Tyle żona Marcina Kierwińskiego zarabia w Kolejach Mazowieckich. Kwota szokuje

- „Gazeta Wyborcza” sprawdziła oświadczenie majątkowe żony Marcina Kierwińskiego.
- Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska w Kolejach Mazowieckich zarobiła blisko 343 tys. zł.
- Radna KO przekonuje, że odpowiada za pozyskiwanie unijnych środków dla spółki.
Zarobki żony Marcina Kierwińskiego. „GW” sprawdziła oświadczenie majątkowe
Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska, żona ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego, pracuje w spółce Koleje Mazowieckie. Jak podała „Gazeta Wyborcza”, pełni tam funkcję dyrektor ds. strategii i rozwoju.
Sprawa przyciągnęła uwagę po analizie publicznie dostępnego oświadczenia majątkowego radnej Koalicji Obywatelskiej. Z dokumentu, na który powołuje się dziennik, wynika, że w 2025 roku za pracę na kierowniczym stanowisku w Kolejach Mazowieckich Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska otrzymała blisko 343 tys. zł.
Z oświadczeń majątkowych wynika, że jej zarobki w spółce systematycznie wzrastają. W 2023 roku otrzymała 270,1 tys. zł wynagrodzenia, w 2024 roku 295,3 tys. zł, a w 2025 roku już 342,7 tys. zł.
Dla porównania prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w podanym okresie zarabiał rocznie od około 235 tys. do 257 tys. zł.
„GW”: dieta radnej wyniosła blisko 56 tys. zł
To jednak nie jedyna kwota wskazana w tekście. „GW” zwraca uwagę również na dietę radnej, która miała wynieść łącznie blisko 56 tys. zł.
Po zsumowaniu wynagrodzenia z Kolei Mazowieckich oraz diety i podzieleniu tej kwoty przez 12 miesięcy daje to ponad 33 tys. zł miesięcznie w 2025 roku.
Kim jest Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska?
Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska od 2025 roku zasiada w Radzie m.st. Warszawy. Wcześniej, w latach 2002–2024, była związana z samorządem warszawskiego Śródmieścia. W okresie 2006–2015 pełniła tam funkcję przewodniczącej rady.
W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” przedstawiła się jako specjalistka do spraw wdrażania środków europejskich na projekty edukacyjne. Podkreśliła, że w Kolejach Mazowieckich pracuje od ponad pięciu lat.
Żona szefa MSWiA o swojej pracy w Kolejach Mazowieckich
Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska w rozmowie z dziennikiem podkreśliła, że jej praca miała znaczenie przy pozyskiwaniu unijnego finansowania dla spółki. Jak mówiła, Koleje Mazowieckie otrzymały w tym czasie kilka miliardów złotych, między innymi na nowy tabor.
Jest to umiejętność niezależna od branży. Wiem, jak napisać wniosek o dofinansowanie UE i jak go poprowadzić
– powiedziała Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.
Komentarze
Spektakularna interwencja służb w mieszkaniu prof. Cenckiewicza

Bezpłatna pomoc prawna dla urzędników odmawiających transkrypcji „homomałżeństw”

Samuel Pereira: Zastanawiająca reakcja Marcina Kierwińskiego po reportażu "Zbrodnia i zaniechanie"

„Był człowiek, nie ma człowieka”. Tusk wymienia Trzaskowskiego na innego polityka







