– Rosjanie zabrali ją razem z mężem i synem; wszystkich torturowali, a potem zabili. Ciało jej i jej syna wrzucili z dwoma innymi do masowej mogiły, którą tylko częściowo zasypali ziemią. Jej męża wrzucili do studni – mówi PAP Tanja, siostra Olgi Suchenko, zamordowanej sołtys Motyżyna.
Discovery wprowadza zmiany w kierownictwie stacji. Wszystko za sprawą odejścia Edwarda Miszczaka ze stanowiska dyrektora programowego TVN.
„Znalezienie wystarczającej liczby marynarzy chętnych do pływania statkami, które utknęły w ukraińskich portach, może być poważną przeszkodą we wznowieniu eksportu zboża z Ukrainy drogą morską” – pisze w środę Agencja Reutera. Przedstawiciele branży obawiają się o bezpieczeństwo swoich pracowników.
Brytyjczycy (z nielicznymi wyjątkami) do dziś twierdzą, że to oni, a nie trzej polscy matematycy, pracownicy Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego WP: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, złamali kod Enigmy. I tak w Encyklopedii Britannica przez lata można było przeczytać: „Kod Enigmy został rozbity przez komórkę brytyjskiego wywiadu, znaną pod kryptonimem Ultra”. Ani słowa o tym, że to właśnie trzej Polacy rozpracowali tajne szyfry niemieckiej armii, co – zdaniem historyków – skróciło wojnę o trzy lata.
– Informacje o polskich stratach wojennych w II wojnie światowej zostaną zaprezentowane 1 września br. Liczę, że to pierwszy krok do wypłaty Polsce odszkodowań. Wiem, jaka to kwota, ale ogłosi ją prezes PiS 1 września – powiedział w środę Arkadiusz Mularczyk (PiS).
To będzie z pewnością jedna z ważniejszych pielgrzymek papieskich. Franciszek w Kanadzie chce spotkać pierwsze ludy tego kraju i przeprosić za uczestnictwo katolików w programach przymusowej asymilacji pierwszych narodów tego kraju.
Prezydent Turcji zdradził, jaką propozycję postanowił mu złożyć prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Przedmiotem rozmowy miała być firma Baykar, która jest producentem popularnych dronów.
Spór między polskim rządem a Unią Europejską trwa. Jednym z aspektów generującym brak porozumienia między Warszawą i Brukselą jest kwestia polskiego wymiaru sprawiedliwości. Głos na ten temat zabrał były szef resortu spraw zagranicznych Witold Waszczykowski na antenie Radia Wnet.
Sześć amerykańskich myśliwców F-22 Raptor zostało wysłanych do Polski w ramach misji „osłony powietrznej” NATO – poinformowało w środę dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce. Samoloty będą stacjonować w bazie lotniczej w Łasku.
Nie można narzekać na brak sensacji w brytyjskim życiu politycznym. Najpierw były pogłoski o mocno zakrapianych imprezach w siedzibie premiera na Downing Street 10 w czasie, kiedy obywatele nie mogli wychodzić z domów z powodu epidemicznych zakazów. Później potwierdzenie tych plotek i próby tuszowania prawdy przez sztab medialny premiera Borisa Johnsona, potem bunt ministrów przeciwko premierowi, wreszcie jego podanie się do dymisji, a teraz kampania wewnątrz Partii Konserwatywnej, która doprowadziła – po eliminacjach – do starcia dwóch ministrów w gabinecie Borisa Johnsona.
Zaledwie jedna dziesiąta Ukraińców wyraża zgodę na to, aby oddać Rosji część swojego terytorium w zamian za powstrzymanie dalszych działań wojennych. Z kolei przeciwko takiemu rozwiązaniu jest aż 84 proc. – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.
Rosnące ceny żywności i widmo głodu w wielu rejonach świata skłoniły nas do poświęceniu większej uwagi nowoczesnemu rolnictwu ekologicznemu. Fundacja Rozwoju KUL zintensyfikowała poszukiwania i badania naukowe nad produktami wpływającymi korzystnie na wytwarzanie żywności – powiedział Family News Service wiceprezes Fundacji Rozwoju KUL i pełnomocnik rektora uczelni Tomasz Ośko. 27 lipca przypada 104. rocznica powołania do życia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
W Hotelu Quattro Beach Spa and Resort w tureckim mieście Alanya miało dojść do bójki, której uczestnikami mieli być Polacy oraz Rosjanie. Do tej sytuacji miało dojść w połowie bieżącego miesiąca. Osoby reprezentujące hotel na pytania skierowane przez serwis "Onet" potwierdziły, że doszło do konfrontacji między Polakami i Rosjanami, lecz nie z pobudek politycznych.
„Dzisiejsza wojna na Ukrainie przypomina nam każdego dnia, jak aktualny jest unikalny Pomnik Zbrodni Katyńskiej i jego brutalne lekcje historii” – pisze dziennik „Jersey City Times”. Nawiązuje do prób zasłonięcia monumentu i odgrodzenia go od placu, na którym stoi.
Wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko odwiedził w środę granicę z Białorusią w obwodzie wołyńskim, gdzie – jak poinformował – zbudowano ogrodzenie i zainstalowano kamery, w tym termowizyjne.
Wojna na Ukrainie trwa od ponad pięciu miesięcy. Za jej rozpoczęcie odpowiedzialna jest Rosja, która w konsekwencji została obciążona sankcjami. Czy ograniczenia nałożone na Moskwę przynoszą skutek? Głos na ten temat zabrali eksperci z amerykańskiego Uniwersytetu Yale w przygotowanym raporcie.
Chociaż wydarzenia z początku bieżącego roku na to nie wskazywały, to aktualnie można odnieść wrażenie, że stosunki między Kazachstanem i Rosją zdecydowanie zaczynają się ochładzać. W tej sytuacji widać, że władze z Nur-Sułtan chcą otworzyć się na Zachód.
Trzy czwarte wyborców Partii Demokratycznej chce, by w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku ich partię reprezentował inny kandydat niż obecny szef państwa Joe Biden – wynika z sondażu opublikowanego w środę przez CNN. Sondaż pokazał też, że większość wyborców Partii Republikańskiej nie chce, by o prezydenturę ponownie starał się Donald Trump.
Sierpień to główny miesiąc pieszych pielgrzymek, a pielgrzymowanie jest jedną z markowych cech polskiej religijności. W tym roku można się spodziewać znacznego odrodzenia ruchu pielgrzymkowego do różnych sanktuariów z Jasną Górą na czele.
Jarosław Kaczyński spotkał się w Warszawie z liderem niemieckiej CDU Friedrichem Merzem. Spotkanie odbyło się z inicjatywy strony niemieckiej.