Szukaj
Konto

Polska złożyła skargę do TSUE na umowę z Mercosur

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski
Źródło: gov.pl | Autor: MRiRW | Licencja: Domena Publiczna | Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski
Jak poinformował w opublikowanym na Facebooku nagraniu minister rolnictwa Stefan Krajewski, Polska złożyła skargę do TSUE na umowę Unii Europejskiej z Mercosur.
Co musisz wiedzieć:
  • Polska złożyła skargę do TSUE na umowę UE z Mercosur.
  • Informację o tym podał minister rolnictwa Stefan Krajewski.
  • Dodał, że Polska wzmacnia również laboratoria.

Skarga do TSUE

 

Polska jako jedyny kraj członkowski złożyła skargę do TSUE dotyczącą umowy zawartej pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosur

 

– poinformował Krajewski.

 

Złożyliśmy dodatkowo wniosek o wstrzymanie wykonania tymczasowego tej umowy, ale na tym nie mówimy wystarczy. Inwestujemy w nasze laboratoria, wzmacniamy kontrolę jakości produktów, które wjeżdżają z krajów trzecich

 

– podkreślał.

 

Stefan Krajewski nie podał jednak, na czym owo wzmocnienie miałoby polegać.

 

Oczywiście czekamy z niecierpliwością na rozstrzygnięcie w TSUE, ale tutaj przygotowujemy wszystkie potrzebne przepisy i rozwiązania, które mają chronić polskich rolników, polskich przetwórców i polskich konsumentów

 

– dodał minister rolnictwa.

 

 

Umowa UE–Mercosur

Umowa handlowa między Unią Europejską a krajami Mercosur (Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj) to historyczne porozumienie tworzące jedną z największych na świecie stref wolnego handlu, obejmującą rynek liczący ponad 700 milionów osób. 24 kwietnia 2026 r. polski rząd ogłosił decyzję o zaskarżeniu umowy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Polska uważa porozumienie za szkodliwe dla krajowego rolnictwa.

 

 

Komentarzy: 0
Data publikacji: 11.05.2026 12:21
Źródło: Facebook, Tysol.pl