Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ Solidarność był gościem Radia Koszalin w porannej audycji „Studio Bałtyk”, gdzie m.in. zwrócił uwagę na fakt, że pandemia obnażyła mnóstwo patologii rynku pracy i nakreśliła pewne mechanizmy, których trzeba się nauczyć i przepracować. Przedstawiciel Solidarności mówił również o postulacie Związku do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zmodyfikować kalendarz szczepień.
Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych oczekuje uznania konwencji MOP dotyczącej BHP za konwencję fundamentalną. Przypomnijmy, że obecnie zgodnie z Deklaracją dotyczącą fundamentalnych praw w pracy z 1998 r. mamy osiem konwencji fundamentalnych, które obowiązują niezależnie od ich ratyfikacji ze względu na samo członkostwo państwa w organizacji. Konwencje te dotyczą czterech obszarów: prawa do zrzeszania się i rokowań zbiorowych, pracy dzieci, zakazu pracy obowiązkowej i przymusowej oraz równego traktowania i zakazu dyskryminacji.
Od wręczenia „zaległej” pamiątkowej flagi „Solidarności” z logiem 40-lecia Związku rozpoczęło się spotkanie przewodniczącego Piotra Dudy z liderem Prawa i Sprawiedliwości, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim. Mimo to, rozmowa dotyczyła trudnych spraw związanych m.in. z polską transformacją energetyczną. Pojawił się również wątek przypadającego w tym roku 40-lecia Tygodnika Solidarność.
W ostatniej audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk mowa była o „przymusowym” urlopie w czasie pandemii. W jakich okolicznościach pracownik może zostać na niego wysłany?
Od tego roku płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto. Aby wypłacić pensję minimalną, niektórzy pracodawcy sumują podstawę wynagrodzenia z dodatkami, np. dodatkiem funkcyjnym. Wykorzystują w ten sposób furtkę w prawie. W efekcie np. kierownik biblioteki z wieloletnim stażem zarabia tyle samo, co osoba sprzątająca, która dopiero zaczyna pracę - informuje portal money.pl.
W NSZZ Solidarność prężnie rozwija się Krajowa Sekcja Młodych, która postanowiła na łamach „Tygodnika Solidarność” pochwalić się swoją działalności w trudnym, naznaczonym przez pandemię koronawirusa rokiem 2020.
Oferta przygotowana na 40-lecie „Solidarności” została przedłużona. Według założeń każdy członek Związku mógł zrealizować w jednym z kilku górskich ośrodków wypoczynkowych specjalny bon. Końcowy termin został wyznaczony pierwotnie na 31 lipca 2021. W związku z pandemią i wynikającymi z tego obostrzeniami, które wpłynęły na plany wielu rodzin, szefostwo ośrodków DOMS podjęło decyzję o zmianie.
31 stycznia br. obchodzona była 32 rocznica śmierci księdza Stanisława Suchowolca - kapelana białostockiej Solidarności, który zginął w wyniku zbrodniczego podpalenia plebanii przy parafii Niepokalanego Serca Maryi. Sprawców nie udało się ustalić do dzisiaj.
Pod koniec ubiegłego roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu powstała Solidarność. Sosnowieccy strażacy zrzeszyli się w „S” – bo jak twierdzą – organizacja związkowa, która do tej pory działała w ich jednostce, nie spełniała oczekiwań pracowników. Teraz liczą na dobrą współpracę z pracodawcą w sprawach dotyczących załogi.
Ministerstwo Edukacji i Nauki podczas plenarnego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego 28 stycznia przedstawiło informację na temat planów na 2021 rok. Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” na spotkaniu reprezentowała Monika Ćwiklińska.
- Omówiliśmy bardzo ważne dla polskich pracowników sprawy, takie jak transformacja energetyczna, bezpieczeństwo miejsc pracy, czy problemy ze słabą jakością dialogu społecznego – podsumował Piotr Duda dzisiejsze spotkanie z premierem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim, które odbyło się w KPRM.
Przedstawiciele Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność” oraz zaproszeni eksperci spotkali się 26 stycznia 2021 r. z Marzeną Machałek - Sekretarzem Stanu, Pełnomocnikiem Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego. Tematem rozmów był unijny projekt realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki o nazwie „Wspieranie podnoszenia jakości edukacji włączającej w Polsce”.
Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Myszkowie rozpoczęła spór zbiorowy z pracodawcą.
Stefania Obara ps. „Stefa” została odznaczona Medalem Zasłużony dla Regionu Rzeszowskiego. „Stefa” urodziła się 24 stycznia 1921 r. w Straszydlu. Była żołnierzem Armii Krajowej, Placówki „Topola” w Tyczynie w czasie od marca 1942 do sierpnia 1944 r. i przyboczną sanitariuszką dr. Ludwika Obary ps. „Riwanol”. W latach 1980-1981 działała w „Solidarności” Rolników Indywidualnych w Gminie Tyczyn. Od 1989 r. należy do „Solidarności” Emerytów w Rzeszowie.
Dokładnie 40 lat temu, 27 stycznia 1981 r., w Bielsku-Białej rozpoczął się strajk generalny podbeskidzkiej Solidarności. Protest trwał 10 dni, a swym zasięgiem objął całe ówczesne województwo bielskie. W kulminacyjnym momencie uczestniczyło w nim blisko 200 tysięcy pracowników!
W dniach 8-9 lipca 1990 roku w 10 rocznicę strajku świdnickiego, koledzy z Komisji Zakładowej Solidarności" WSK - PZL Świdnik zorganizowali uroczystość poświęconą tamtym, historycznym wydarzeniom. Świdniczanie zaprosili przedstawicieli Związku z kilku fabryk lotniczych w kraju. Wtedy to po raz pierwszy mówiono o potrzebie zorganizowania struktury branżowej reprezentującej Polskie Zakłady Lotnicze.
W kolejnym wydaniu „Głosu Pracownika” na antenie Radia Gdańsk można było usłyszeć o pracy zdalnej i zmianach w przepisach alimentacyjnych. Tłumaczono także, jak poprawić skuteczność CV.
Szymon Pawlicki, aktor, działacz Solidarności zmarł w konińskim szpitalu. Miał 85 lat. Grał w teatrach w Kaliszu i Szczecinie. Był związany z gdańską Solidarnością. W latach 90. był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdyni. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).
Parlament Europejski przyjął w dniu wczorajszym (21 stycznia 2021 r.) Rezolucję zawierającą zalecenie dla Komisji Europejskiej w sprawie przyjęcia dyrektywy o prawie pracowników do „odłączenia” poza godzinami pracy.
W ostatnim okresie zapadły trzy orzeczenia w trzech różnych państwach członkowskich dotyczące praw kurierów zatrudnionych poprzez platformy internetowe. Wyroki te są najlepszym dowodem, iż UE musi podjąć pilne działania, aby ukrócić działanie platform, które nie akceptują swoich obowiązków jako pracodawcy.