Na początku grudnia poseł Lewicy Andrzej Rozenek zasiadający w parlamentarnym zespole ds. zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy i żołnierzy poinformował, że Lewica ma gotowy projekt ustawy ws. przywrócenia wyższych emerytur funkcjonariuszom PRL. Ma on zostać złożony 16 grudnia - w 38. rocznicę brutalnej pacyfikacji strajku w Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach.
- Współpraca dwóch delegatur CBA doprowadziła do zatrzymania trzech osób w związku ze śledztwem dotyczącym nadzoru nad SKOK Wołomin - poinformowało w poniedziałek 16 grudnia CBA. Jak podaje RMF FM, jeden z zatrzymanych to Marcin Dubieniecki - były wiceminister, znany trójmiejski i warszawski adwokat, były mąż Marty Kaczyńskiej.
Jak czytamy na łamach dzisiejszego dziennika "Rzeczpospolita", adwokaci nie uznają nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zwrócili się do prezes SN Małgorzaty Gersdorf, aby kierowała ich sprawy dyscyplinarne do Izby Karnej, na co zgodziła się pierwsza prezes.
Jak poinformował w niedzielę 15 grudnia rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski, aktywista miejski Jan Śpiewak spotkał się z prezydentem. Tematem rozmów była sytuacja prawna Śpiewaka i historii kamienicy na ul. Joteyki w Warszawie.
Jak podaje tygodnik "Wprost", Fundacja Państwo Prawa założona przez Piotra Borysa - prawą rękę Grzegorza Schetyny - otrzymała od Platformy Obywatelskiej ponad 3 mln zł. Większość polityków partii nic nie wie o działalności tej instytucji.
Choć od zbrodni w kopalni "Wujek" mija w tym roku 37 lat, to o tamtym dniu – 16 grudnia 1981 roku – wciąż nie wiemy wszystkiego.
Na platformie Netflix dostępny jest serial "The First Temptation of Christ" - "Pierwsze kuszenie Chrystusa", który jest "parodią" godzącą w uczucia religijne chrześcijan. W serialu Jezus jest gejem, a Maryja jest uzależniona od marihuany. Jest w nim również scena namawiania przez Boga Maryi do seksu. Internetową petycję protestującą przeciwko produkcji Netflixa podpisało już prawie milion siedemset tysięcy osób. I liczba ta szybko rośnie
W Newsroomie na portalu WP, poseł Joanna Mucha zadeklarowała, że stanie do wyborów na przewodniczącego PO, chce także zostać premierem.
Jan Śpiewak skomentował atak "Gazety Wyborczej" na niego i broniące go osoby.
Według informacji Radia ZET szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie zakończył się bez porozumienia.
Karnawał z Aaalst, którego początki datuje się na XV w., znika z listy niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Powód? Figury Żydów przedstawione na karnawale uznano za krzywdzące.
W Poznaniu podczas tzw. łańcucha światła, czyli wiecu wsparcia dla sędziów, doszło do niespodziewanej sytuacji, która okazała się być problemem dla organizatorów.
Premier Mateusz Morawiecki osiągnął na Szczycie Rady Europejskiej ogromny sukces. Choć Rada przyjęła cel osiągnięcia neutralności klimatycznej - czyli pełnej dekarbonizacji - do 2050 roku, cel ten nie dotyczy Polski. W dokumencie końcowym, czyli w konkluzjach Szczytu, jest to jednoznacznie zapisane. Premiera w trudnej konfrontacji wsparło twarde Stanowisko NSZZ "Solidarność".
Na portalu wp.pl opublikowano artykuł, w którym posłużono się sondażem pracowni SW Research. Jak podkreślono, sondaż o prezydenturze Andrzeja Dudy jest „dobitny” i opatrzono go zdjęciem zmartwionego Prezydenta.
Stan wojenny był ogromną operacją starannie zaplanowaną w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego – wojska, nazywanego przez komunistyczną propagandę „ludowym”. Jednostki LWP zgodnie z nakazem partii komunistycznej: „bronić socjalizmu jak niepodległości” wyszły na ulice polskich miast, otoczyły „gniazda antysocjalistycznej zarazy”, zakłady pracy i uczelnie. Pod osłoną wojska funkcjonariusze MO i SB wtrącili tysiące ludzi do więzień i obozów.
O godz. 20.10 odbędzie się premiera dokumentu „Towarzysz Generał” na kanale TVP Historia.
Podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli kraje UE doszły do porozumienia ws. osiągnięcia tzw. neutralności klimatycznej - zaakceptowano decyzję, że nastąpi ona do 2050 roku. Wyjątkiem od tej reguły będzie jednak Polska - Rada zgodziła się, że ze względu na specyfikę naszej sytuacji energetycznej, Polska została zwolniona z tego obowiązku.
16-letnia aktywistka Greta Thunberg przeprosiła w sobotę za swoje słowa skierowane do popierającej ją młodzieży w Turynie, na północy Włoch. Stwierdziła wtedy, że powinno się „podstawić pod ścianą” polityków.
Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg pisze o podróży zatłoczonym pociągiem, tymczasem niemieckie koleje dziękują jej za przejazd I klasą. Sprawę skomentowali Marcin Makowski i Patryk Słowik.
Wzrosła liczba ofiar po wybuchu wulkanu na wyspie White w Nowej Zelandii. Wcześniej informowano o 6 osobach, teraz ten bilans wzrósł do 18.