Ewangelia na V Niedzielę Wielkanocną z komentarzem

V Niedziela Wielkanocna pokrywa się dziś z 235. rocznicą przyjęcia Konstytucji 3 Maja, stąd w Kościele w Polsce wiele homilii poświęconych zostało historii Polski. W kolei czytany dziś w czasie liturgii fragment Ewangelii dotyczy rozmowy Jezusa z uczniami w trakcie Ostatniej Wieczerzy.
Co musisz wiedzieć:
- W liturgii słuchamy dziś Ewangelii Jana z opisem rozmowy w czasie Ostatniej Wieczerzy;
- W Kościele wiele dzisiejszych homilii odwołuje się do rocznicy Konstytucji 3 Maja;
- Innym podejmowanych dziś tematem jest kwestia wolności serca i postawy życiowej.
Ewangelia
J 14, 1-12
Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę».
Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?»
Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście».
Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy».
Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: „Pokaż nam Ojca”? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. To Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie – wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, a nawet większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca».
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę».
Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?»
Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście».
Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy».
Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: „Pokaż nam Ojca”? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. To Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie – wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, a nawet większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca».
Czytaj również
Komentarz
Dzisiejsze kazanie w łódzkiej archikatedrze kard. Konrad Krajewski rozpoczął od przywołania obrazu Maryi w czasie zwiastowania. Hierarcha prosił Ducha Świętego, by tchnął na zebranych podobnie jak wówczas na "dziewczynę w Nazarecie". - To król Jan Kazimierz ogłosił Ją patronką i Królową Polski - przypomniał hierarcha.
- Tchnij na nas tak, jak tchnąłeś na tych, którzy przygotowali Trzeciomajową Konstytucję - mówił duchowny. - To był akt proroczy, wybiegający w przyszłość, do dziś budzący emocje, odczytywany jako synonim tego, co najbardziej wartościowe (...) bo konstytucja nawiązywała do tego, co w naszej historii zawsze było cenne - do umiłowania wolności - podkreślił.
- Powstała w bardzo trudnym czasie, gdy umiłowanie wolności przekształciło się w nadużycie wolności - zaznaczył kardynał. - Wobec bliskiej utraty wolności, stała się dokumentem opatrznościowym, bo nie można już było odebrać Polsce jej rzeczywistego bytu na kontynencie europejskim.
- Wolność buduje się w trudzie, ona zawsze kosztuje. mai wiemy, jakiem mamy z nią trudności. Gdybyśmy dobrze potrafili się nią posługiwać, to nie chodzilibyśmy do spowiedzi - przypomniał purpurat. - Otóż gdy czytam Ewangelię, ona czyta moje życie, czyta ten nasz dzisiejszy dzień. Jezus mówi: "Niech się nie tworzy serce wasze. Wierzycie we Mnie?". On nam zadaje pytanie tu w katedrze łódzkiej. Czego się boimy? Że Rosjanie wejdą do Polski? Że Ukraina panie? Że my nie poradzimy sobie z naszą wolnością? Bo jak mówi historia naszego kraju - nie ci z zewnątrz są dla nas niebezpieczni, my sami dla siebie jesteśmy czasem niebezpieczni i nie potrafimy żyć wolnością - podkreślił kaznodzieja.
Odnosząc się do dzisiejszej Ewangelii kard. Krajewski zwrócił uwagę, że żaden przywódca religijny czy polityczny nie odpowiedział tak, jak Jezus odpowiedział uczniom na pytanie o drogę. Nie dawał im wskazówek poprawnej drogi, powiedział: "Ja jestem drogą". - To jest Jego odpowiedź dla każdego z nas i trzeba sobie zadać pytanie, na czym buduję moją wolność osobistą, w naszej Ojczyźnie, na świecie? - zauważył.
Jako przykłady ludzi wolnych kardynał podawał historie o. Maksymiliana Kolbe, Stanisławy Leszczyńskiej, Marianny Popiełuszko, kard. Stefana Wyszyńskiego.
- Kiedy jestem zjednoczony z Bogiem, mogę wszystko - podkreślił łódzki metropolita. - Ojczyzna moja jest piękna, moim pięknem - zauważył hierarcha. - Ojczyzna moja jest piękna, kiedy ja jestem piękny - stwierdził i poprosił zebranych, by przyjrzeli się sobie i zapytali, czy są piękni przed Bogiem.
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 03.05.2026 16:17
Źródło: opoka.org.pl, YT/Archidiecezja Łódzka
Komentarze
Ingres kard. Konrada Krajewskiego do łódzkiej katedry
28.03.2026 17:34

Komentarzy: 0
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, kardynałowie, ponad pięćdziesięciu arcybiskupów i biskupów, blisko pięciuset księży oraz licznie zgromadzeni wierni z Łodzi i całej Polski, uczestniczyli w uroczystościach ingresu kardynała Konrada Krajewskiego do łódzkiej katedry pw. św. Stanisława Kostki.
Czytaj więcej
Ewangelia na V Niedzielę Wielkiego Postu z komentarzem
22.03.2026 14:45

Komentarzy: 0
W V Niedzielę Wielkiego Postu roku liturgicznego A/II Kościół rozważa opowiadanie o wskrzeszeniu Łazarza z Ewangelii według św. Jana, w którym padają słowa Jezusa skierowane do Marty z Betanii: "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki".
Czytaj więcej
Kard. Krajewski: Wracam do kochanej Łodzi. Prawdę mówiąc, nigdy z niej nie wyjechałem
20.03.2026 11:00

Komentarzy: 0
Św. Józef jest patronem archidiecezji łódzkiej, więc niech nas nie zaniedbuje i niech nas uczy pełnienia woli, która nie jest naszą wolą. W modlitwie „Ojcze nasz” modlimy się tak: „Bądź wola Twoja”. To znaczy nie moja. To bardzo trudne, ale w ten sposób zostaje się świętym. Wam i sobie życzę tej świętości - wskazał kard. Konrad Krajewski przewodniczący Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej w uroczystość św. Józefa.
Czytaj więcej
Kard. Krajewski nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim
12.03.2026 13:31
Ewangelia na II Niedzielę Wielkiego Postu z komentarzem [video]
01.03.2026 16:20








