"Do Rzeczy": Ludzie Tuska przekazali Poczcie numery PESEL

MSW kierowane przez Bartłomieja Sienkiewicza, zaufanego człowieka Donalda Tuska, latem 2014 r. przekazało Poczcie Polskiej pakiet danych z bazy PESEL olbrzymiej grupy Polaków – pisze poniedziałkowe "Do Rzeczy". Transfer poufnych danych miał ponoć pomóc urzędnikom w ustaleniu adresów abonentów i ściganiu dłużników.
"Do Rzeczy" przypomina, że pod koniec kwietnia br. Ministerstwo Cyfryzacji wydało Poczcie Polskiej dane z bazy PESEL dotyczące osób uprawnionych do głosowania - są niezbędne Poczcie do przeprowadzenia zaplanowanych na maj wyborów korespondencyjnych. Ta sprawa wzbudziła kontrowersje, bo politycy opozycji mówili m.in., że doszło do przestępstwa i nielegalnego wycieku danych.
Ale tygodnik ustalił, że przekazywanie danych olbrzymiej grupy Polaków z katalogów PESEL do Poczty Polskiej miało już miejsce wcześniej. "Rządziła wówczas koalicja PO-PSL, a decyzję w tej sprawie podjęli urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (później MSWiA) kierowanego wówczas przez Bartłomieja Sienkiewicza. Dotarliśmy do dokumentów, które pokazują jak wyglądał cały proces" - czytamy w "Do Rzeczy".
Portal tygodnika pisze, że 10 lipca 2014 roku do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wpływa wniosek z Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej SA. Poczta prosi o "udostępnienie danych osobowych ze zbiorów PESEL za pomocą urządzeń teletransmisji danych".
"W uzasadnieniu pocztowi urzędnicy piszą, że chodzi o ściąganie opłat abonamentowych od zalegających z nimi Polaków" - podaje "Do Rzeczy". Informuje także, że przedstawiciele Poczty nie ukrywają w piśmie, że droga pozyskania takich danych powinna być inna.
W dokumencie, do którego dotarli dziennikarze napisano: "Obecnie niezbędne dane o abonentach pozyskuje się na podstawie wniosków kierowanych do właściwych urzędów Miast/Gmin, jednak jest to proces długotrwały i pracochłonny po obu stronach uczestniczących w wymianie danych (…)".
Dalej czytamy w nim, że Poczta ma problem z dotarciem do adresów dużej liczby abonentów, ustalenia ich adresów w celu prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
"Dwa miesiące później - 8 września minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz wydaje pozytywną dla Poczty decyzję o przekazaniu danych ze zbiorów PESEL. To gorący okres afery podsłuchowej i końcówka kadencji Sienkiewicza na fotelu ministra; stanowisko straci 22 września 2014 r." - pisze "Do Rzeczy".
Jak podaje, w decyzji napisano jednoznacznie: "Wyrażam zgodę na udostępnienie Poczcie Polskie SA. danych ze zbiorów PESEL za pomocą urządzeń do teletransmisji danych do realizacji zadań ustawowych". (PAP)
akuz/ robs/
Ale tygodnik ustalił, że przekazywanie danych olbrzymiej grupy Polaków z katalogów PESEL do Poczty Polskiej miało już miejsce wcześniej. "Rządziła wówczas koalicja PO-PSL, a decyzję w tej sprawie podjęli urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (później MSWiA) kierowanego wówczas przez Bartłomieja Sienkiewicza. Dotarliśmy do dokumentów, które pokazują jak wyglądał cały proces" - czytamy w "Do Rzeczy".
Portal tygodnika pisze, że 10 lipca 2014 roku do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wpływa wniosek z Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej SA. Poczta prosi o "udostępnienie danych osobowych ze zbiorów PESEL za pomocą urządzeń teletransmisji danych".
"W uzasadnieniu pocztowi urzędnicy piszą, że chodzi o ściąganie opłat abonamentowych od zalegających z nimi Polaków" - podaje "Do Rzeczy". Informuje także, że przedstawiciele Poczty nie ukrywają w piśmie, że droga pozyskania takich danych powinna być inna.
W dokumencie, do którego dotarli dziennikarze napisano: "Obecnie niezbędne dane o abonentach pozyskuje się na podstawie wniosków kierowanych do właściwych urzędów Miast/Gmin, jednak jest to proces długotrwały i pracochłonny po obu stronach uczestniczących w wymianie danych (…)".
Dalej czytamy w nim, że Poczta ma problem z dotarciem do adresów dużej liczby abonentów, ustalenia ich adresów w celu prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
"Dwa miesiące później - 8 września minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz wydaje pozytywną dla Poczty decyzję o przekazaniu danych ze zbiorów PESEL. To gorący okres afery podsłuchowej i końcówka kadencji Sienkiewicza na fotelu ministra; stanowisko straci 22 września 2014 r." - pisze "Do Rzeczy".
Jak podaje, w decyzji napisano jednoznacznie: "Wyrażam zgodę na udostępnienie Poczcie Polskie SA. danych ze zbiorów PESEL za pomocą urządzeń do teletransmisji danych do realizacji zadań ustawowych". (PAP)
akuz/ robs/

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 04.05.2020 18:54
Komentarze
Nie będzie kontrasygnaty Tuska do odtajnienia Aneksu WSI. Nawrocki nie składa broni
16.06.2026 15:18

Komentarzy: 0
Miał być wielki krok w stronę rozliczenia III RP. Choć mityczny „Święty Graal prawicy”, jakim jest aneks do raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, miał w końcu ujrzeć światło dzienne, to twarde realia prawne zmusiły prezydenta Karola Nawrockiego do odwrotu. Tę rozgrywkę najwyraźniej przegrał, choć ostatnie słowo w tej sprawie jeszcze z pewnością nie padło.
Czytaj więcej
Stała baza wojsk USA w Polsce? Tusk ujawnia plan rządu
16.06.2026 13:03

Komentarzy: 0
Premier Donald Tusk poinformował o zaproponowanym przez wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza projekcie uchwały rządu w sprawie podjęcia działań w celu utworzenia stałej bazy sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Polsce. Projektem uchwały ma zająć się we wtorek rząd.
Czytaj więcej
Karol Nawrocki u Donalda Trumpa. Wizyta obowiązkowa
14.06.2026 21:07

Komentarzy: 0
Jak mi się zdarzało juz tu pisać - w naszych asymetrycznych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi i ich przywódcą, rola Prezydenta RP jest najważniejsza i niezbędna. Prezydent Karol Nawrocki nie składa wizyt w Stanach Zjednoczonych dla przyjemności ale dlatego że taki jest jego obowiązek.
Czytaj więcej
Polska gospodarka coraz mocniej uzależniona od niemieckiej
14.06.2026 20:37

Komentarzy: 0
W 2026 roku Polska stała się jednym z czołowych importerów towarów do Niemiec. Polski rząd korzysta ile tylko może z tego argumentu, że Polska zarabia na relacjach gospodarczych z Niemcami. Rzeczywistość relacji ekonomicznych z Niemcami wygląda jednak mniej różowo.
Czytaj więcej
Koalicja na drodze do porażki? Nawet wspólna lista nie daje szansy na sukces
14.06.2026 15:57

Komentarzy: 0
Choć do wyborów parlamentarnych pozostało jeszcze sporo czasu, najnowszy sondaż pokazuje, że utrzymanie obecnej większości może być dla obozu rządzącego poważnym wyzwaniem. Według badania SW Research nawet wspólna lista wszystkich ugrupowań tworzących dziś koalicję nie mogłaby liczyć na poparcie przekraczające 40 proc.
Czytaj więcej