„Era” Angeli Merkel dobiegła końca. W ostatnich wyborach parlamentarnych CDU/CSU doznały porażki, a władzę w Niemczech przejęła tzw. koalicja sygnalizacji świetlnej złożona z SPD, FDP i Zielonych.
Na koncie posła PiS Artura Szałabawki pojawiły się wulgarne wpisy.
– Tworzycie system łamiący prawo i jest to system podwójnych standardów. Możecie to nazywać jak chcecie, ale to jest system, gdzie Niemcy mogą, a państwa Europy Środkowej, które uważacie pewnie za dzikie, nie mogą. Nazwijcie to sobie, jak chcecie, ale w normalnej definicji to jest rasizm, podejście kolonialne. To jest proszę państwa pogarda – mówił w PE europoseł Patryk Jaki.
Trybunał Konstytucyjny Węgier uznał w piątek, że rząd ma prawo stosować własne środki w kwestiach, w których UE nie podjęła jeszcze decyzji dotyczących wspólnej implementacji zasad unijnych. Minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga oświadczyła, że TK skupił się wyłącznie na kwestii migracji, a Węgry pozostają oddanym członkiem UE.
Mówią, że zrobili wszystko, co w ich mocy, a nie zrobili, (…) a mam sekcje zwłok dziecka i dziecko było zdrowe. Iza do końca w to wierzyła – mówi matka zmarłej 30-letniej Izabeli z Pszczyny.
– TSUE jest niemalże czarną dziurą europejskiej demokracji: nie wiadomo, jak działają, nie mamy dostępu do ich kont, nie wiemy, na jakich warunkach korzystają z pojazdów służbowych, jakie koszty generują – twierdzi Jean Quatremer, dziennikarz „Libération”.
– Obywatelski projekt ustawy ws. likwidacji TVP Info, którego inicjatorem był prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, nie trafi do Sejmu – powiedziała w piątek PAP wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). – Naprawić trzeba całe media publiczne, nie tylko jeden kanał TVP – wyjaśniła.
Wiceminister sportu Łukasz Mejza będzie musiał zwrócić przeszło 660 tys. złotych – wynika z informacji Wirtualnej Polski.
59 europosłów z 13 krajów poparło wniosek byłego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego do Komisji Europejskiej o wyjaśnienia i debatę w sprawie domniemanej korupcji m.in. w Trybunale Sprawiedliwości UE i oraz samej KE.
Ukraina może wkrótce stać się ofiarą napaści ze strony Rosji. Czy i jak Polska powinna pomóc naszym sąsiadom?
Roman Giertych został ponownie wezwany do prokuratury w związku ze śledztwem ws. wyprowadzenia pieniędzy ze spółki giełdowej – dowiedziała się PAP. Prokuratura Krajowa potwierdziła tę informację. Jeśli adwokat kolejny raz nie stawi się przed śledczymi, to prokuratura zamierza wystąpić o tymczasowe aresztowanie.
Jak informuje lokalny portal e-Sochaczew.pl, nie żyje Janusz Szostak, słynny dziennikarz śledczy, który opisał sprawę Iwony Wieczorek. Informację o śmierci potwierdził brat dziennikarza, Jerzy.
Szef polskiej dyplomacji spotkał się w piątek z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock, dla której Polska jest trzecim celem wizyty zagranicznej od czasu objęcia przez nią funkcji.
Zawieszam swój udział w pracach MSiT; wystąpiłem również do marszałek Sejmu o urlop z wykonywania obowiązków poselskich – poinformował w piątek rano wiceminister sportu i turystyki Łukasz Mejza.
Poprzez kryzys migracyjny Aleksander Łukaszenka nie przybliżył się do realizacji swoich celów politycznych, jak rozłam w Unii Europejskiej, uznanie przez tę instytucję legalności swoich rządów czy osłabienie sankcji – mówi PAP białoruski analityk Alaksandr Kłaskouski.
Jak informuje redakcja rmf24.pl, w piątek rano w Rzeszowie przed jednym z bloków znaleziono ciało 47-letniej kobiety. Miała liczne rany kłute klatki piersiowej. Policja wstępnie ustaliła, kto jest sprawcą, i po obławie dokonała zatrzymania potencjalnego mordercy.
– Wszyscy zgodzili się, że należy twardo postawić tamę agresywnym zamiarom prezydenta Rosji Władimira Putina – powiedział w piątek wiceszef MSZ Marcin Przydacz o rozmowach prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami Bukareszteńskiej Dziewiątki ws. Ukrainy i kryzysu przy granicach NATO.
– Minister zdrowia podejmuje decyzję o zablokowaniu szerszego dostępu do amantadyny. To są takie niezrozumiałe komunikaty do opinii publicznej, które mogą wywoływać niepotrzebne emocje, podejrzenia i rozmaite spekulacje – powiedział w Poranku „Siódma9” Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.
Francja 1 stycznia przejmuje prezydencję w UE. Na konferencji z tej okazji prezydent Francji zapewniał, że spór między Polską a Komisją Europejską może zostać wkrótce rozwiązany.
Z okazji 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego do mediów w ponad 60 krajach trafią wkrótce teksty o Polsce. „Artykuły tłumaczą tamten czas i pozwalają lepiej zrozumieć «polskiego ducha»” – mówi PAP Michał Kłosowski z Instytutu Nowych Mediów, organizatora projektu „Opowiadamy Polskę światu”.