W Warszawie coraz goręcej w związku z protestem rolników pod Sejmem. Nasi reporterzy donoszą, że policja rozpyliła gaz łzawiący. Szokujące nagrania udostępnione w mediach społecznościowych ukazują brutalność funkcjonariuszy wobec protestujących.
Elżbieta Romanowska, nowa prowadząca „Nasz nowy dom” zabrała głos w sprawie programu.
- Wszyscy jesteśmy dziś razem. Wszystkie związki zawodowe, które biorą udział w proteście, walczą z Zielonym Ładem i ze wszystkim, co jest z tym związane - powiedział w rozmowie z portalem Tysol.pl Tomasz Obszański Przewodniczący NSZZ RI "Solidarność".
Przed Sądem Okręgowym w Łodzi ruszył w środę proces cywilny, w którym rodzina zmarłej w 2017 r. w Egipcie Magdaleny Żuk domaga się zadośćuczynienia od organizującego wyjazd biura podróży. Z powodu niestawienia się świadków rozprawę odroczono do 15 lipca.
W rozmowie z radiem RMF FM komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapowiedział, że w przyszłym tygodniu Komisja Europejska przedstawi nowe propozycje legislacyjne wychodzące naprzeciw postulatom protestujących rolników.
„Donald Tusk ogłosił wczoraj, że «spotka się z rolnikami w sobotę o 10». A dobrze przecież wiedział, że protestujący rolnicy pojawią się u niego przed Kancelarią Premiera już w środę. Tusk jednak nie zamierza dzisiaj porozmawiać z protestującymi rolnikami, woli się bawić w swoje prymitywne gierki” – napisała na Twitterze [X] była premier Beata Szydło.
Podczas protestów rolników przed Kancelarią Premiera organizatorzy protestów udali się do premiera Donalda Tuska z petycją. Szef rządu nie uznał za stosowne zaprosić ich na rozmowy do budynku.
Ołena Zełenska, żona przywódcy Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, i Julia Nawalna, wdowa po zmarłym liderze rosyjskiej opozycji Aleksieju Nawalnym, zostały zaproszone do udziału w czwartkowym orędziu o stanie państwa prezydenta USA Joe Bidena; obie jednak odmówiły – ujawnił dziennik „Washington Post”.
„Precz z Zielonym Ładem”, „Solidarni z rolnikami”, „Zielony Ład to śmierć polskiego rolnictwa” – z takimi m.in. hasłami zjechały do stolicy tłumy protestujących przeciwko unijnemu szaleństwu klimatycznemu. Do rolników dołączyli górnicy, leśnicy, robotnicy, konsumenci i przedstawiciele innych grup zawodowych.
Były prezydent USA Donald Trump, który poszukuje sposobu na sfinansowanie kampanii wyborczej w kontekście prawdopodobnej rywalizacji o urząd głowy państwa z Joe Bidenem, spotkał się w niedzielę z miliarderem Elonem Muskiem; nie jest jednak jasne, czy Musk poprze Trumpa – poinformował dziennik „Wall Street Journal”.
Rolnicy z całej Polski zjeżdżają dziś do stolicy, by zaprotestować przeciwko unijnej polityce Europejskiego Zielonego Ładu oraz niekontrolowanemu napływowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Protest organizowany przez NSZZ Rolników Indywidualnych „S” wspiera Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Na miejscu jest przewodniczący Związku Piotr Duda.
Ostatnio media obiegły smutne informacje z Pałacu Buckingham. Dziś magazyn „OK!” informuje o smutku księcia Williama.
– Nie ustąpimy i myślę, że protesty będą się nasilały. Łączymy się jako rolnicy, górnicy, leśnicy, robotnicy, konsumenci i inne grupy społeczne. Łączymy się nie tylko na poziomie krajowym, ale i w całej Europie. Decyzje dotyczące nas zapadają w Brukseli, dlatego trzeba się liczyć z tym, że protesty krajowe to będzie za mało i że w niedalekim czasie trzeba będzie najechać Brukselę – mówił na antenie Radia Warszawa Marek Wątorski, zastępca przewodniczącego Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na TVN karę w wysokości 550 tysięcy złotych.
Na środowy protest rolników do Warszawy przyjechali także leśnicy z nadleśnictwa Biłgoraj i Zwierzyniec, z którymi rozmawiała nasza reporter Monika Rutke. – My, leśnicy, jesteśmy całkowicie odsunięci od dialogu. Powinniśmy być pierwszymi do rozmowy o gospodarce leśnej, a niestety brany pod uwagę jest tylko głos aktywistów, i to jest główny cel naszego protestu (…). Jeśli chodzi o rolników, to mamy wspólny cel, bo Zielony Ład bije w całe społeczeństwo i odczujemy to wszyscy – podkreślił Jerzy Bąk z nadleśnictwa Zwierzyniec.
Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.
Brytyjskie media obiegły niepokojące informacje z Pałacu Buckingham, a konkretnie ws. samej Kate Middleton. O sprawie pisze „The Sun”.
– Ukraina jest gotowa czasowo zaakceptować ograniczenia w handlu z UE w celu załagodzenia ostrego sporu politycznego z Polską, ale chce, aby UE wprowadziła embargo na import rosyjskiego zboża – powiedział w środę dziennikowi „Financial Times” ukraiński wiceminister gospodarki Taras Kaczka.
Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje uczestnik znanego programu MTV. Miał zaledwie 20 lat.
Były prezydent Donald Trump wygrał 12 z 13 rozstrzygniętych wtorkowych prawyborów Partii Republikańskiej w ramach „superwtorku”, zaś prezydent Joe Biden – 15 z 16 rozstrzygniętych prawyborów Demokratów. Obaj są w efekcie praktycznie pewni nominacji swoich partii w listopadowych wyborach prezydenckich.