To już czwarte spotkanie w rocznicę stanu wojennego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie do 2015 znajdowało się więzienie.
W dniu 16 grudnia 1981 roku w Katowicach Roman S. wraz z innymi funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej, wziął udział w ataku na strajkujących górników kopalni ,,Wujek”, którzy protestowali przeciwko bezprawnemu wprowadzeniu stanu wojennego i pozbawieniu obywateli podstawowych praw i wolności.
O zatrzymaniu byłego księdza jako pierwszy poinformował dzisiaj poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Jego doniesienia potwierdził rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
W Pałacu Prezydenckim, 13 grudnia odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w 38. rocznice wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Jak donosi "Gazeta Wyborcza", dziennikarz związany z tą redakcją - Wojciech Czuchnowski - wygrał w piątek rano sprawę w sądzie z partią rządzącą, którą w jednym ze swoich wpisów w mediach społecznościowych określił "mafią".
– Przegrałem. Sąd uczynił mnie kryminalistą. Za obronę słabszych, za obronę sprawiedliwości – napisał na Facebooku aktywistka miejski i założyciel stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak.
Według informacji „Dziennika Gazety Prawnej” Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ma zamiar skontrolować gminy, które pobierają od mieszkańców najniższe opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów.
– Warto zadać sobie pytanie, czy wszyscy ci, którzy przelali krew walczyli o taką Polskę – mówił w porannej rozmowie RMF FM Wojciech Król z Platformy Obywatelskiej. Do słów 34-letniego posła odniósł się prowadzący program Robert Mazurek.
– Jeszcze nie przeanalizowaliśmy jej treści – stwierdził poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk. Zapytany o projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych przyznał, że Porozumienie o nim nie wiedziało.
W dniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przez komunistów w 1981 r. Grzegorz Schetyna odniósł się do złożonego przez PiS w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych. Na wpis kąśliwie odpowiedziała mu Beata Mazurek z Prawa i Sprawiedliwości. - Biedakowi Schetynie wszystko się pomieszało - komentuje europosłanka.
Dziś po szczycie Rady Europejskiej w Brukseli ogłoszono, że Polska jako jedyny kraj w UE została zwolniona z neutralności klimatycznej do 2050 r. Mimo że większość ekspertów i komentatorów jest zgodna co do faktu, iż uzyskany kompromis jest dużym sukcesem polskiego rządu, nie brakuje tzw. "jątrzących" (głównie polityków opozycji, bądź też dziennikarzy z nią związanych), którzy starają się pokazać Polskę jako "truciciela", który pozostaje na marginesie unijnej polityki.
Na początku grudnia w kilku miastach w Polsce odbyły się niezbyt liczne demonstracje pod hasłem "obrony wolnych sądów". Na demonstracji we Wrocławiu popis "mowy miłości" dał Władysław Frasyniuk, który krzyczał "Je*ać pisiora! I się nie bać!". Dziś, w rocznicę stanu wojennego, znów nawiązuje do swego "hasła".
Lata restrykcji i niszczenia tego, co najbardziej polskie, doprowadziły do tragicznego dnia jakim był 13 grudnia 1981 roku – podkreślił abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
W dniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przez komunistów w 1981 r. przewodniczący Platformy Obywatelskiej odniósł się do złożonego przez PiS w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych.
Podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli kraje UE doszły do porozumienia ws. osiągnięcia tzw. neutralności klimatycznej - zaakceptowano decyzję, że nastąpi ona do 2050 roku. Wyjątkiem od tej reguły będzie jednak Polska - Rada zgodziła się, że ze względu na specyfikę naszej sytuacji energetycznej, nasz kraj zostanie zwolniony z tego obowiązku. Nie wszyscy się jednak cieszą z tego, że w tej trudnej sprawie udało się wypracować korzystny dla Polski kompromis.
Podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli kraje UE doszły do porozumienia ws. osiągnięcia tzw. neutralności klimatycznej - zaakceptowano decyzję, że nastąpi ona do 2050 roku. Wyjątkiem od tej reguły będzie jednak Polska - Rada zgodziła się, że ze względu na specyfikę naszej sytuacji energetycznej, Polska została zwolniona z tego obowiązku. Przedstawiamy pierwsze komentarze z sieci dotyczące tej sprawy.
Podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli kraje UE doszły do porozumienia ws. osiągnięcia tzw. neutralności klimatycznej - zaakceptowano decyzję, że nastąpi ona do 2050 roku. Wyjątkiem od tej reguły będzie jednak Polska - Rada zgodziła się, że ze względu na specyfikę naszej sytuacji energetycznej, Polska została zwolniona z tego obowiązku.
- Kilka lat temu przekazałem redakcji moje zdjęcie pierwszego krzyża postawionego przez górników przy murze Kopalni Wujek, jako ilustrację do artykułu prof. Bogdana Musiała, z którym do dziś utrzymuję kontakt. Dziś chętnie podzielę się zdjęciami jakie w stanie wojennym zrobiłem przy kwietnym krzyżu, który kobiety (dziś pogardliwie nazywane moherami) ułożyły w Warszawie przy kościele Św. Anny, w tym zdjęcie wieczorne w czasie modlitwy przy świecach. - napisał do nas Pan Wojciech Kempiński, któremu za powyższą bogatą kolekcję unikalnych zdjęć pięknie dziękujemy
- Przebrzydła szumowino, pachołku moskiewski, ty farbowana świnio, marszałku ku...wski, chamie zbuntowany, zatęchła sklerozo, gn...ju zasmarkany, ty zdrajco, zomozo..." - od takich słów zaczyna się bluzg wyrecytowany przez aktora Emiliana Kamińskiego "na cześć" generała Jaruzelskiego. Każdego roku 13 grudnia nagranie to podbija sieć i choć powstał 30 lat temu, do dzisiaj jest chętnie oglądany.
Szef NIK Marian Banaś został dziś odznaczony Krzyżem "Zasłużony dla KPN" z okazji 40-lecia Konfederacji Polski Niepodległej. Jeden z jej założycieli, Leszek Moczulski, wydał oświadczenie, w którym potępił tę decyzję i zapowiedział rozwiązanie kapituły KPN.