Tegorocznym laureatem tytułu człowieka roku magazynu „Time” został najbogatszy człowiek świata, biznesmen z RPA Elon Musk.
Obecnie kurtki damskie występują w tak wielu odsłonach, że trudno wybrać tę idealną. Na jaki fason warto się zdecydować w sezonie jesień-zima? Pewne jest, że kurtka powinna być wygodna, ciepła i dopasowana do Ciebie. Powinnaś czuć się w niej komfortowo i z łatwością dobierać ją do pozostałych ubrań w szafie. Przedstawiamy modne kurtki damskie tego sezonu i podpowiadamy, które warto wybrać!
40 lat temu, 13 grudnia 1981 roku, gen. Jaruzelski wraz z zorganizowaną przez siebie juntą wojskową wypowiedział własnemu narodowi wojnę i łamiąc porozumienia sierpniowe z Solidarnością, ogłosił stan wojenny.
– Generał Wojciech Jaruzelski nie był żadnym bohaterem narodowym, tylko był zdrajcą narodowym. Wraz ze swoimi towarzyszami komunistycznymi postanowił o wprowadzeniu stanu wojennego z jednego powodu. Panicznie bał się fenomenu ruchu Solidarności, który rozwijał się niebywale. My wszyscy jesteśmy dziś beneficjentami wielkiego zrywu Solidarności i bohaterstwa milionów Polaków – mówił minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek podczas dzisiejszej debaty „Fenomen ruchu Solidarność – 40. rocznica wybuchu stanu wojennego w Polsce”.
Po decyzji Rady Miasta Warszawy ws. zmiany nazwy ronda Dmowskiego posłowie Konfederacji postanowili uczcić jednego z ojców polskiej niepodległości w inny sposób.
– Jeszcze całkiem do niedawna stan wojenny jawił się w opinii społecznej jako swoisty wybór mniejszego zła. Miał nas uchronić przed wkroczeniem Armii Czerwonej na teren Polski. Generał Wojciech Jaruzelski jawił się niemalże jako bohater narodowy, który uchronił nasz kraj przed zagładą. Przez wiele lat utrwalano taką narrację historyczną, co owocowało tym, że część społeczeństwa taki pogląd podzielała. Od kilku lat taką tendencję udaje się odwracać – mówił na otwarcie debaty „Fenomen ruchu Solidarność – 40. rocznica wybuchu stanu wojennego w Polsce” Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”.
Upadek ZSRR w 1991 roku był rozpadem historycznej Rosji, a w czasach, które po nim nastąpiły, czasami musiałem dorabiać jako taksówkarz - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w wyemitowanym w niedzielę filmie dokumentalnym.
40 lat temu, 13 grudnia 1981 roku, gen. Jaruzelski wraz z zorganizowaną przez siebie juntą wojskową wypowiedział własnemu narodowi wojnę i łamiąc porozumienia sierpniowe z Solidarnością, ogłosił stan wojenny.
„Niemcy w ostatnich miesiącach zablokowały prowadzone w ramach NATO zakupy dla ukraińskiej armii” – powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „Financial Times”.
Chodzi o wpis Marka Belki dotyczący wprowadzenia stanu wojennego.
Posłowie Konfederacji Robert Winnicki i Grzegorz Braun podczas interwencji poselskiej w Ministerstwie Zdrowia zachowali się skandalicznie i jeszcze w poniedziałek do marszałek Sejmu skierowane zostanie pismo w sprawie ich zachowania – oświadczył rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.
Prezydent RP Andrzej Duda złożył prezydentowi USA Joe Bidenowi kondolencje w związku z falą tornad, która przetoczyła się przez Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dni. Za oceanem zginęło około 100 osób.
Funkcjonariusze ABW i CBA zatrzymali sześć osób podejrzanych o przestępstwa korupcyjne związane z funkcjonowaniem Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie.
„Przedstawienie projektu ustawy ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN będzie możliwe dopiero wtedy, kiedy na poziomie Komisji Europejskiej dojdziemy do porozumienia w zakresie treści, która miałaby się znaleźć w Krajowym Planie Odbudowy” – stwierdził w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
„Już w wolnej Polsce Jaruzelski przebierał się w szaty mędrca, a znaczna część elit III RP przyjmowała go jako człowieka rozsądnego, męża stanu i patriotę, który złapany w kleszcze historii dokonał jedynego słusznego wyboru” – napisał premier Morawiecki.
W poniedziałek na Morzu Bałtyckim w miejscu oddzielającym należącą do Danii wyspę Bornholm od wybrzeży Szwecji doszło do zderzenia dwóch frachtowców – poinformowało duńskie Centrum Wspólnych Operacji Obronnych (JOC).
Dziś przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Wielu polityków zamieściło w mediach społecznościowych wpisy dotyczące tego wydarzenia.
– Gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie dopuszczony do eksploatacji w przypadku dalszej „eskalacji” napięcia na granicy Rosji z Ukrainą, na mocy porozumienia zawartego między Berlinem a Waszyngtonem – powiedziała w niedzielę wieczorem minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w telewizji ZDF.
Specjalnie na 40-lecie stanu wojennego zespół wokalno-aktorski Sonanto publikuje swoje wykonanie piosenki „Gdy tak siedzimy”, do której słowa napisał prof. Aleksander Wirpsza, zaś muzykę – jeden z najbardziej znanych bardów Solidarności – Przemysław Gintrowski. To kolejny utwór promujący album zespołu „Od Legionów do wolnej Polski – muzyczna opowieść”.
– Przebrzydła szumowino, pachołku moskiewski, ty farbowana świnio, marszałku ku**wski, chamie zbuntowany, zatęchła sklerozo, gn*ju zasmarkany, ty zdrajco, zomozo… – od takich słów zaczyna się bluzg wyrecytowany przez aktora Emiliana Kamińskiego „na cześć” generała Jaruzelskiego. Każdego roku, 13 grudnia, nagranie to podbija sieć i choć utwór powstał 30 lat temu, do dzisiaj jest chętnie oglądany.