Szukaj
Konto

Rząd przyjął nowelizację ustawy o SN. Jest reakcja KE

Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli
Źródło: fot. Pixabay
– Nowy projekt ustawy o sądownictwie złożony przez polski rząd w grudniu 2022 r., a obecnie przyjęty przez Sejm, jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań wynikających z polskiego Krajowego Planu Odbudowy – przekazał rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

- Będziemy nadal uważnie śledzić kolejne etapy trwającego procesu przyjmowania, a następnie przeanalizujemy ostatecznie przyjęte prawo. Pozostajemy w kontakcie z polskimi władzami, aby zapewnić pełną zgodność polskiego ustawodawstwa ze zobowiązaniami podjętymi w ramach KPO w zakresie niezawisłości sądów - przekazał w rozmowie z PAP rzecznik Komisji Europejskiej.

Jak dodał, "ważne będzie, aby przyjęta ostateczna ustawa podniosła standardy ochrony sądowej i niezawisłości sędziowskiej".

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o SN

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która według autorów ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Za przyjęciem noweli zagłosowało 203 posłów, 52 było przeciw, a 189 osób wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ TAKŻE: Solidarna Polska przeciw, dwóch posłów PiS przeciw. Tak głosowali parlamentarzyści ws. ustawy o SN

Komentarzy: 0
Data publikacji: 13.01.2023 13:35
Źródło: PAP