Olga Tokarczuk: "Jestem przekonana, że przyszedł czas, by wpisać do konstytucji zwierzęta"

Na spotkaniu Olgi Tokarczuk z czytelnikami, które odbyło 13 stycznia w siedzibie "Gazety Wyborczej" w Warszawie, noblistkę zapytano m.in. o to, co zmieniłaby w Konstytucji RP.
- powiedziała.Jestem przekonana, że przyszedł czas, by wpisać do konstytucji zwierzęta. W Indiach delfiny zostały uznane za "osoby niebędące ludźmi". Serce mi się rozpłynęło
- stwierdziła.Od wielu lat używam tego rozróżnienia na "istotę ludzka" i "nieludzką". Nadszedł czas, byśmy się ogarnęli i zaczęli patrzeć na zwierzęta w sposób, który z czułością i rozważnością pokazuje nam je jako nie przedmioty czy ciała-maszyny, tylko osobne istoty. Pierwszym prawem musiałoby być prawo o godności tych zwierząt, które zakazałoby hodowli przemysłowej, która jest piekłem i koszmarem naszego świata i wpływa na naszą świadomość, niszcząc nas od środka
adg
źródło: GW, Onet


Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 14.01.2020 12:56
Komentarze
Na Węgrzech chcą odwołać prezydenta przez zmianę konstytucji? Sulyok alarmuje
11.06.2026 07:56

Komentarzy: 0
Prezydent Węgier Tamas Sulyok ostrzegł przed planami zmian konstytucyjnych, które – jak twierdzi – mogłyby zostać wykorzystane do usunięcia go z urzędu. W opublikowanym wywiadzie ocenił, że takie działania stanowiłyby zagrożenie dla porządku konstytucyjnego i zasad demokracji.
Czytaj więcej
Węgry: Premier grozi prezydentowi zmianą konstytucji. Jest odpowiedź
01.06.2026 14:20

Komentarzy: 0
Rządząca partia Tisza znowelizuje konstytucję, chyba że prezydent Tamas Sulyok dobrowolnie zrezygnuje ze stanowiska - powiedział w poniedziałek premier Węgier Peter Magyar, komentując swoje spotkanie z głową państwa. Sulyok został wybrany na prezydenta przez parlament w okresie rządów premiera Viktora Orbana.
Czytaj więcej
Zakaz trzymania zwierząt na uwięzi. Jest decyzja Sejmu
29.05.2026 10:04

Komentarzy: 0
Zakazem trzymania na uwięzi, oprócz psów, objęte będą też koty, a minimalne warunki utrzymywania psów w kojcach, w tym ich powierzchnia, będą określane w rozporządzeniu ministra rolnictwa – zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, którą w piątek uchwalił Sejm.
Czytaj więcej
Zakopane nie dokona transkrypcji małżeństw par jednopłciowych. „Konstytucja nie pozwala”
23.05.2026 08:53

Komentarzy: 0
Jak poinformował portal Kr24.pl, Urząd Stanu Cywilnego w Zakopanem nie dokona transkrypcji aktów małżeńskich par jednopłciowych zawartych za granicą. Burmistrz Łukasz Filipowicz wyjaśnia, że polskie prawo nie daje urzędnikom takiej możliwości i powołuje się na Konstytucję.
Czytaj więcej
Biskupi ws. ochrony konstytucyjnego rozumienia małżeństwa
22.05.2026 15:49

Komentarzy: 0
W Stanowisku Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny biskupi apelują w w sprawie ochrony konstytucyjnego rozumienia małżeństwa."Małżeństwo kobiety i mężczyzny posiada wyjątkowe znaczenie społeczne, antropologiczne i duchowe, dlatego debata dotycząca jego miejsca w porządku prawnym i społecznym powinna być prowadzona z odpowiedzialnością, spokojem oraz autentyczną troską o dobro wspólne", czytamy.
Czytaj więcej