Jerzy Bukowski: Przegrani zwycięzcy

Ewidentny zwycięzca wyborów mimo osiągnięcia najlepszego wyniku po 1989 roku z pewnością nie jest w pełni zadowolony z ich wyniku.
Prawo i Sprawiedliwość, które efektownie wygrało wybory parlamentarne oraz plasująca się na drugim miejscu Koalicja Obywatelska są zarazem ich największymi przegranymi. Komitety wyborcze, które uzyskały zdecydowanie słabsze wyniki mają natomiast powody do ogromnej radości.
PiS liczył na znacznie więcej mandatów w Sejmie i na ponad połowę w Senacie, KO uważała, że jest w stanie pokonać obóz rządzący, a przynajmniej niewiele do niego stracić. Lewica cieszy się z obecności w parlamencie, Koalicja Polska odetchnęła z ulgą, bo niektóre sondaże lokowały ją pod progiem, Konfederacja może zaś mówić o ogromnym sukcesie przekraczając go ze sporą nadwyżką.
O ile Jarosław Kaczyński nie musi martwić się swoje przywództwo, o tyle Grzegorz Schetyna powinien drżeć o przyszłość, już podnoszą się bowiem głosy, że nie sprawdził się ani jako lider Koalicji, ani przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
Swoją pozycję uratował, a nawet umocnił Władysław Kosiniak-Kamysz, zwłaszcza że mandatu nie zdobył jego potencjalny rywal w walce o prezesurę w Polskim Stronnictwie Ludowym Waldemar Pawlak. Powody do satysfakcji mogą mieć trzej przywódcy Lewicy, aczkolwiek jest prawdopodobne, iż wkrótce pokłócą się ze sobą. Triumfować może także Janusz Korwin-Mikke, który wraca do Sejmu po 26 latach.
Ewidentny zwycięzca wyborów mimo osiągnięcia najlepszego wyniku po 1989 roku z pewnością nie jest w pełni zadowolony z ich końcowego wyniku, czego nie krył Kaczyński tuż po zakończeniu głosowania. Drugie na podium ugrupowanie musi zaś poważnie zastanowić się nad swoją przyszłością, bo ma raczej kiepskie szanse na powrót do władzy za cztery lata. Pozostali zdobywcy parlamentarnych mandatów na razie upajają się sukcesem, ale już wkrótce będą musieli określić swoje nowe role na politycznej scenie.
PiS liczył na znacznie więcej mandatów w Sejmie i na ponad połowę w Senacie, KO uważała, że jest w stanie pokonać obóz rządzący, a przynajmniej niewiele do niego stracić. Lewica cieszy się z obecności w parlamencie, Koalicja Polska odetchnęła z ulgą, bo niektóre sondaże lokowały ją pod progiem, Konfederacja może zaś mówić o ogromnym sukcesie przekraczając go ze sporą nadwyżką.
O ile Jarosław Kaczyński nie musi martwić się swoje przywództwo, o tyle Grzegorz Schetyna powinien drżeć o przyszłość, już podnoszą się bowiem głosy, że nie sprawdził się ani jako lider Koalicji, ani przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
Swoją pozycję uratował, a nawet umocnił Władysław Kosiniak-Kamysz, zwłaszcza że mandatu nie zdobył jego potencjalny rywal w walce o prezesurę w Polskim Stronnictwie Ludowym Waldemar Pawlak. Powody do satysfakcji mogą mieć trzej przywódcy Lewicy, aczkolwiek jest prawdopodobne, iż wkrótce pokłócą się ze sobą. Triumfować może także Janusz Korwin-Mikke, który wraca do Sejmu po 26 latach.
Ewidentny zwycięzca wyborów mimo osiągnięcia najlepszego wyniku po 1989 roku z pewnością nie jest w pełni zadowolony z ich końcowego wyniku, czego nie krył Kaczyński tuż po zakończeniu głosowania. Drugie na podium ugrupowanie musi zaś poważnie zastanowić się nad swoją przyszłością, bo ma raczej kiepskie szanse na powrót do władzy za cztery lata. Pozostali zdobywcy parlamentarnych mandatów na razie upajają się sukcesem, ale już wkrótce będą musieli określić swoje nowe role na politycznej scenie.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 15.10.2019 00:03
Komentarze
Konfederacja ostrzega: Eurokraci szykują cenzurę wyborczą w Polsce
21.05.2026 14:26

Komentarzy: 0
„Eurokraci szykują cenzurę wyborczą w Polsce” – napisał na platformie X Paweł Usiądek (Konfederacja), szczegółowo opisując, jak ten mechanizm miałby działać.
Czytaj więcej
Dotkliwe porażki rządzącej Partii Pracy w wyborach w Anglii i Walii
08.05.2026 20:30

Komentarzy: 0
Rządząca Partia Pracy Keira Starmera poniosła dotkliwe porażki w czwartkowych wyborach lokalnych w Anglii oraz wyborach do parlamentów Szkocji i Walii - pokazują ogłaszane w piątek wyniki. Największym wygranym jest natomiast prawicowo-populistyczna partia Reform UK.
Czytaj więcej
Hołownia dystansuje się od koalicjantów. Jasna deklaracja ws. wyborów
08.05.2026 11:29

Komentarzy: 0
Szymon Hołownia zapowiedział, że Polska 2050 nie wystartuje w przyszłych wyborach parlamentarnych ani z Koalicją Obywatelską, ani z Lewicą. Polityk przyznał również, że coraz bardziej rozczarowuje go obecny sposób uprawiania polityki w Polsce.
Czytaj więcej
Potężny wzrost poparcia dla AfD. Niemieckie media piszą o euforii
07.05.2026 17:04

Komentarzy: 0
Na kilka miesięcy przed ważnymi wyborami regionalnymi w Niemczech sytuacja polityczna wyraźnie się zmienia. Najnowszy sondaż pokazuje rekordowe poparcie dla AfD, która zdecydowanie wyprzedza CDU i umacnia swoją pozycję we wschodniej części kraju.
Czytaj więcej
Najnowszy sondaż: Tylko 4 partie w Sejmie, duży problem KO
29.04.2026 15:46

Komentarzy: 0
Koalicja Obywatelska zdecydowanie prowadzi w najnowszym sondażu Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, ale gdyby ten układ sił przełożył się na prawdziwy wynik wyborczy, mógłby okazać się dla niej dużym problemem. Symulacja podziału mandatów pokazuje, że w tym układzie KO nie miałaby z kim stworzyć sejmowej większości.
Czytaj więcej