Wielka inwestycja Volkswagen Poznań we Wrześni. Nowe hale dla elektrycznego Craftera i stabilność zatrudnienia

Volkswagen Poznań rozpoczyna kolejny etap rozwoju swojej fabryki we Wrześni. W poniedziałek wmurowano kamień węgielny pod budowę dwóch nowych hal produkcyjnych o łącznej powierzchni blisko 60 tysięcy metrów kwadratowych. Inwestycja ta pozwoli na produkcję najnowszej generacji w pełni elektrycznego modelu eCrafter. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu, władz samorządowych oraz związkowcy z „Solidarności”, którzy podkreślają, że rozwój zakładu to gwarancja bezpiecznych miejsc pracy.
Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowe hale VW we Wrześni
Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowe hale VW we Wrześni / fot. MO NSZZ "Solidarność" w VW Poznań

Co musisz wiedzieć:

  • Fabryka we Wrześni powiększy się o dwie nowe hale (montażu i logistyczną) o łącznej powierzchni 60 tys. m².
  • Inwestycja jest niezbędna do uruchomienia produkcji nowej generacji w pełni elektrycznego modelu Volkswagen eCrafter.
  • Związkowcy z NSZZ „Solidarność” wskazują, że nowe technologie i rozwój kompetencji to zabezpieczenie miejsc pracy na kolejne lata.
  • Nowe obiekty będą samowystarczalne energetycznie dzięki panelom fotowoltaicznym i zgodne z surowymi normami środowiskowymi.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, która odbyła się 24 listopada 2025 roku, jest symbolicznym początkiem nowego rozdziału dla zakładu we Wrześni. Fabryka, która w przyszłym roku będzie świętować swoje 10-lecie, została zbudowana od podstaw w 2016 roku kosztem ponad 4 miliardów złotych. Obecnie jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie powstają modele Crafter oraz MAN TGE.

Dzięki tej inwestycji we Wrześni będziemy produkowali najnowszą generację w pełni elektrycznego modelu eCrafter. To kolejny krok w kierunku zrównoważonego transportu, który wzmocni naszą pozycję w segmencie lekkich samochodów dostawczych w przyszłości

– podkreślił podczas wydarzenia Stefan Mecha, prezes zarządu marki Volkswagen Samochody Dostawcze.

Strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, w tym wiceminister Tomasz Lewandowski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Zwrócił on uwagę na zmianę paradygmatu w polskiej gospodarce: od konkurowania tanią siłą roboczą, w stronę wysokich kompetencji i zaawansowanych technologii.

Volkswagen Poznań to największy pracodawca w Wielkopolsce i firma, która zdecydowaną większość komponentów do budowy samochodów pozyskuje w naszym kraju. Jako ministerstwo bardzo cenimy inwestycje, za którymi idą wysoko zaawansowane technologie, które podnoszą konkurencyjność polskiej gospodarki

– mówił Lewandowski.

Znaczenie fabryki dla regionu podkreślił również Artur Mokracki, zastępca burmistrza Wrześni, wskazując na rekordowo niskie bezrobocie i boom na rynku mieszkaniowym, który nastąpił po otwarciu zakładu.

Nowoczesne hale i bezpieczeństwo pracowników

Nowa inwestycja obejmuje budowę dwóch obiektów, których ukończenie planowane jest na połowę 2027 roku. Pierwsza hala, o powierzchni ponad 35 tys. m², będzie miejscem powstawania platformy podwozia eCraftera przy użyciu 150 nowoczesnych robotów. Druga, o powierzchni 24 tys. m², posłuży jako magazyn baterii i centrum logistyczne.

Dla pracowników Volkswagen Poznań kluczowy jest aspekt stabilności zatrudnienia. Jak zaznacza Stefanie Hegels, prezeska spółki, rozbudowa zwiększy konkurencyjność firmy. Wtóruje jej Piotr Olbryś, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Volkswagen Poznań, który brał udział w uroczystości.

Produkcja nowej generacji eCraftera oznacza rozwój kompetencji i stabilność zatrudnienia. To jasny sygnał, że przyszłość miejsc pracy w zakładzie jest zabezpieczona

– podkreśla szef zakładowej „S”.

Fabryka przyszłości

Zakład we Wrześni, zajmujący powierzchnię odpowiadającą 300 boiskom piłkarskim, już teraz uchodzi za jeden z najnowocześniejszych w Europie. Posiada jedną z największych przyzakładowych farm fotowoltaicznych, która w słoneczne dni zapewnia fabryce pełną samowystarczalność energetyczną. Nowe hale również zostaną wyposażone w instalacje solarne na dachach.

Rozbudowa zakładu we Wrześni to kontynuacja naszych standardów zrównoważonego rozwoju. Cały czas będziemy rozbudowywać instalacje solarne, inwestować w kolejne źródła energii czy zieloną logistykę

– zapowiada Marzena Pillich-Grońska, dyrektorka zakładu we Wrześni.

