Na ścianie nowego dworca PKP w Oświęcimiu, 14 czerwca 2020r, o godz. 8.30 odsłonięta została tablica poświęcona pamięci kolejarzy działających podczas wojny w konspiracji i niosących pomoc więźniom obozu Auschwitz-Birkenau. Wielu zapłaciło za to życiem. Kwiaty pod tablicą wraz zPanią Barbarą Wojnarowską-Gautier, byłą Więźniarką Auschwitz i ofiarą niemieckiego potwora "dr" Mengele, złożyła m.in. prem. Beata Szydło
Minister środowiska Michał Woś poinformował o narodzinach córeczki Róży. Przy okazji podzielił się też sprawą związaną z wcześniejszym zakwalifikowaniem ciąży do aborcji.
Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty na torach obok budynku dawnego Monopolu Tytoniowego w Oświęcimiu. To na nie 80 lat temu wtoczył się pociąg z Tarnowa z pierwszymi Polakami deportowanymi przez Niemców do Auschwitz. W tym miejscu skończył on bieg.
Dziennikarz TVN24 red. Konrad Piasecki zwrócił uwagę na kwestię stymulowania tematów poruszanych w okresie kampanijnym. Według niego zdecydowanym wygranym w sprawie kreowania dyskusji wyborczej jest obecny obóz rządzący.
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremiera Piotra Glińskiego odbędą się dziś obchody 80. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów do niemieckiego obozu Auschwitz. Zainauguruje je msza św. we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.
Rozesłanie uczniów. Komentarz o. Adam Szustak OP.
Pierwsi polscy więźniowie po trafieniu do Auschwitz solidaryzowali się i nieśli sobie pomoc, ale momentem przełomowym było utworzenie przez rtm. Witolda Pileckiego (przywiezionego do obozu 22 września 1940 roku transportem z Warszawy pod nazwiskiem Tomasz Serafiński, nr 4859) konspiracyjnej organizacji o nazwie Związek Organizacji Wojskowych (ZOZ). Pilecki formował organizację poprzez tworzenie pięcioosobowych grup. Bazą było pięć górnych ,,piątek”, z których każda rozwijała się niezależnie, nie wiedząc o pozostałych. Do górnych ,,piątek” mogli należeć tylko zaufani więźniowie. Pierwsza powstała jesienią 1940 r., a kolejne dopiero w marcu 1941 roku.
Popołudniu 13 czerwca 1940 r. więźniom politycznym więzienia w Tarnowie wydano depozyty i przewieziono do miejscowej łaźni. Było ich 758 mężczyzn, większości młodzi ludzi. Wśród uwięzionych byli żołnierze wojny obronnej 1939 r., którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, uczniowie, nauczyciele, adwokaci, sportowcy i księża. Trafili do wielkiego więzienia tarnowskiego ze względu na to, że byli Polakami (obywatelami II RP).
Ciekawa wymiana zdań miała miejsce w Studio Polska w TVP1 pomiędzy posłem Solidarnej Polski Mariuszem Kałużnym, a posłanką Lewicy Hanną Gil-Piątek.
- Prezydent Rzeczpospolitej powinien dbać o jej reputację. Andrzej Duda robi wszystko, aby ją zrujnować. Jego kampania to wstyd na cały świat - usiłował dziś zaczepić Prezydenta Andrzeja Dudę Donald Tusk - Panie Donaldzie, miał Pan okazje wystartować w wyborach i prowadzić swoją kampanię. Był Pan dwukrotnie namawiany by się ze mną zmierzyć przez swoje środowisko. Wolał się Pan jednak schować za plecami MKB a pozniej RT. Wie Pan jak się na taką postawę mówiło na podwórku? Cykor...- odpowiedział mu Andrzej Duda. Teraz najpopularniejszym hasztagiem na Twitterze jest... #cykor
Nie straszę żadną ideologią, mówię o faktach takimi, jakimi one są, nie życzę sobie, żeby edukatorzy wysyłani przez organizacje LGBT w szkołach edukowali seksualnie dzieci, bo to jest według mnie indoktrynacja ideologiczna, jestem zwolennikiem ochrony rodziny - powiedział prezydent Andrzej Duda.
- Panie Przewodniczący, z moim Mistrzem, moim Prezydentem skonfrontował się Pan w 2005 roku. I przegrał Pan sromotnie... A co było potem wszyscy pamiętamy - odpowiedział Andrzej Duda na zaczepki Donalda Tuska. Odpowiedź na tego tweeta ze strony polityka Platformy Obywatelskiej Cezarego Tomczyka wydaje się być absolutnie szokująca...
Kiedy wiele lat temu prowadziłem audycję popularyzującą wiedzę o przeszłości na falach Radia PLUS, przeżyłem swoje pierwsze spotkanie z „herstorią”. Chociaż należę raczej do ludzi wygadanych, to podczas tej rozmowy zabrakło mi jak to się mówi „języka w gębie”.
Prezydent Donald Trump ogłosił, że przełoży o jeden dzień swój pierwszy po przerwie wiec wyborczy. Z uwagi na ważne dla Afroamerykanów święto wiec nie odbędzie się 19 czerwca, ale 20. Miejsce pozostaje bez zmian - Tulsa w Oklahomie.
"Wraz z zespołem ekspertów napisaliśmy taki program, jakiego żadna z partii nie była w stanie napisać przez 30 lat. To dobry program. Przecież widzę, jak go od nas teraz przepisują, aż miło" - stwierdził kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.
Donald Tusk, jako osoba, która okłamała wyborców, powinien dożywotnio zejść ze sceny politycznej - powiedział na spotkaniu z wyborcami w Głogówku (opolskie) prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda odpowiedział na Twitterową zaczepkę byłego premiera Donalda Tuska, w której ten domagał się konfrontacji z jego "przełożonym".
Twitterowe zaczepki wobec prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego najwyraźniej nie opłaciły się byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi.
Tysiące osób - zwolenników ruchu Black Lives Matter oraz kontrmanifestantów chroniących pomniki związane z brytyjską historią - zebrały się w sobotę w centrum Londynu pomimo wezwań władz i policji, by unikać zgromadzeń.
Żadne ze świadczeń społecznych, które zostało wprowadzone w ciągu ostatnich pięciu lat, nie zostanie zlikwidowane lub ograniczone dopóki jestem prezydentem - powiedział w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Opola prezydent Andrzej Duda.