Pojedyncza deska zamiast podestu roboczego, brak balustrad ochronnych na rusztowaniach i wzdłuż krawędzi stropów, dekarze montujący strome dachy bez zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości – oto podstawowe uchybienia spośród całej gamy nieprawidłowości, z jakimi zetknęli się inspektorzy pracy podczas akcji „Kontrole na małych budowach”.
Zwracam się do Pana w dwóch sprawach pilnych i niezwykle ważnych dla ludzi świata pracy – rozpoczął w swoim liście do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Chodzi o przywrócenie ławników do składów sądów pracy oraz postulowanego od lat zabezpieczenia przed zwolnieniem osób znajdujących się pod szczególną ochroną do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
– Emerytury stażowe są dopełnieniem całego systemu emerytalnego w Polsce – stwierdził Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”. 30 września w Sejmie „Solidarność” złożyła zebrane podpisy pod projektem ustawy o emeryturach stażowych.
- 22 października jedziemy do Luksemburga, żeby zamknąć Trybunał. TSUE chce zamknąć Turów, chce skazać na śmierć ludzi, mieszkańców Bogatyni. My się z tym absolutnie nie zgadzamy. Nie może być naszej zgody na skierowanie na biedę tysięcy ludzi z tego regionu - mówi Wojciech Ilnicki, przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” KWB „Turów”, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.
Niezłomny działacz radomskiej Solidarności Bronisław Kawęcki przeszedł na początku tego roku ciężki udar, który wraz z innymi chorobami spowodował poważne szkody w jego organizmie. Pan Bronisław wymaga długotrwałej i kosztownej rehabilitacji; ta przekracza niestety możliwości finansowe jego i jego rodziny. Pomóżmy bohaterowi walki o wolną Polskę!
W Regionie Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów naszych czasów – poległych górników z Kopalni Wujek i księdza Romana Kotlarza kapelana robotników protestujących w Radomiu. W Zbydniowie odsłonięto tablicę ku czci Zbigniewa Wilka poległego w Kopalni Wujek, a Stalowej Woli i Koprzywnicy otwarto rocznicowe wystawy.
W płockim ratuszu 28 września podpisano porozumienie dotyczące wprowadzenia standardów współpracy i dialogu społecznego. Porozumienie jest efektem pilotażowych trójstronnych negocjacji prowadzonych w ramach projektu „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”.
– Nasze postulaty nie pozostają bez odpowiedzi, dzięki czemu możemy robić to, do czego zostaliśmy stworzeni – dbać o prawa pracowników, ale też dbać o interes firmy, ponieważ głos z „drugiej strony” jest bezcenny – tak o współpracy pomiędzy związkiem zawodowym a pracodawcą mówi Joanna Ratajczak, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Grupy PZU, w rozmowie z Konradem Wernickim.
Chodzi tutaj o ogromny biznes, o ogromne pieniądze. Poruszenie w całym kraju jest potężne. My nie mamy innego wyjścia, jak bronić miejsc pracy, bronić rodzin, które teraz są przerażone - mówił we wtorek na antenie Radia Gdańsk wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Tadeusz Majchrowicz.
W dniach 23-25 września 2021 r. odbyło się XXVII Walne Zebranie Delegatów Sekcji Krajowej Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych NSZZ „Solidarność” w Białymstoku.
Pracownicy Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek z Bielska Podlaskiego walczą o ciężko zarobione przez siebie pieniądze. Zaległości znajdującej się w upadłości spółdzielni wobec pracowników sięgają nawet 8 miesięcy. O sytuacji z Edytą Pawełkiewicz, byłą przewodniczącą „Solidarności” w Bielmleku rozmawia Mateusz Kosiński.
Na Walnym Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „Solidarność” w Jastrzębiej Górze uchwalono stanowisko w sprawie konfliktu w firmie "Sona".
Rozpoczęła się kampania informacyjna skierowana do młodych Polaków – tych, którzy dopiero wejdą na rynek pracy lub niedawno rozpoczęli swoją drogę zawodową. O projekcie „Kolej na młodych” opowiedział w „Głosie pracownika” nasz redakcyjny kolega, Konrad Wernicki.
- To, co nam przedstawiono, to pakiet anty-nauczycielskich i anty-oświatowych propozycji. Bulwersujący jest fakt złożenia nam projektu jeszcze bardziej niekorzystnych zmian, niż w maju tego roku. Przypominam, że NSZZ „Solidarność” w całości je odrzuciła. Propozycje ministerstwa bynajmniej nie służą podniesieniu prestiżu zawodu nauczyciela. Są natomiast wyrazem braku szacunku dla tej grupy zawodowej i nieznajomości realnych warunków jej pracy - mówi Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa.
To już po raz piąty, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, pamiętając wydarzenia Sierpnia 1980 roku zorganizowano w Łowiczu, w dniach 4-5 września 2021 r uroczyste obchody XLI rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Podczas tych dni zorganizowano w dniu 4 września V Turniej Zakładów Pracy. Honorowy Patronat nad uroczystościami objął: min. Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” – Piotr Duda.
Publikujemy w całości stanowisko Walnego Zebrania Delegatów Regionu Jeleniogórskiego NSZZ "Solidarność" w sprawie ataku na kompleks górniczo-energetyczny Turów.
Przeszedłeś pomyślnie rekrutację i rozpoczynasz nową pracę. Przed podpisaniem umowy z pracodawcą warto poznać korzyści wynikające dla pracowników z poszczególnych rodzajów umów, kwestie, które powinny być ustalone przed podjęciem pracy, a także swoje jako pracownika prawa i obowiązki. Znajomość swoich praw i obowiązków pomoże uniknąć Ci wielu nieprzyjemnych sytuacji i frustracji związanych z różnego rodzaju nadużyciami czy nieporozumieniami. Osoba zorientowana w prawnych aspektach świata pracy, automatycznie staje się bardziej odpowiedzialna za siebie i swoje miejsce pracy. Te podstawowe rzeczy po prostu opłaca się wiedzieć. Pracodawca najczęściej zatrudnia pracownika na umowę o pracę, umowę-zlecenie/o dzieło lub umawia się na umowę b2b, czyli samozatrudnienie pracownika. Każda z umów ma inną podstawę prawną i odmienny charakter.
Trybunał Niesprawiedliwości Unii Europejskiej brnie w swoje błędy. Musimy jako związkowcy z Solidarności podjąć działania dot. twardych rozwiązań. Jest decyzja - 22 października jedziemy pod Trybunał Niesprawiedliwości UE aby wręczyć pani prezes postanowienie o zamknięciu Trybunału. Tak jak oni chcą zamykać nasze zakłady pracy, kopalnie, elektrownie, odbierając dostęp do energii elektrycznej naszemu społeczeństwu - powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
Do końca września zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o emeryturach stażowych. Co na ten temat sądzą młode osoby? Jakie mają do tego podejście? Tego można dowiedzieć się oglądając kolejny odcinek programu "Co się wydarzy w Volkswagen Poznań?", tworzonego przez zakładową Solidarność.
Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko Społecznego (PUNCS) rozpoczyna kolejny rok swojej działalności. Jego misją jest wdrażanie zasad chrześcijańskiej myśli społecznej w życie gospodarcze i społeczne oraz formowanie i budowanie środowiska animatorów takich zmian w Polsce i za granicą.