Silna pozycja „Solidarności”

Warto przypomnieć, że Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w Volkswagen Poznań jest największą organizacją związkową w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zrzesza ponad 6000 pracowników, co przekłada się na około 60% uzwiązkowienia w spółce. Związek obejmuje swoim działaniem wszystkie cztery lokalizacje producenta: Poznań Antoninek, Swarzędz-Jasin, Poznań-Wilda oraz fabrykę we Wrześni.


 

POLECANE
Marek Jakubiak wziął ślub. Zdjęcie obiegło sieć z ostatniej chwili
Marek Jakubiak wziął ślub. Zdjęcie obiegło sieć

Marek Jakubiak i Irmina Ochenkowska wzięli ślub w Mikołajkach. Poseł poinformował o tym sam polityk za pośrednictwem Facebooka.

Fala bankructw w Niemczech. Konsekwencje dla Polski  Wiadomości
Fala bankructw w Niemczech. Konsekwencje dla Polski

Niemiecka gospodarka wysyła coraz bardziej niepokojące sygnały. Najnowsze dane pokazują gwałtowny wzrost liczby upadłości przedsiębiorstw, który osiągnął poziom nienotowany od ponad dziesięciu lat. Eksperci alarmują, że może to być dopiero początek głębszego kryzysu, którego konsekwencje odczują także kraje silnie powiązane z Niemcami — w tym Polska.

Plan pokojowy dla Ukrainy. Koniec drugiej rundy rozmów Zełenskiego z amerykańską delegacją z ostatniej chwili
Plan pokojowy dla Ukrainy. Koniec drugiej rundy rozmów Zełenskiego z amerykańską delegacją

W Berlinie wznowione zostały w poniedziałek rozmowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z amerykańskimi negocjatorami Steve’em Witkoffem i Jaredem Kushnerem, których celem jest zakończenie wojny wywołanej przez Rosję – podała AFP, powołując się na wysokiego rangą ukraińskiego urzędnika.

Nowa prognoza pogody na święta. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Nowa prognoza pogody na święta. Oto co nas czeka

Pierwsze długoterminowe prognozy na grudzień studziły świąteczne nastroje, ale najnowsze wyliczenia modeli meteorologicznych zmieniają ton przewidywań. Synoptycy coraz częściej wskazują na możliwość wyraźnego ochłodzenia tuż przed Bożym Narodzeniem, co ponownie otwiera scenariusz białych świąt — przynajmniej w części kraju.

Pawełczyk-Woicka: Żurek znów w siedzibie KRS z obstawą z ostatniej chwili
Pawełczyk-Woicka: Żurek znów w siedzibie KRS z "obstawą"

Minister Waldemark Żurek znowu w siedzibie KRS z obstawą pracowników i Joanną Raczkowską – informuje dziś przewodnicząca KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Lewicowa poseł zareagowała na publikację „Wyborczej”: To wybitne skur****stwo z ostatniej chwili
Lewicowa poseł zareagowała na publikację „Wyborczej”: To wybitne skur****stwo

„Gazeta Wyborcza” napisała o rzekomych informacjach na temat leczenia Sławomira Cenckiewicza, szefa BBN. Publikacja wywołała burzę i oburzenie polityków tak z prawej, jak i z lewej strony sceny politycznej. „Uprawianie polityki na ujawnieniu, kto bierze jakie leki to wybitne skur****stwo” – napisała na X poseł Marcelina Zawisza z partii Razem.

Wiadomości
W Gdyni odbędzie się wyjątkowy koncert upamiętniający "Czarny Czwartek"

Już 17 grudnia 2025 roku, dokładnie w 55. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu, Gdynia odda hołd ofiarom komunistycznego reżimu. W historycznym kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się multimedialny koncert zespołu „Sonanto”, przywołujący pieśni oporu i pamięć o bohaterach tamtych dni.

Oto, co Ukraińcy sądzą o planie pokojowym. Jest sondaż z ostatniej chwili
Oto, co Ukraińcy sądzą o planie pokojowym. Jest sondaż

Prawie trzy czwarte Ukraińców deklaruje gotowość poparcia planu pokoju opartego na zamrożeniu frontu i gwarancjach bezpieczeństwa – wynika z sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.

Tunele pod wschodnią granicą. „Ściągnęli fachowców z Bliskiego Wschodu” z ostatniej chwili
Tunele pod wschodnią granicą. „Ściągnęli fachowców z Bliskiego Wschodu”

Straż Graniczna zatrzymała dziewięciu kolejnych migrantów, którzy przedostali się do Polski podziemnym tunelem wykopanym pod granicą z Białorusią. To część większej operacji przerzutowej, w ramach której do kraju nielegalnie weszło około 180 osób. Służby mówią wprost: zmienia się modus operandi przemytników, a system ochrony granicy musi zostać dostosowany do nowych zagrożeń.

PiS składa zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o sprawę szefa BBN z ostatniej chwili
PiS składa zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o sprawę szefa BBN

Posłowie PiS składają zawiadomienie do prokuratury wobec szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosława Stróżyka.

