Solidarność chce pilnego powołania Parlamentarnego Zespołu ds. Grupy Azoty Puławy
Co musisz wiedzieć?
- 9 marca w Lublinie odbyło się spotkanie Solidarności z parlamentarzystami.
- Spotkanie było poświęcone sytuacji w Grupie Azoty Puławy.
- Ustalono, że konieczne jest pilne powołanie Parlamentarnego Zespołu ds. Grupy Azoty.
Głęboki kryzys branży chemicznej
Działania zmierzające do zatrzymania importu rosyjskich nawozów, walka z obciążeniami ETS oraz pilne powołanie Parlamentarnego Zespołu ds. Grupy Azoty Puławy – to główne ustalenia ze spotkania parlamentarzystów z przedstawicielami NSZZ „Solidarność”, które odbyło się 9 marca w Lublinie.
W dobie głębokiego kryzysu branży chemicznej związkowcom udało się posadzić przy jednym stole polityków koalicji rządzącej i opozycji.
Spotkanie zorganizowane w Lublinie na zaproszenie przewodniczącego Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Ireneusza Pszczoły jest kolejnym krokiem w walce o przyszłość puławskich zakładów nawozowych. W spotkaniu wziął udział także Tomasz Obszański, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych.
Jako reprezentanci parlamentarzystów przy jednym stole zasiedli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości (z prof. Przemysławem Czarnkiem na czele), Koalicji Obywatelskiej oraz Konfederacji Korony Polskiej. Przedstawiciele związku podkreślają, że drzwi do współpracy pozostają otwarte również dla nieobecnych na spotkaniu przedstawicieli PSL, Lewicy, Konfederacji i Polski 2050, ponieważ ratowanie strategicznego przemysłu wymaga jedności.

Od słów do czynów: kluczowe zobowiązania polityków
Związkowcy podkreślili, że rozmowy nie były spotkaniem przy kawie, lecz twardą, roboczą dyskusją, która przyniosła wymierne efekty. Politycy oficjalnie zobowiązali się do realizacji kluczowych postulatów.
Zaplanowano zorganizowanie połączonego posiedzenia sejmowych Komisji Rolnictwa oraz Gospodarki.
Celem prac będzie pilne:
1) wypracowanie instrumentów prawnych blokujących import nawozów ze Wschodu (Rosja, Białoruś) do Polski,
2) podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do uzyskania zwolnień z opłat ETS dla strategicznej branży nawozowej.
W pracach komisji będzie aktywnie uczestniczyć Solidarność.
„Lubelska racja stanu”
W odpowiedzi na zapowiedzi Ministerstwa Aktywów Państwowych i zarządu Grupy Azoty o nadchodzącej „głębokiej restrukturyzacji”, na wniosek związkowców powstanie ponadpartyjny zespół parlamentarny.
Zgodziliśmy się wszyscy co do jednego: silne puławskie Azoty to nasza „lubelska racja stanu”. Nie pozwolimy, by w wyniku restrukturyzacji nasza firma straciła podmiotowość i stała się jedynie zależnym zakładem produkcyjnym w trybach wielkiej korporacji. Puławy zasługują na pozycję lidera
– argumentowali przedstawiciele Solidarności.

Sojusz z rolnikami i samorządem województwa
Deklaracje złożone przez polityków to kontynuacja ofensywy zainicjowanej przez Solidarność, której pierwszym sukcesem było spotkanie z politykami i organizacjami rolniczymi, a następnie jednogłośne przyjęcie przez Sejmik Województwa Lubelskiego stanowiska wzywającego rząd do ochrony zakładu.
Fundamentem budowanego frontu jest historyczny sojusz ze środowiskiem rolniczym. W spotkaniu w urzędzie marszałkowskim stronę rolniczą reprezentowali: Grzegorz Pszczoła – Lubelska Izba Rolnicza, Robert Gogółka – Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów K’15 oraz Lubelskie Stowarzyszenie Producentów Malin Marcin Hałabis, Sebastian Huber – prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Producentów Malin, Sylwester Dziewulski – Krajowe Stowarzyszenie Producentów i Przetwórców Rolnych SATIVUS, Tomasz Obszański – przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”, Gustaw Jędrejek – prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.
Związkowcy i rolnicy mówili jednym głosem: bez silnego rolnictwa nie ma przemysłu nawozowego, a bez polskiego przemysłu nawozowego polskie rolnictwo upadnie. Ta deklaracja ostatecznie ucina wcześniejsze próby antagonizowania obu środowisk.
- Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego
- Wyłączenia prądu w woj. pomorskim. Ważny komunikat dla mieszkańców
- Jak fikcyjne faktury kosztują Polskę miliardy – ekspert o kulisach karuzeli VAT
- Nie żyje Jagoda Gancarek. Zginęła w tragicznym wypadku
- Wyłączenia prądu w Wielkopolsce. Ważny komunikat dla mieszkańców
- Burza w sieci po programie TVP. Wydano przeprosiny
- Andrzej Gajcy ujawnia: Morawiecki buduje własne zaplecze, ale nie dąży do rozłamu
Co dalej? Rozliczenie deklaracji i kolejne spotkania
Związkowcy zapowiadają, że będą skrupulatnie pilnować realizacji złożonych deklaracji, jednocześnie kontynuując własne inicjatywy.
W najbliższym czasie planowane jest kolejne spotkanie zarządu związku z organizacjami rolniczymi, podczas którego omawiana będzie dostępność puławskich nawozów dla polskich rolników oraz postulaty tego środowiska wobec branży chemicznej.
Pracujemy dalej, proponujemy rozwiązania i budujemy wspólny front. Dla Puław. Dla Załogi. Dla naszego regionu!
– podsumowali spotkanie przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Grupy Azoty Puławy.




