Zbigniew Kuźmiuk: Rząd przyjął projekt ustawy o 13. emeryturze

W ostatni wtorek rząd przyjął projekt ustawy o świadczeniu Emerytura plus i skierował go do Sejmu, a to oznacza że już na najbliższym posiedzeniu w następnym tygodniu zajmie się nim Sejm (najprawdopodobniej jej I czytanie odbędzie na posiedzeniu sejmowej komisji rodziny, pracy i polityki społecznej).
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska prezentując ten projekt podkreśliła, że obejmie on ponad 9,8 mln świadczeniobiorców, a koszt sfinansowania tzw. 13 dla emerytów wyniesie według szacunków około 10,8 mld zł.
Z kolei premier Mateusz Morawiecki na tej samej konferencji prasowej podkreślił, "że dzisiejsi emeryci są również autorami sukcesu gospodarczego Polski i właśnie w solidarności międzypokoleniowej widzi on sens działań społecznych rządu".
Projekt ma być procedowany w Parlamencie w taki sposób aby ustawa została przyjęta, a później podpisana przez prezydenta jeszcze w kwietniu, ponieważ już w maju w terminach wypłaty emerytur, będzie wypłacane to dodatkowe 13. świadczenie.
Trwają także intensywne prace nad projektami ustaw dotyczących pozostałych 4 propozycji z tzw. piątki Kaczyńskiego, czyli rozszerzenia programu Rodzina 500 plus także na pierwsze dziecko, 0% stawki podatku PIT dla pracujących do 26 roku życia, obniżenia stawki podatku PIT z 18% do 17% i jednocześnie podwojenia kosztów uzyskania przychodów, wreszcie wsparcia transportu lokalnego i ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego w gminach i powiatach.
Przypomnijmy, że nowa piątka to przede wszystkim 500 złotych na każde dziecko, a więc likwidacja kryterium dochodowego, które do tej pory obowiązywało w przypadku finansowania już pierwszego dziecka w rodzinie (przypomnijmy, że wspomniane kryterium dochodowe wynosiło 800 w osobę w rodzinie, a w rodzinach wychowujących dziecko niepełnosprawne 1200 zł na osobę).
Teraz to kryterium znika, finansowane są wszystkie dzieci w rodzinie do 18 roku życia, co oznacza, że poważnie ograniczona zostanie także obsługa tego programu w samorządach, ponieważ nie będą już dostarczane do gmin zaświadczenia po wysokości dochodów w każdym roku podatkowym.
Teraz program będzie, więc kosztował około 40 mld zł rocznie (program dotychczasowy około 23 mld zł rocznie i nowa jego część około 17 mld zł), choć w roku 2019 ten koszt zamknie się sumą około 31 mld zł, ponieważ świadczenie 500 zł na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego będzie wypłacane od 1 lipca tego roku i będzie ono kosztowało około 8 mld zł.
Kolejne dwie propozycje z tzw. nowej piątki, są zaadresowane do pracujących: pierwsza to praca na umowę o pracę z zerową stawką podatku PIT dla osób do 26 roku życia włącznie, druga do wszystkich pracujących w postaci przynajmniej dwukrotnego podwyższenia kosztów uzyskania przychodów, a także obniżenia stawki podatku w pierwszej grupie dochodowej.
Obydwie te propozycje wymagają zmian ustawowych i w związku z tym będą dotyczyły rozliczenia dochodów osiągniętych w 2020 roku, koszt tej pierwszej jest szacowany na około 2 mld zł rocznie, tej drugiej na przynajmniej klika miliardów złotych rocznie.
Wreszcie ostatnia propozycja to odbudowa lokalnych połączeń autobusowych w gminach i powiatach, będzie realizowana w porozumieniu z tymi samorządami poprzez dopłaty do ceny paliwa przewoźników, którzy będą realizowali tego rodzaju przewozy (dopłaty do tzw. wozokilometra), szacowany koszt to około 0,8 mld zł rocznie.
Także i te propozycje ustawowe bardzo szybko znajdą się w Sejmie, tak aby ich uchwalenie było możliwe jeszcze w I połowie tego roku.
Zbigniew Kuźmiuk
Z kolei premier Mateusz Morawiecki na tej samej konferencji prasowej podkreślił, "że dzisiejsi emeryci są również autorami sukcesu gospodarczego Polski i właśnie w solidarności międzypokoleniowej widzi on sens działań społecznych rządu".
Projekt ma być procedowany w Parlamencie w taki sposób aby ustawa została przyjęta, a później podpisana przez prezydenta jeszcze w kwietniu, ponieważ już w maju w terminach wypłaty emerytur, będzie wypłacane to dodatkowe 13. świadczenie.
Trwają także intensywne prace nad projektami ustaw dotyczących pozostałych 4 propozycji z tzw. piątki Kaczyńskiego, czyli rozszerzenia programu Rodzina 500 plus także na pierwsze dziecko, 0% stawki podatku PIT dla pracujących do 26 roku życia, obniżenia stawki podatku PIT z 18% do 17% i jednocześnie podwojenia kosztów uzyskania przychodów, wreszcie wsparcia transportu lokalnego i ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego w gminach i powiatach.
Przypomnijmy, że nowa piątka to przede wszystkim 500 złotych na każde dziecko, a więc likwidacja kryterium dochodowego, które do tej pory obowiązywało w przypadku finansowania już pierwszego dziecka w rodzinie (przypomnijmy, że wspomniane kryterium dochodowe wynosiło 800 w osobę w rodzinie, a w rodzinach wychowujących dziecko niepełnosprawne 1200 zł na osobę).
Teraz to kryterium znika, finansowane są wszystkie dzieci w rodzinie do 18 roku życia, co oznacza, że poważnie ograniczona zostanie także obsługa tego programu w samorządach, ponieważ nie będą już dostarczane do gmin zaświadczenia po wysokości dochodów w każdym roku podatkowym.
Teraz program będzie, więc kosztował około 40 mld zł rocznie (program dotychczasowy około 23 mld zł rocznie i nowa jego część około 17 mld zł), choć w roku 2019 ten koszt zamknie się sumą około 31 mld zł, ponieważ świadczenie 500 zł na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego będzie wypłacane od 1 lipca tego roku i będzie ono kosztowało około 8 mld zł.
Kolejne dwie propozycje z tzw. nowej piątki, są zaadresowane do pracujących: pierwsza to praca na umowę o pracę z zerową stawką podatku PIT dla osób do 26 roku życia włącznie, druga do wszystkich pracujących w postaci przynajmniej dwukrotnego podwyższenia kosztów uzyskania przychodów, a także obniżenia stawki podatku w pierwszej grupie dochodowej.
Obydwie te propozycje wymagają zmian ustawowych i w związku z tym będą dotyczyły rozliczenia dochodów osiągniętych w 2020 roku, koszt tej pierwszej jest szacowany na około 2 mld zł rocznie, tej drugiej na przynajmniej klika miliardów złotych rocznie.
Wreszcie ostatnia propozycja to odbudowa lokalnych połączeń autobusowych w gminach i powiatach, będzie realizowana w porozumieniu z tymi samorządami poprzez dopłaty do ceny paliwa przewoźników, którzy będą realizowali tego rodzaju przewozy (dopłaty do tzw. wozokilometra), szacowany koszt to około 0,8 mld zł rocznie.
Także i te propozycje ustawowe bardzo szybko znajdą się w Sejmie, tak aby ich uchwalenie było możliwe jeszcze w I połowie tego roku.
Zbigniew Kuźmiuk

