Odnosząc się do zarzutów o łamanie w Polsce zasady praworządności kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary uznał, iż są to "propagandowe kłamstwa, które nie odpowiadają rzeczywistości".
Uważam, że prezydent powinien w swoim otoczeniu mieć przedstawicieli młodego pokolenia – powiedział w rozmowie z „Faktem” były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
"Jestem spokojny o rządy polskiej prawicy i przekonany, że będą one trwałe" - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz.
Jakość wody na kąpielisku w Mikoszewie w Zatoce Gdańskiej nie odpowiada wymaganiom sanitarnym - poinformował w sobotę sanepid. To wynik badania próbek wody pobranych dwa dni wcześniej w rejonie ujścia Wisły, w związku z awaryjnym zrzutem ścieków do tej rzeki w Warszawie.
48,7 proc. ankietowanych nie ma zdania, kto mógłby zastąpić Jarosława Kaczyńskiego w roli lidera Zjednoczonej Prawicy – wynika z sondażu dla rp.pl. 19 proc. wskazało Mateusza Morawieckiego; 7,8 proc. Andrzeja Dudę, 6,8 proc. Zbigniewa Ziobrę, a 5,3 proc. - Jarosława Gowina.
Z okazji zbliżających się 77. urodzin Lech Wałęsa udzielił „Faktowi” wywiadu na temat dotychczasowych dokonań, przemijania, a także życia wiecznego.
Niespójne głosowanie w Sejmie Zjednoczonej Prawicy wywołało niemałe poruszenie wśród polityków i publicystów. Do sprawy na swoim Twitterze odniosła się również Katarzyna Lubanuer.
"Piszę do Was z nadzieją, że i w Was prawdziwie obudzi się wola polityczna, aby >>twardo bronić wartości<< również w ustawach odnoszących się do ludzi i obrony ich życia od poczęcia" - pisze prof. Janusz Kawecki w liście otwartym skierowanym do Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, Marszałek Sejmu Elżbiety Witek i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Były wiceminister obrony narodowej Romuald Szeremietiew skomentował sytuację w koalicji rządzącej przywołując cytat satyryka Wiesława Brudzińskiego.
"Wrócimy do prac nad projektem noweli tzw. ustawy covidowej, jeżeli w Sejmie uda się zebrać większość, która ją poprze" - zapowiedział w sobotę wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Przekonywał też, że zmiana przepisów nie służy zapewnieniu bezkarności urzędników.
Premier Mateusz Morawiecki wezwał białoruskie władze do zerwania z procederem wykorzystywania dzieci jako zakładników politycznych i do przekazania 6-letniego syna Atryoma jego rodzicom, białoruskim opozycjonistom, z którymi został rozdzielony.
"Nie ma sensu trwanie w koalicji, której członkowie głosują przeciwko ustawom wniesionym przez partnera; wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że znajdujemy się w poważnej sytuacji, przed nami decyzje, które mogą zakończyć koalicję" - mówił w sobotę europoseł i wiceprezes PiS Joachim Brudziński.
Ministerstwo Zdrowia podało aktualne dane dotyczące zakażeń koronawirusem. W ciągu minionej doby stwierdzono 1002 nowych przypadków. To najwyższy dzienny przyrost od początku pandemii.
Ks. prof. Dariusz Kowalczyk, jezuita, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Greogriańskim w Rzymie w gorzkich słowach skomentował obecny kryzys koalicyjny obozu rządzącego.
"Tak jak 40. lat temu to my otrzymywaliśmy pomoc, tak dziś chcemy pomóc innym" - mówi w rozmowie z TV Obiektyw zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i przewodniczący Zarządu Regionu Podkarpacie Tadeusz Majchrowicz.
Uważam, że byłoby dobrze, gdyby prezes PiS Jarosław Kaczyński został jeszcze raz premierem - powiedział "Super Expressowi" europoseł PiS, polityk Porozumienia Adam Bielan.
Sąd Okręgowy w Warszawie obniżył spółce Srebrna opłatę za użytkowanie wieczyste - czytamy w weekendowym, warszawskim wydaniu "Gazety Wyborczej".
"Solidarność" skupia się na wspieraniu wolnych białoruskich związków zawodowych i pomocy humanitarnej; będziemy też przekonywać do uruchomienia pomocy europejskie centrale związkowe - powiedział "Naszemu Dziennikowi" przewodniczący "S" Piotr Duda. Słowem, budujemy międzynarodowe wsparcie - dodał.
3 miesiące po I transporcie 14 czerwca 1940r. do KL Auschwitz - utworzonego dla Polaków, - 19 września 1940 r. Witold Pilecki pozwolił schwytać się Niemcom w łapance na Żoliborzu w Warszawie. Jego celem było przedostanie się do niemieckiego obozu KL Auschwitz, by zebrać informacje o panującej tam sytuacji i zorganizować więzienny ruch oporu oraz samopomoc więźniarską. Skłoniły go do tego niepokojące liczne aresztowania żołnierzy konspiracyjnych, nadchodzące zawiadomienia o ich śmierci i brak obrazu obozowej rzeczywistości. Po przedstawieniu planu działania przełożonym, otrzymał zgodę od Komendanta Głównego Związku Walki Zbrojnej, gen. Stefana „Grota” Roweckiego. 19 września 1940 roku Pilecki, jako Tomasz Serafiński, dał się ująć w kotle łapanki na Żoliborzu przy al. Wojska Polskiego 40. Dwa dni później trafił do Auschwitz, gdzie otrzymał numer więzienny 4859.
Ten i inne rysunki znajdziesz w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność