Z wizytą w Polsce przebywa dziś Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Przyjechała na zaproszenie NSZZ "Solidarność".
W niedzielę 29 września odbyła się uroczysta peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności w Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Na gościnnych obiektach LKS "Barciczanka" przy społecznej pogodzie rywalizowało blisko 200 zawodników z 11 drużyn.
Pracownicy Elektrowni Rybnik protestowali 26 września przed tamtejszym Urzędem Miasta. Związki zawodowe sprzeciwiają się planom przyśpieszonej likwidacji elektrowni.
Po niemal trzech latach udało się zakończyć spór zbiorowy w Urzędzie Miejskim w Drezdenku.
- Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, że Solidarność nie zapomina. Ksiądz Jerzy zostawił nam mocny fundament, na którym budujemy lepsze jutro ludzi pracy. Od tego jest związek zawodowy – mówił przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podczas uroczystości upamiętniającej bł. ks. Jerzego w Staszowie (woj. Świętokrzyskie). Było to prawdziwe święto lokalnej społeczności, która skupiła się wokół postaci patrona Solidarności i jego historii.
- Już kilkanaście lat temu wiedzieliśmy, że prędzej czy później religia klimatyczna doprowadzi do tego, że będzie niszczona polska gospodarka i że polskie społeczeństwo będzie poprzez nią zubożone. To jest moment, w którym musimy głośno domagać się referendum w naszym kraju, bo jako Solidarność widzimy, szczególnie po przedstawieniu przez naszych ekspertów raportu na temat tzw. Zielonego Ładu, jakim szkodliwym działaniem może być jego wdrożenie dla całej naszej gospodarki - przekonuje w rozmowie z Tysol.pl przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
– Dzisiaj będę uczestniczył w pikiecie związanej z likwidacją BEKO. Zwalnianych jest tam prawie 2 tys. osób. To jest ewidentnie wynik prowadzenia polityki Zielonego Ładu. Koszty energii, ETSu i inne koszty związane z tą polityką powodują, że międzynarodowe korporacje uciekają z Polski i Europy – mówił dziś na antenie Radia WNET wiceszef "S" Bartłomiej Mickiewicz.
Pracownicy likwidowanej w Łodzi Fabryki Beko Europe i likwidowanej we Wrocławiu fabryki chłodziarek Beko przyjechali dziś do Warszawy, aby zaprotestować przeciwko likwidacji swoich miejsc pracy. Jak mówią, Beko to pierwsza, ale nie ostatnia firma, która jest ofiarą wprowadzania tzw. Zielonego Ładu w Polsce.
26 września pracownicy Elektrowni Rybnik demonstrowali przed tamtejszym magistratem. Powód protestu to decyzja PGE GiEK o przedwczesnym zamknięciu tego zakładu. Podczas trwającej w tym samym czasie sesji Rady Miasta rybniccy radni jednogłośnie przyjęli apel do premiera Donalda Tuska, w którym skrytykowali plany likwidacji elektrowni.
Strażacy z Solidarności kolejny raz udowodnili jakie ideały powinny przyświecać związkowcom. Gdy część z nich bezpośrednio była zaangażowana w ratowanie życia i mienia obywateli podczas powodzi, inni zorganizowali pomoc tym ze strażaków, którzy pozostawili własny dobytek na pastwę żywiołu.
- Wszystkim dużym spółkom powinno się zapalić światło pomarańczowe, a nawet czerwone, ponieważ niewykluczone, że trwa planowe działanie rządu służące do wygaszania przedsiębiorstw państwowych. I to nie pierwszy raz. Podobną sytuacje mieliśmy w czasach, kiedy rządziła koalicja PO-PSL. Robiła dokładnie to samo - mówił dziś na antenie Telewizji Republika Michał Ossowski, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".
- Najprostszą metodą jest wyrzucanie ludzi z pracy. Tylko, że to nie jest właściwa metoda w demokratycznym państwie, w sytuacji, w której teraz jesteśmy. (...) W PKP Cargo, wydaje się, że lepszym rozwiązaniem jest dofinansowanie spółki i utrzymanie jej na rynku - mówił wczoraj na antenie wPolsce24.pl Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki polecił pilną kontrolę procesu zwolnień grupowych w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji przez Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie. To efekt listu, jaki skierował do GIP Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
– To jest przedsmak tego, co jest planem na Pocztę Polską. Redukcja, redukcja a docelowo nie wiem czy nie likwidacja – mówił dziś w trakcie pikiety w Warszawie szef "S" w Poczcie Polskiej, Bogumił Nowicki. Nowy Zarząd Poczty uruchomił program dobrowolnych odejść pracowniczych, który ma objąć 9300 pracowników.
– Jeżeli premier Tusk chce wojny z Solidarnością, to będzie ją miał. Wiem, że dla niego jesteśmy pętakami, tak jak zwyzywał nas w 2012 roku w Sejmie, ale my się tym nie przejmujemy. Wtedy przegraliśmy bitwę, ale wygraliśmy wojnę o wiek emerytalny. Teraz też zwyciężymy, bo w Solidarności jest siła – mówił w trakcie dzisiejszej demonstracji Piotr Duda, szef Solidarności.
Zarząd RAFAKO S.A. podjął 25 września decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki.
W PKP Cargo zdecydowano o masowych zwolnieniach grupowych. Pracę ma stracić jedna trzecia załogi, a więc ponad 4 tys. osób. W Poczcie Polskiej uruchomiono natomiast program dobrowolnych odejść pracowniczych. Zagrożonych utratą pracy jest 15 procent zatrudnionych, czyli 9300 pracowników.
- Nauczycieli od przyrody mamy niewielu. Można by ich oczywiście wysłać na studia podyplomowe, których program uwzględniałby nauczanie przyrody do końca podstawówki, ale obecnie takich studiów po prostu nie ma - ocenia pomysł Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczący zmiany przedmiotów takich jak biologia, czy geografia w jeden - przyrodę w wyższych klasach szkoły podstawowej Waldemar Jakubowski, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ "S".
Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ "Solidarność" opublikowała oświadczenie Związków Zawodowych funkcjonujących w Lasach Państwowych, które nie napawa optymizmem. Leśnicy nie wezmą udziału w obchodach 100 rocznicy powstania Lasów Państwowych.