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Tagi
Data publikacji: 29.03.2019 10:32
Komentarze
Dramatyczny pożar na Pomorzu. Nie żyje 7-latka
25.06.2026 10:49

Komentarzy: 0
Dramatyczne wydarzenia w województwie pomorskim. W sobotę rano w miejscowości Czarna Woda w powiecie starogardzkim doszło do pożaru domu jednorodzinnego. Mimo szybkiej akcji strażaków nie udało się uratować 7-letniej dziewczynki. Okoliczności tragedii będą wyjaśniać policja i prokuratura.
Czytaj więcej
Dla Arłukowicza tomografia zwłok to nie problem: "Ramzesowi II też robili"
25.06.2026 10:06

Komentarzy: 0
W czasie rozmowy w Kanale Zero europoseł Koalicji Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz został zapytany o doniesienia dotyczące wykonywania tomografii komputerowej już po śmierci pacjentów w Szpitalu Południowym. Odpowiedź polityka wywołała zdumienie. Zamiast odnieść się do zarzutów dotyczących funkcjonowania placówki, przywołał przykład starożytnych mumii i faraona Ramzesa II.
Czytaj więcej
Potężne trzęsienia ziemi i rosnący bilans ofiar. USA wysyłają do Wenezueli zespoły ratunkowe
25.06.2026 09:23

Komentarzy: 0
Po tragicznych trzęsieniach ziemi, które pochłonęły już dziesiątki ofiar i pozostawiły setki rannych, Stany Zjednoczone zapowiedziały natychmiastowe wsparcie dla Wenezueli. Do kraju dotkniętego katastrofą mają zostać skierowani ratownicy, pomoc medyczna oraz wsparcie humanitarne.
Czytaj więcej
Internauci stanęli po stronie lekarza. Miażdżący wynik dla krytyków dr. Jędrzejewskiego
25.06.2026 09:07

Komentarzy: 0
Mimo publicznych prób podważania jego wiarygodności dr Emil Jędrzejewski cieszy się wyraźnym poparciem internautów. Z analizy Res Futura wynika, że zdecydowana większość uczestników internetowej debaty postrzega byłego ordynatora Szpitala Południowego jako osobę ujawniającą nieprawidłowości, a nie człowieka kierującego się osobistą zemstą.
Czytaj więcej
Trump nie szczędził pochwał Polsce. Wspomniał także o Nawrockim
25.06.2026 09:00

Komentarzy: 0
Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Ruttem, że nadal jest zawiedziony „większością” sojuszników, a na szczyt Sojuszu przyjedzie tylko z szacunku do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Chwalił jednak samego Ruttego, a także Polskę i jej prezydenta.
Czytaj więcej