Gościem Beaty Michniewicz w dzisiejszym "Salonie politycznym Trójki" był Stanisław Karczewski, który komentował zgłoszone wczoraj przez prezydenta Andrzeja Dudę propozycje ustaw dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości.
- Nas kosmetyka nie interesuje, chcemy zmian strukturalnych i kadrowych, bo bez zmian kadrowych uważamy, że ta reforma nie przyniesie oczekiwanego nie tylko przez nas, ale przede wszystkim przez Polaków, którzy mają styczność z wymiarem sprawiedliwości, skutku - podkreśliła Beata Mazurek. Rzecznik PiS odnosiła się w ten sposób do prezydenckich propozycji ustaw dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości.
W 1983 roku ks. Jerzy Popiełuszko, jako kapelan Solidarności, po raz pierwszy zaprosił ludzi pracy do spotkania u Jasnogórskiej Pani. I tak od lat w każdy trzeci weekend września Solidarność, wierna swojemu błogosławionemu patronowi, wypełnia jego wolę.
"Nie odpowiem na te pytania. Nie chcę zaszkodzić ani sobie, ani bliskiej mi osobie" - mówiła Danuta Jacuk-Plichta, teściowej założyciela spółki Amber Gold Marcina P.
W piątek, 15 sierpnia sejm przyjął tzw. specustawę zdrowotną, na mocy której specjalistyczne placówki zostaną dofinansowane kwotą 282 mln zł. Według Marii Ochman, przewodniczącej Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, to tylko kosmetyczny zabieg.
O tym kto zasiada w kancelarii prezydenta, o nowym projekcie reformy sądownictwa przedstawionym przez Andrzeja Dudę i o wyborach w Niemczech mówił Witold Gadowski w Komentarzu Tygodnia.
"Niestety, realne zagrożenie [ze strony Moskwy] istnieje. Co więcej, ma ono już pewną – nazwijmy to „wartość stałą”. Należy przyjąć, że Kreml trzyma w gotowości bojowej swoje wojska i skorzysta z każdej możliwości, aby ich użyć. Jak to może wyglądać, wiemy, bogatsi o doświadczenia zaangażowania Rosji na Kaukazie i na wschodzie Ukrainy" - powiedział były wiceminister obrony w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".
"Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że czynnikami, które w największym stopniu przyczyniły się do spadku zasięgu ubóstwa skrajnego i relatywnego w 2016 r. były: wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia, a w przypadku rodzin z dziećmi - wprowadzenie świadczenia wychowawczego 500+" - czytamy w raporcie GUSu.
Szefowa rządu na antenie Radia Kraków odniosła się do przedstawionych dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę propozycji dot. ustaw o sądownictwie.
Zapowiedź posła Prawa i Sprawiedliwości jest pokłosiem analizy prawnej ekspertów Bundestagu, zgodnie z którą, kiedy w 2015 roku Angela Merkel podjęła decyzję o wpuszczaniu imigrantów, zrobiła to bez przedstawienia jakiejkolwiek podstawy prawnej.
"Trzy kluby parlamentarne powiedziały, że są gotowe przyjąć proponowane zmiany, niestety pan Ryszard Petru stanowczo się sprzeciwił" – poinformował po spotkaniu prezydent.
Krystyna Pawłowicz po raz kolejny mocno naraziła się głównie szeroko pojętej lewicy. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości opublikowała na Facebooku wpis ws. samobójstwa nastolatka 14-letniego Kacpra z Gorczyna. Wskazywała w nim szkodliwy wpływ ideologii lewicowej na dzieci i młodzież, czym ściągnęła na siebie falę hejtu. Do krytykujących dołączyła także Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.
Zgodnie z zapowiedziami Andrzej Duda zaprezentował swoje projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent poinformował, że w związku z wątpliwościami konstytucyjnymi wokół wyboru członków KRS, przygotował też projekt zmiany konstytucji. Jak sprawę komentują blogerzy, publicyści i politycy?
"Nie widzimy żądnych podstaw, by w tym momencie rozmawiać o zmianie Konstytucji. Nie można do niezgodnej z Konstytucją ustawy dostosowywać Konstytucji" - powiedział rzecznik Platformy Obywatelskiej podczas briefingu prasowego w Sejmie.
Szef Nowoczesnej skomentował na Twitterze propozycję Andrzeja Dudy. Internauci odpowiadają.
Ustawa o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli powstała w 1999 roku. Niestety, do tej pory zgłoszonych do sejmu inicjatyw – a więc takich, którym udało się spełnić wszystkie formalne wymogi – było jedynie 53, z których tylko 9 zostało przyjętych przez posłów w postaci ustaw. Wiele pozostałych zostało odrzuconych w pierwszym czytaniu lub trafiło do tzw. sejmowej zamrażarki. Co powinno się zmienić w przepisach, by obywatele mogli w pełni korzystać ze swojego prawa? Z Marią Jaraszek z INSPRO rozmawia Anna Brzeska.
Prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Andrzej Duda poinformował, że w związku z wątpliwościami konstytucyjnymi wokół wyboru członków KRS, przygotował też projekt zmiany konstytucji.
Ponad pół miliona Polaków zgłasza rocznie utratę, zaginięcie lub zniszczenie dowodu osobistego. Od dziś mogą w wygodny sposób zrobić to online, bez udawania się do urzędu. Wszystkie formalności załatwią z domu - wygodnie, szybko i bezpiecznie. Nowy formularz jest bardziej intuicyjny, a dane zaciągają się do niego automatycznie.
Prof. Michał Królikowski w żadnym stopniu nigdy nie był pracownikiem ani formalnym doradcą prezydenta – powiedział w RMF FM Krzysztof Szczerski. Prezydencki minister stwierdził, że gdy z prokuratury wyciekły informacje na temat profesora, media próbowały zrobić z tego sensację.
Z powodu smogu co roku umiera w Polsce ponad 48 tys. osób. Za ponad 90 proc. przypadków przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza odpowiedzialne jest indywidualne ogrzewanie gospodarstw domowych. Powodem jest przede wszystkim niska efektywność energetyczna budynków, wynikająca ze słabej jakości izolacji lub całkowitego jej braku. Dzięki modernizacji budownictwa jednorodzinnego można byłoby znacząco zredukować emisję szkodliwych substancji, w przypadku benzo(a)pirenu co najmniej o 44 proc.