowanie ustroju totalitarnego poprzez umieszczanie naklejek pokazujących prawdę o zbrodni wołyńskiej. W jego obronę zaangażował się Instytut Ordo Iuris. Wyrok w tej sprawie zapadnie 21 sierpnia o godz. 10.
"Oświadczenie ABW o tajnym raporcie stwierdzającym, że finansowanie Fundacji Otwarty Dialog jest podejrzane, jest osobistą polityczną zemstą Mariusza Kamińskiego na moim mężu Bartoszu Kramku" - powiedziała Ludmiła Kozłowska w rozmowie z portalem Onet.pl.
Nietrzeźwa 26-latka została zatrzymana przez zabrzańskich policjantów po tym, jak w trakcie jazdy autobusem jej 2-miesięczny syn wypadł z wózka. Dziecko zostało przewiezione na obserwację do szpitala. Za sprowadzenie bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia niemowlaka grozi jej kara do 5 lat więzienia. Decyzję w tej sprawie podejmie sąd.
Prezydent Słupska "pochwalił się" na Twitterze, że przeniósł obraz papieża Jana Pawła II z gabinetu prezydenckiego do kościoła. W jego opinii "to co „boskie”, ma być w kościele".
Na łamach "Washington Post", a także portalu gulfnews.com ukazał się tekst na temat Ludmiły Kozłowskiej. Działaczka kierująca Fundacją Otwarty Dialog została objęta zakazem wjazdu na terytorium Polski i Unii Europejskiej. Zdaniem gazety jest to kolejny atak na demokrację rządów PiS.
"Publikacja tygodnika „Newsweek” jest kolejną, żałosną próbą osłabienia rosnącej pozycji nadawcy publicznego. Czas publikacji artykułu jest zbieżny ze zbliżającą się konferencją ramówkową i zapewne ma odwrócić uwagę od wydarzenia potwierdzającego odbudowę siły i prestiżu Telewizji Polskiej" - czytamy w oficjalnym komunikacie opublikowanym na Centrum Informacji TVP.
Ks. prof. Dariusz Kowalczyk z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej z 1920 roku podzielił się w mediach społecznościowych swoimi przemyśleniami na temat ewentualnego upamiętnienia tego wydarzenia.
Do sieci trafiły zdjęcia z ostatnich protestów przeciwko reformie sądownictwa. Widać na nich grupę protestujących, którzy porozwieszali koszulki z napisem "Konstytucja" na... krzyżach. Zdjęcia wywołały burzę w mediach społecznościowych. Wielu internautów zastanawia się, czy takie zachowanie nie powinno zostać zgłoszone jako obraza uczuć religijnych. Sprawę skomentował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Norbert Borzęcki wygrał XXIX Ogólnopolski Bieg Uliczny "Solidarności", który wczoraj odbył się w Kołobrzegu.
Szef MSZ Niemiec Heiko Maas odwiedzi dzisiaj niemiecki obóz w Auschwitz oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Choć polityk w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" podkreślił, że chciałby uwidocznić odpowiedzialność historyczną Niemiec za zbrodnie z II Wojny Światowej, dodał, że "wartości europejskie takie jak wolność, praworządność i poszanowanie praw człowieka nie podlegają negocjacjom". Taka postawa spotkała się z ostrą krytyką Krzysztofa Wyszkowskiego.
Jak wyjaśnił Stanisław Żaryn w oficjalnym komunikacie negatywna opinia - przygotowana przez Departament Kontrwywiadu ABW - związana jest m.in. z "poważnymi wątpliwościami" dotyczącymi finansowania kierowanej przez Kozłowską Fundacji Otwarty Dialog, które "mogą mieć dalsze skutki prawne".