Stany Zjednoczone nie będą prowadzić rozmów o bezpieczeństwie Polski bez Polski - zapewniła w rozmowie z PAP Karen Donfried, asystent sekretarza stanu USA ds. Europy. Jak dodała, planowane rozmowy z Rosją są okazją do obniżenia napięć, ale to do Moskwy należy wykonanie kroku w kierunku deeskalacji.
- Żyjemy w czasach, kiedy TSUE próbuje obalić w Polsce demokrację. Próbują przejąć wszystkie kompetencje polskiego rządu w białych rękawiczkach, nie mając uprawnień traktatowych - zaznaczył europoseł Patryk Jaki.
Prezydent Joe Biden wyraził niepokój z powodu orzeczenia Sądu Najwyższego USA, który odmówił w piątek zawieszenia ustawy z Teksasu (SB8) delegalizującej niemal całkowicie aborcję. Biden opowiada się za respektowaniem decyzji SN z 1973 r. w sprawie Roe vs Wade.
Łukasz Kohut, europoseł Lewicy, był jak dotąd znany głównie z prowokacyjnych tweetów. Jak się jednak okazało, na żywo radzi sobie nieco gorzej.
Józef Czaplicki to bodaj najważniejszy w bezpiece specjalista od zwalczania polskiego podziemia niepodległościowego, żołnierzy Armii Krajowej. Dlatego koledzy nazywali go AK-owerem. Ten pułkownik i dyrektor Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego jest współodpowiedzialny za zamordowanie wielu niepodległościowców, w tym Witolda Pileckiego.
Ten i inne rysunki znajdziecie w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność
W Mińsku zmarł Włodzimierz Pac, wieloletni korespondent Polskiego Radia na Białorusi i w Rosji. Miał 54 lata.
W obozie dla uchodźców Burj Al-Shamali w pobliżu miasta Tyr w południowym Libanie miała miejsce silna eksplozja.
Donald Tusk jechał w terenie zabudowanym z prędkością 107 km/h. Otrzymał mandat, dostał 10 punktów karnych i zatrzymano mu prawo jazdy na 3 miesiące
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w piątek, że prezydent USA Joe Biden poinformował go, iż Rosja zapewniła, że nie będzie kontynuować eskalacji na terytorium Ukrainy.
Znany ratownik medyczny Marcin „Borkoś” Borkowski, który jeździł swoim motoambulansem do potrzebujących ludzi jako wolontariusz, miał poważny wypadek. Jego walkę o życie obserwowała cała Polska.
Sąd Apelacyjny zobowiązał TVN24 do „bezpłatnego, jednokrotnego opublikowania, w terminie 1 tygodnia od dnia uprawomocnienia się wyroku, poprzez odczytanie przez lektora, z jednoczesną emisją planszy z widoczną treścią, na początku programu telewizyjnego »Superwizjer«, sprostowania” – informuje portal tvp.info.
Przed wizytą minister Annaleny Baerbock w Warszawie niemieckie media tradycyjnie zapiały na najwyższym diapazonie, ogłaszając, że Polska „bezczelnie” domaga się reparacji wojennych i zwrotu zrabowanych dzieł sztuki. Sprawa zmarłego w 2014 r. Corneliusa Gurlitta pokazuje, dlaczego niemieccy politycy do dziś niechętnie poruszają ten temat.
71 proc. badanych Polaków ocenia warunki życia w Polsce jako szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Odmienną opinię ma tylko 17 proc. Polaków – wynika z badania CBOS „Zdrowie psychiczne Polaków”.
„Era” Angeli Merkel dobiegła końca. W ostatnich wyborach parlamentarnych CDU/CSU doznały porażki, a władzę w Niemczech przejęła tzw. koalicja sygnalizacji świetlnej złożona z SPD, FDP i Zielonych.
Na koncie posła PiS Artura Szałabawki pojawiły się wulgarne wpisy.
– Tworzycie system łamiący prawo i jest to system podwójnych standardów. Możecie to nazywać jak chcecie, ale to jest system, gdzie Niemcy mogą, a państwa Europy Środkowej, które uważacie pewnie za dzikie, nie mogą. Nazwijcie to sobie, jak chcecie, ale w normalnej definicji to jest rasizm, podejście kolonialne. To jest proszę państwa pogarda – mówił w PE europoseł Patryk Jaki.
Trybunał Konstytucyjny Węgier uznał w piątek, że rząd ma prawo stosować własne środki w kwestiach, w których UE nie podjęła jeszcze decyzji dotyczących wspólnej implementacji zasad unijnych. Minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga oświadczyła, że TK skupił się wyłącznie na kwestii migracji, a Węgry pozostają oddanym członkiem UE.
Mówią, że zrobili wszystko, co w ich mocy, a nie zrobili, (…) a mam sekcje zwłok dziecka i dziecko było zdrowe. Iza do końca w to wierzyła – mówi matka zmarłej 30-letniej Izabeli z Pszczyny.
– TSUE jest niemalże czarną dziurą europejskiej demokracji: nie wiadomo, jak działają, nie mamy dostępu do ich kont, nie wiemy, na jakich warunkach korzystają z pojazdów służbowych, jakie koszty generują – twierdzi Jean Quatremer, dziennikarz „Libération”.