loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Czy zdarzyło ci się usłyszeć na poczcie, że nie możesz podjąć przesyłki?
Opublikowano dnia 03.11.2016 11:58
Czy zdarzyło ci się usłyszeć na poczcie, że nie możesz podjąć przesyłki, chociaż jesteś mężem, żoną, synem bądź innym członkiem rodziny adresata i mieszkasz z nim pod jednym dachem?

T. Gutry - Tygodnik Solidarność
Przepisy prawa pocztowego, w szczególności art. 37 i 38 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1113) wyraźnie określają, że przesyłka może być wydana ze skutkiem doręczenia przedstawicielowi ustawowemu adresata lub jego pełnomocnikowi upoważnionemu na podstawie pełnomocnictwa udzielonego na zasadach ogólnych lub na podstawie pełnomocnictwa pocztowego.

Przesyłkę doręczyć również można osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem, jeżeli adresat nie złożył zastrzeżenia w zakresie doręczenia przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego. Doręczenie przesyłki uznaje się także za skuteczne, kiedy jej odebranie nastąpi w placówce pocztowej, po złożeniu przez osobę pełnoletnią na piśmie oświadczenia o zamieszkiwaniu razem z adresatem (i w tym przypadku zastrzeżenie złożone przez adresata ma zastosowanie).

Podsumowując: odebrać zwykły list polecony zarówno w domu, jak i na poczcie może co do zasady każda pełnoletnia osoba wspólnie zamieszkująca z adresatem.

Gdyby jednak okazało się, że chociaż spełnimy wszystkie wymogi przewidziane przepisami, a mimo to nadal nie możemy odebrać przesyłki, możemy składać w tych sprawach skargi w formie pisemnej, zarówno w dowolnej placówce pocztowej, jak i na adres mailowy: skargi@centrala.poczta-polska.pl

Inne zasady panują, gdy chodzi o przesyłkę sądową

Doręczenie korespondencji sądowej odbywa się na innych zasadach niż doręczanie zwykłej korespondencji poleconej.

I tak w postępowaniu karnym awizowaną przesyłkę może odebrać tylko adresat lub jego przedstawiciel ustawowy, czyli rodzic lub opiekun prawny małoletniego, bądź opiekun osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie. Z powyższego wynika, iż w prowadzonym postępowaniu karnym przesyłki awizowanej do adresata nie może odebrać jego pełnomocnik, np. pracownik kancelarii radcowskiej czy adwokackiej.
Więc kiedy mamy do czynienia z postępowaniem karnym, możliwość wydania przesyłki ustanowionemu pełnomocnikowi nie istnieje. Pozostaje możliwość wydania w placówce pocztowej przesyłki jedynie adresatowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu.
Inaczej jest w postępowaniu cywilnym. Przepisy wskazują, że oprócz adresata przesyłkę może odebrać osoba upoważniona na podstawie pełnomocnictwa pocztowego, natomiast w przypadku osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej jest to osoba uprawniona do reprezentacji adresata przed sądem lub upoważniony pracownik.

Tomasz Oleksiewicz

Wersja cyfrowa artykułu, który ukazał się w najnowszym numerze "TS" (45/2016). Cały numer do kupienia tutaj
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Największy przegrany - Ipsos
Euforia i smutek wieczoru wyborczego zostały zweryfikowane następnego dnia rano, a Ipsos ma o czym myśleć.
avatar
Jerzy
Bukowski

Mistrzowie i beniaminki
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce nie zaskoczyły chyba nikogo, jeżeli chodzi o ich triumfatorów.
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: Mama
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność", dostępnym również w aplikacji mobilnej.

Drogi Użytkowniku,

Nasz Serwis korzysta z plików cookies. Przez dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem, przeglądanie Serwisu z otwartym komunikatem) bez zmian ustawień Twojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na:
• przetwarzanie danych osobowych przez Tysol Sp. z o.o. i naszych zaufanych partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, niezależnie od zgód wyrażonych na pozostałe rodzaje przetwarzania danych. Dowiedz się więcej o zgodzie marketingowej w naszej Polityce prywatności / Cofnij zgodę.

• na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ten rodzaj plików cookies pozwala nam na dopasowanie treści dostępnych w Serwisie do Twoich preferencji, utrzymywania sesji po zalogowaniu oraz zapewnienia optymalnej funkcjonalności Serwisu. Więcej o plikach cookies i sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych dowiesz się w naszej Polityce prywatności.