Hołownia stawia ultimatum: "Wyjdziemy z koalicji"

- Na posiedzeniu Podkomisji Stałej ds. Osób z Niepełnosprawnościami omówiono dwa projekty ustaw dotyczące usług asystenckich.
- 8 maja podczas omawiania projektu ustawy dotyczącego usług asystenckich sala sejmowa świeciła pustkami.
- Minister finansów kolejny raz blokuje ustawę o usługach asystenckich.
Podczas jednej z serii pytań wzajemnych Szymon Hołownia złożył obietnicę:
Będziemy też walczyć o asystencję osobistą. Będziemy walczyć, mimo że nasi koalicjanci, minister finansów blokuje tę ustawę po raz kolejny
- zadeklarował marszałek Sejmu.
- Niemcy nawet nie pytają Polaków. Jest odpowiedź Bundeswehry ws. samochodów niemieckiej armii w PolsceWażny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Eksmisja 6-latka w Warszawie. Trzaskowski skłamał podczas debaty?
- Rzecznik KE o rosyjskiej dywersji przy Marywilskiej: "To poza kompetencjami UE"
- Karol Nawrocki wygrywa w obu turach. Nowy sondaż AtlasIntel
- Papież Leon XIV odwrócił się od tęczowej flagi. To nagranie obiega świat
- Brytyjski ''Daily Mail'' zdecydował. Polskie miasto pierwsze w rankingu
- Kiedy wróci ciepło? Nowy komunikat IMGW
- On chce być prezydentem tylko niektórych Polaków
- Nawrocki kontra Trzaskowski w debacie TVP. Padły mocne słowa
- "Rz": Potężne kłopoty Mariana Banasia
Hołownia stawia ultimatum: "Wyjdziemy z koalicji"
Najpierw marszałek Sejmu zapytał kandydatkę Lewicy Magdalenę Biejat o współpracę m.in. przy zakazie smartfonów w szkołach i opodatkowaniu banków, na co polityk Lewicy zareagowała z aprobatą.
Hołownia stwierdził, że cieszy go ta deklaracja.
Z mojej strony też jest twarde "nie" dla wszelkich ustaw z dopłatami do kredytów
- kontynuował Hołownia.
Będziemy też walczyć o asystencję osobistą, będziemy walczyć, mimo że nasi koalicjanci, minister finansów blokuje tę ustawę po raz kolejny. Będziemy walczyć do tego stopnia, że jeżeli jej nie będzie, deklaruję to, wyjdziemy z koalicji
- zapowiedział.
Przemawiał do pustej sali
8 maja podczas omawiania projektu ustawy dotyczącego usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnościami sala sejmowa świeciła pustkami, co było szeroko komentowane w mediach społecznościowych.
Widok pustej sali sejmowej podczas przemówienia Łukasza Krasonia na temat asystencji osobistej zostanie ze mną na zawsze. Poczułem się upokorzony. Potraktowany jak śmieć
- pisze Wojtek Sawicki, twórca konta "Life on Wheelz" na Instagramie.
Dzisiejsze pustki w Sejmie odebrały mi całą nadzieję. Potwierdziły, że politycy (wszystkich frakcji) tak naprawdę mają w d… osoby z niepełnosprawnościami. Nic ich nie obchodzimy
- zaznacza.
Dwa projekty
Na posiedzeniu Podkomisji Stałej ds. Osób z Niepełnosprawnościami, które odbyło się dzień wcześniej, omówiono dwa projekty ustaw dotyczące usług asystenckich - jeden autorstwa prezydenta, drugi przygotowany przez rząd pod kierownictwem wiceministra Łukasza Krasonia. Oba dokumenty różnią się w kilku kluczowych aspektach.
Pierwszą istotną różnicą jest grupa wiekowa uprawniona do korzystania z usług asystenta. W projekcie prezydenckim zaznaczono, że usługi te mają być dostępne dla wszystkich osób pełnoletnich, bez ustalania górnej granicy wieku. Z kolei projekt rządowy zakłada, że o takie wsparcie będą mogły ubiegać się osoby w wieku od 13 do 65 lat, co ogranicza dostępność usług dla osób starszych.
Kolejna różnica dotyczy formy zatrudnienia asystentów. Prezydencki projekt przewiduje oferowanie asystentom umów o pracę, co może zapewnić większą stabilność zatrudnienia i ochronę pracowniczą. Tymczasem w projekcie rządowym proponuje się zawieranie umów cywilno-prawnych, z uwzględnieniem prawa do urlopu oraz ubezpieczenia chorobowego.
Komentarze
Złe wieści dla Tuska. Sondaż nie pozostawia złudzeń

Lekarz-stołeczny radny, który miał zarobić ponad 1,6 mln zł, nie jest już członkiem KO

Koalicja na drodze do porażki? Nawet wspólna lista nie daje szansy na sukces

PiS tuż za Koalicją Obywatelską [NOWY SONDAŻ]

Kaczyński bezlitośnie punktuje TVN24 i Tuska [WIDEO]

