Polska spółka uruchomiła nowe złoże gazu. Surowiec już trafia do kraju

- Gaz ze złoża Eirin już trafia do Polski.
- Polska spółka ma znaczący udział w projekcie.
- Wydobycie oparte częściowo na energii odnawialnej.
Gaz ze złoża Eirin już w Polsce
Orlen Upstream Norway, spółka Grupy Orlen, wraz z Equinor uruchomił eksploatację złoża Eirin na Morzu Północnym. Jak poinformował koncern, wydobywany tam gaz jest już dostarczany do Polski.
W szczytowym okresie złoże ma zapewniać Orlenowi około 270 mln metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.
Strategiczne złoże na Morzu Północnym
Złoże Eirin znajduje się około 250 km na zachód od Stavanger w Norwegii. Jego zasoby szacowane są na 27,6 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w tym 3 mld metrów sześciennych gazu.
Orlen Upstream Norway posiada 41,3 proc. udziałów w projekcie. Oznacza to dostęp do niemal 11,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy, w tym ponad 1,2 mld metrów sześciennych gazu. Operatorem koncesji jest Equinor.
„Gaz już płynie do Polski”
Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara podkreślił znaczenie inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego.
– Gaz wydobywany na Norweskim Szelfie Kontynentalnym jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy i Polski. Nasza obecność w Norwegii ma charakter strategiczny i długofalowy – zaznaczył.
Dodał również: – Gaz, który wydobywamy z Eirin, już płynie do Polski, wzmacniając gwarancję niezawodności dostaw dla klientów Orlen, pomimo napiętej sytuacji międzynarodowej.
Wykorzystanie istniejącej infrastruktury
Zgodnie z przyjętym planem zagospodarowania odwiert produkcyjny na Eirin został podłączony do platformy na pobliskim złożu Gina Krog, w którym Orlen również posiada udziały.
Jak wskazał Wiesław Prugar z zarządu Orlenu, takie rozwiązanie oznacza niższe koszty i krótszy czas realizacji inwestycji.
– Wykorzystanie istniejącej infrastruktury to w tym przypadku nie tylko mniejszy koszt i krótszy czas inwestycji, ale również dodatkowe wolumeny gazu – podkreślił.
Dzięki temu możliwe będzie także wydłużenie eksploatacji złoża Gina Krog o siedem lat oraz wydobycie dodatkowych 9,6 mln baryłek ekwiwalentu ropy, z czego 4 mln przypadnie Orlenowi.
Jak gaz trafia do Polski
Surowiec z Eirin i Gina Krog trafia do kompleksu Sleipner, gdzie jest przygotowywany do transportu. Następnie przesyłany jest do Nybro, łączącego norweski i duński system gazowy.
Stamtąd gaz dociera do Polski gazociągiem Baltic Pipe.
Niższe emisje i dalsze plany
Produkcja na złożu Eirin odbywa się z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej głównie ze źródeł odnawialnych. Platforma Gina Krog jest zasilana kablem podmorskim z lądu, gdzie dominują elektrownie wodne i wiatrowe.
Dzięki temu emisje wynoszą około 3 kg CO2 na baryłkę ekwiwalentu ropy – znacznie mniej niż średnia dla Norweskiego Szelfu Kontynentalnego i średnia światowa.
Orlen wskazuje również na potencjał dalszych odkryć w rejonie Gina Krog i Eirin. W kolejnych latach planowane są tam prace poszukiwawcze.
Rozwój działalności Orlenu
Grupa Orlen to koncern multienergetyczny posiadający rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw w kilku krajach Europy.
Spółka rozwija także segment wydobycia ropy i gazu, petrochemię oraz energetykę – w tym odnawialną. W planach jest również rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach SMR.
Komentarze
Wybuch gazu w woj. łódzkim. Zginęła 15-latka
Grupa Azoty odnotowała potężną stratę. Firma pokazała wyniki za 2025 rok

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Prof. Ryba: Polska powinna powrócić do niezależnych źródeł energii – węgla i gazu

Magyar: Szef koncernu MOL uda się do Rosji, aby rozmawiać o dostawach ropy