REKLAMA

Wielka inwestycja Volkswagen Poznań we Wrześni. Nowe hale dla elektrycznego Craftera i stabilność zatrudnienia

Volkswagen Poznań rozpoczyna kolejny etap rozwoju swojej fabryki we Wrześni. W poniedziałek wmurowano kamień węgielny pod budowę dwóch nowych hal produkcyjnych o łącznej powierzchni blisko 60 tysięcy metrów kwadratowych. Inwestycja ta pozwoli na produkcję najnowszej generacji w pełni elektrycznego modelu eCrafter. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu, władz samorządowych oraz związkowcy z „Solidarności”, którzy podkreślają, że rozwój zakładu to gwarancja bezpiecznych miejsc pracy.
Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowe hale VW we Wrześni
Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowe hale VW we Wrześni / fot. MO NSZZ "Solidarność" w VW Poznań

Co musisz wiedzieć:

  • Fabryka we Wrześni powiększy się o dwie nowe hale (montażu i logistyczną) o łącznej powierzchni 60 tys. m².
  • Inwestycja jest niezbędna do uruchomienia produkcji nowej generacji w pełni elektrycznego modelu Volkswagen eCrafter.
  • Związkowcy z NSZZ „Solidarność” wskazują, że nowe technologie i rozwój kompetencji to zabezpieczenie miejsc pracy na kolejne lata.
  • Nowe obiekty będą samowystarczalne energetycznie dzięki panelom fotowoltaicznym i zgodne z surowymi normami środowiskowymi.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, która odbyła się 24 listopada 2025 roku, jest symbolicznym początkiem nowego rozdziału dla zakładu we Wrześni. Fabryka, która w przyszłym roku będzie świętować swoje 10-lecie, została zbudowana od podstaw w 2016 roku kosztem ponad 4 miliardów złotych. Obecnie jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie powstają modele Crafter oraz MAN TGE.

Dzięki tej inwestycji we Wrześni będziemy produkowali najnowszą generację w pełni elektrycznego modelu eCrafter. To kolejny krok w kierunku zrównoważonego transportu, który wzmocni naszą pozycję w segmencie lekkich samochodów dostawczych w przyszłości

– podkreślił podczas wydarzenia Stefan Mecha, prezes zarządu marki Volkswagen Samochody Dostawcze.

Strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, w tym wiceminister Tomasz Lewandowski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Zwrócił on uwagę na zmianę paradygmatu w polskiej gospodarce: od konkurowania tanią siłą roboczą, w stronę wysokich kompetencji i zaawansowanych technologii.

Volkswagen Poznań to największy pracodawca w Wielkopolsce i firma, która zdecydowaną większość komponentów do budowy samochodów pozyskuje w naszym kraju. Jako ministerstwo bardzo cenimy inwestycje, za którymi idą wysoko zaawansowane technologie, które podnoszą konkurencyjność polskiej gospodarki

– mówił Lewandowski.

Znaczenie fabryki dla regionu podkreślił również Artur Mokracki, zastępca burmistrza Wrześni, wskazując na rekordowo niskie bezrobocie i boom na rynku mieszkaniowym, który nastąpił po otwarciu zakładu.

Nowoczesne hale i bezpieczeństwo pracowników

Nowa inwestycja obejmuje budowę dwóch obiektów, których ukończenie planowane jest na połowę 2027 roku. Pierwsza hala, o powierzchni ponad 35 tys. m², będzie miejscem powstawania platformy podwozia eCraftera przy użyciu 150 nowoczesnych robotów. Druga, o powierzchni 24 tys. m², posłuży jako magazyn baterii i centrum logistyczne.

Dla pracowników Volkswagen Poznań kluczowy jest aspekt stabilności zatrudnienia. Jak zaznacza Stefanie Hegels, prezeska spółki, rozbudowa zwiększy konkurencyjność firmy. Wtóruje jej Piotr Olbryś, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Volkswagen Poznań, który brał udział w uroczystości.

Produkcja nowej generacji eCraftera oznacza rozwój kompetencji i stabilność zatrudnienia. To jasny sygnał, że przyszłość miejsc pracy w zakładzie jest zabezpieczona

– podkreśla szef zakładowej „S”.

Fabryka przyszłości

Zakład we Wrześni, zajmujący powierzchnię odpowiadającą 300 boiskom piłkarskim, już teraz uchodzi za jeden z najnowocześniejszych w Europie. Posiada jedną z największych przyzakładowych farm fotowoltaicznych, która w słoneczne dni zapewnia fabryce pełną samowystarczalność energetyczną. Nowe hale również zostaną wyposażone w instalacje solarne na dachach.

Rozbudowa zakładu we Wrześni to kontynuacja naszych standardów zrównoważonego rozwoju. Cały czas będziemy rozbudowywać instalacje solarne, inwestować w kolejne źródła energii czy zieloną logistykę

– zapowiada Marzena Pillich-Grońska, dyrektorka zakładu we Wrześni.

Silna pozycja „Solidarności”

Warto przypomnieć, że Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w Volkswagen Poznań jest największą organizacją związkową w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zrzesza ponad 6000 pracowników, co przekłada się na około 60% uzwiązkowienia w spółce. Związek obejmuje swoim działaniem wszystkie cztery lokalizacje producenta: Poznań Antoninek, Swarzędz-Jasin, Poznań-Wilda oraz fabrykę we Wrześni.



 

Polecane