Polska złożyła skargę do TSUE na umowę z Mercosur

Skarga do TSUE
Polska jako jedyny kraj członkowski złożyła skargę do TSUE dotyczącą umowy zawartej pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosur
– poinformował Krajewski.
Złożyliśmy dodatkowo wniosek o wstrzymanie wykonania tymczasowego tej umowy, ale na tym nie mówimy wystarczy. Inwestujemy w nasze laboratoria, wzmacniamy kontrolę jakości produktów, które wjeżdżają z krajów trzecich
– podkreślał.
Stefan Krajewski nie podał jednak, na czym owo wzmocnienie miałoby polegać.
Oczywiście czekamy z niecierpliwością na rozstrzygnięcie w TSUE, ale tutaj przygotowujemy wszystkie potrzebne przepisy i rozwiązania, które mają chronić polskich rolników, polskich przetwórców i polskich konsumentów
– dodał minister rolnictwa.
Umowa UE–Mercosur
Umowa handlowa między Unią Europejską a krajami Mercosur (Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj) to historyczne porozumienie tworzące jedną z największych na świecie stref wolnego handlu, obejmującą rynek liczący ponad 700 milionów osób. 24 kwietnia 2026 r. polski rząd ogłosił decyzję o zaskarżeniu umowy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Polska uważa porozumienie za szkodliwe dla krajowego rolnictwa.
Komentarze
„Era masowych deportacji”. Przełomowa decyzja w UE

Pakt migracyjny wszedł w życie. Co teraz czeka Polskę?

Szwajcaria deportuje imigrantów? Są wstępne wyniki referendum

Pociąg wojskowy z Francji do Polski jedzie 45 dni. Logistyczne problemy sojusznika

Die Welt: Ukraina oddala się od Europy







