– Głos prezydenta Andrzeja Dudy dotyczący Unii Europejskiej z wystąpienia w Leżajsku był słuszny i mocny; jestem zdziwiony, że uznano go za kontrowersyjny – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
12 studentów z Korei Południowej usłyszało zarzut próby uniknięcia obowiązkowej służby wojskowej poprzez szybkie nabieranie na wadze. Oskarżeni podkreślają, że służba wojskowa mogłaby zniszczyć ich karierę muzyczną, bowiem wszyscy są studentami uczelni muzycznej.
Instytut Ordo Iuris apelował do polskich europarlamentarzystów o opowiedzenie się za odrzuceniem w całości projektu dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Dziś na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego europosłowie zadecydowali m.in. o losie poprawek do tego projektu zgłoszonych po lipcowym głosowaniu. Rozwiązania znane jako „Acta 2” mogą spowodować, że samo „linkowanie” internetowych treści będzie płatne a mniejszym portalom dziennikarskim zagrozi finansowy upadek.
Szefowie policyjnych organizacji związkowych poinformowali, że przygotowali kolorowy i taneczny happening w ramach protestu, który zaplanowano na 2 października - podaje RMF24.pl
Ciepły dom, czyste powietrze oraz niższe rachunki to realna część naszego programu – powiedział Prezes Rady Ministrów podczas inauguracji rządowego programu Czyste Powietrze na spotkaniu z mieszkańcami Opoczna.
Niektórzy europosłowie polskiej opozycji kolportują informację, że sprawy przeciw Polsce i Węgrom odnośnie naruszenia praworządności mogą być połączone. Czy to prawda? Wyjaśnia brukselska korespondentka TVP Dominika Ćosić.
Przewlekłość procesów jest przyczyną dramatów wielu Polaków, którzy nie mogą doczekać się sprawiedliwości przed sądem. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało reformę Kodeksu postępowania karnego. Proponowane rozwiązania służą usprawnieniu, uproszczeniu i przyspieszeniu postępowań przed sądem. To element wielkiego programu reform „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo”, ogłoszonego w kwietniu 2018 roku przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.
Parlament Europejski przyjął dyrektywę na temat praw autorskich potocznie zwaną ACTA 2. To może oznaczać koniec internetu jaki znamy.
„Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej są ważnym filarem finansowania proekologicznych inwestycji w Polsce. W ciągu 25 lat fundusze przeznaczyły około 41 miliardów złotych na ekoinwestycje, które służą poprawie stanu środowiska i jakości życia Polaków” – powiedział minister środowiska podczas konferencji z okazji jubileuszu 25-lecia WFOŚiGW, która odbyła się 11 września 2018 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
- Tak jak Premier Orban wyraźnie stwierdził, że zawetuje działania przeciw Polsce tak nasze władze powinny złożyć stosowną deklarację ws Węgier. Dziwię się, że jeszcze te słowa nie padły. Oby tylko Morawiecki nie popełnił błędu Kopaczowej i nie wystawił V4 do wiatru. - piszą internauci w ramach akcji #MuremZaOrbanem mającej związek z groźbą Komisji Europejskiej, która miałaby wszcząć wobec Węgier procedurę Artykułu 7
"Nie ma co udawać, że ma pan władzę nad swoim krajem, że jest pan niezależny. Artykuł 7. to jest nowa metoda działania, oni chcą pana pozbawić prawa do głosu, pozbawić finansowania UE, bo ma pan śmiałość postawić się Sorosowi" - mówił do Victora Orbana brytyjski polityk Nigel Farage, współprzewodniczący eurosceptycznych frakcji podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim.
Wcześniej planowano, że Tusk złoży zeznania 2 października. Jednak Wassermann podjęła decyzję o przeniesieniu przesłuchania na listopad, żeby – jak tłumaczyła – nie pojawiały się oskarżenia, że wzywając Tuska na świadka prowadzi własną kampanię wyborczą. Małgorzata Wassermann podjęła decyzję o przeniesieniu przesłuchania Donalda Tuska z 2 października na listopad, by nie pojawiły się oskarżenia o to, że prowadzi własną kampanię wyborczą.
- Niech pan profesor Żerko pokaże ten dokument na podstawie którego rzekomo Polska zrzekła się reparacji (...) Mowa jest o uchwale Rady Ministrów rządu Bieruta, więc niech pokaże tą uchwałę. Niech pokaże podpisy ministrów Bieruta. Niech pokaże gdzie ta uchwała była publikowana, czy w Dzienniku Ustaw czy w Monitorze Polskim, czy została gdzieś przesłana, czy została gdzieś zarejestrowana. - mówił Arkadiusz Mularczyk w telewizji wPolsce szef pralamentarnego zespołu d/s reparacji komentując słowa prof. Żerki, który podczas konferencji polskich i niemieckich ekspertów oświadczył, że "Polska zrzekła się reparacji'
Na Twitterze Obywateli RP pojawiło się nagranie video, na którym można obejrzeć rozmowę dziennikarza RMF FM Patryka Michalskiego z Małgorzatą Gersdorf. Wynika z niego, że w dniu dzisiejszym pracami Sądu Najwyższego kierować zamierza Małgorzata Gersdorf.
W Pałacu Prezydenckim została uroczyście otwarta Sala Orderu Orła Białego. – Cieszę się z pomysłu, aby w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości najwyższe, a zarazem najstarsze – jak w przypadku Orderu Orła Białego – odznaczenia państwowe zostały w tak wyjątkowy sposób wyeksponowane – mówił Andrzej Duda.
Jean-Claude Juncker, Szef Komisji Europejskiej, wygłosił przed Parlamentem Europejskim orędzie o stanie Unii Europejskiej. Bezkompromisowo okres rządów Junckera ocenił polski europarlamentarzysta - Jacek Saryusz-Wolski.
Obrońcy życia prezentujący zdjęcia i bilbordy ze zdjęciami ofiar aborcji bywają czasem oskarżani o wywoływanie zgorszenia lub umieszczanie w miejscu publicznym nieprzyzwoitych treści. Sądy w wielu postępowaniach jednoznacznie stwierdzały, że kampanie społeczne pokazujące prawdę o aborcji nie naruszają polskiego prawa, a ich autorzy korzystają z wolności słowa. Instytut Ordo Iuris przygotował w tej sprawie raport, który został przedstawiony na konferencji prasowej.
Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy był dzisiaj gościem red. Roberta Mazurka w RMF24. Polityk pozytywnie wypowiedział się o rządach Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jego pogląd spotkał się z ciętą ripostą prowadzącego.
Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia był gościem w programie Konrada Piaseckiego na antenie TVN24. "My sobie nie damy zamknąć ust" - powiedział Przymusiński, oceniając, że "to, jak wyglądał konkurs do Sądu Najwyższego, to jakaś farsa".
– Źle dzieje się w polskim sądownictwie. Tzw. pytania prejudycjalne do TSUE, w moim przekonaniu, są skandalem, szczególnie w sprawach kryminalnych. – Powiedział w Telewizji Republika Bogdan Święczkowski, pierwszym zastępcą prokuratora generalnego.