Szukaj
Konto

"Europejski Zielony Ład jest konsekwentnie wdrażany". Anna Bryłka odpowiada Trzaskowskiemu

24.05.2025 20:07
Rafał Trzaskowski
Źródło: PAP/Tytus Żmijewski
Komentarzy: 0
Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zapewniał w trakcie jednej z debat, że "już nie ma Europejskiego Zielonego Ładu, dlatego, że w tej chwili zmienił się świat". Do tych słów krótko odniosła się europoseł Konfederacji, Anna Bryłka. 
Co musisz wiedzieć
  • Wg kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego "Zielony Ład już nie istnieje, bo zmieniła się rzeczywistość".
  • Europoseł Anna Bryłka dosadnie odpowiada: "To nieprawda - cele i prace legislacyjne są kontynuowane".
  • Jak podaje "Rzeczpospolita", dyrektywa budynkowa EPBD jest nadal w trakcie wdrażania w Polsce.
  • "Przy wsparciu Solidarności odrzucimy ekoterroryzm" - zapowiada obywatelski kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki.

 

Trzaskowski: "Zielonego Ładu już nie ma"

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, w czasie kampanii wielokrotnie wypowiadał się na temat unijnego Zielonego Ładu. Podczas jednej z debat przed pierwszą turą stwierdził:

Już nie ma Europejskiego Zielonego Ładu, dlatego, że w tej chwili zmienił się świat, jeżeli chodzi o kwestie dotyczące załamania łańcucha dostaw i tego, że musimy inwestować w nasz przemysł i w naszą konkurencyjność.

Podobne słowa padły podczas ostatniej debaty telewizyjnej. Trzaskowski argumentował, że priorytety Unii Europejskiej uległy zmianie z powodu wojny i sytuacji geopolitycznej, a Zielony Ład nie powinien być dziś traktowany jako fundament polityki europejskiej. Skrytykował też byłego premiera Mateusza Morawieckiego za jego wcześniejsze poparcie dla tego projektu.

Bryłka odpowiada. "UE nie wycofała się z żadnych celów klimatycznych"

Na te słowa ostro zareagowała Anna Bryłka, europoseł Konfederacji. W mediach społecznościowych napisała:

Europejski Zielony Ład jest konsekwentnie wdrażany, UE nie wycofała się z żadnego celu klimatycznego. W wielu sprawach trwa proces legislacyjny, np. dyrektywa budynkowa w procesie implementacji w Polsce.

Do swojego wpisu dołączyła link do artykułu z Rzeczpospolitej, który przypomina, że Polska jest właśnie w trakcie konsultacji nad krajowym planem renowacji budynków.

Za nami połowa dwuletniego okresu na implementację nowelizacji dyrektywy EPBD. Prace nad krajowym planem renowacji budynków są w konsultacjach, rozporządzenie w sprawie klas energetycznych budynków - przed

- czytamy w przywołanym materiale.

Karol Nawrocki: Przy wsparciu Solidarności odrzucimy ekoterroryzm

O Zielonym Ładzie mówił w sobotę na wiecu w rybniku obywatelski kandydat na prezydenta popierany przez PiS, Karol Nawrocki.

Nawrocki zadeklarował, że gdy 1 czerwca "Zielony Rafał" zostanie pokonany, jako prezydent Polski wystąpi z inicjatywą referendum ogólnopaństwowego.

Przy wsparciu Solidarności odrzucimy ekoterroryzm, ekoszaleństwo Zielonego Ładu i wrócimy do normalności - umawiamy się?

- zapytał zebranych, na co ci odpowiedzieli, skandując: "normalność, normalność".

Zielony Ład jest i wisi ciągle nad polskim górnictwem, nad polskim sektorem energetycznym, nad cenami energii elektrycznej w 14 mln gospodarstw domowych. Powiem państwu, co zamierzam zrobić w obronie węgla. Polski węgiel (…) trzeba fedrować, wydobywać i rozwijać Rzeczpospolitą

- podsumował Karol Nawrocki.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 24.05.2025 20:07
Źródło: x.com