Pełczyńska-Nałęcz: będzie rozszerzenie systemu kaucyjnego. Ma objąć "małpki"

- Planowane objęcie „małpek” systemem kaucyjnym
- Projekt ustawy ma trafić do rządu we wrześniu
- Temat pojawił się po spotkaniu w klubie Polski 2050
„Małpki” w systemie kaucyjnym
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że rząd planuje rozszerzenie systemu kaucyjnego.
We wrześniu do porządku prac rządu ma trafić ustawa włączająca „małpki” do systemu kaucyjnego - przekazała.
Chodzi o niewielkie szklane butelki z alkoholem o pojemności zazwyczaj od 100 do 200 ml, które obecnie nie są objęte kaucją.
Spotkanie w klubie Polski 2050
Temat pojawił się po dodatkowym posiedzeniu klubu parlamentarnego Polski 2050, które odbyło się we wtorek wieczorem. W spotkaniu uczestniczyła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
"Rozmawiamy o naprawie systemu kaucyjnego i Czystego Powietrza. Dziękuję Pani Minister za przyjęcie naszego zaproszenia" - napisała Pełczyńska-Nałęcz.
Następnego dnia podkreśliła, że rozmowy przyniosły oczekiwany efekt.
"Dialog zamiast ultimatum - tego oczekiwaliśmy i to się wydarzyło" - zaznaczyła.
Zapowiedź zmian i środki z programu
Jak wynika z przekazanych informacji, rozszerzenie systemu kaucyjnego to jeden z elementów planowanych działań.
Pełczyńska-Nałęcz wskazała również, że do czerwca ma być gotowe 1,5 mld zł z programu „Czyste Powietrze” do rozliczenia z Unią Europejską.
Jak działa system kaucyjny
Obecnie system kaucyjny w Polsce obejmuje wybrane opakowania.
Do plastikowych butelek o pojemności do 3 litrów oraz metalowych puszek do 1 litra doliczana jest kaucja w wysokości 50 groszy. W przypadku szklanych butelek wielokrotnego użytku do 1,5 litra kaucja wynosi 1 zł.
„Małpki” nie są obecnie objęte tym systemem, jednak planowana ustawa może to zmienić.
Komentarze
Dziś spotkanie liderów koalicji. O czym będą rozmawiać?

Czekają nas przedterminowe wybory? "Tusk nienawidzi następczyni Hołowni"
Nowa przewodnicząca Polski 2050 ogłosiła zarząd partii. Na liście zabrakło ważnego nazwiska

Pełczyńska-Nałęcz: Mam poczwórny mandat do bycia wicepremierem

„Tusk postawił na niej krzyżyk”. Nowa szefowa Polski 2050 zderza się z rzeczywistością








