Szukaj
Konto

Drony nad Polską. Prezydent Nawrocki z wizytą w bazie lotniczej w Krzesinach

Karol Nawrocki w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach
Źródło: PAP/Jakub Kaczmarczyk
Prezydent Karol Nawrocki rozpoczął w czwartek przed południem wizytę w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach (woj. wielkopolskie). Po spotkaniu z żołnierzami, ok. godz. 11.00 zapowiedziano briefing prezydenta.
Co musisz wiedzieć
  • Prezydent Karol Nawrocki odwiedził 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach po nocnym ataku Rosji na Ukrainę, w którym polska przestrzeń powietrzna została 19 razy naruszona przez drony.
  • W operacji obronnej brały udział polskie i sojusznicze siły, m.in. AWACS, F-35, F-16, śmigłowce Mi-24, Mi-17 i Black Hawk; znaleziono dotąd szczątki 16 dronów.
  • Polska zwołała konsultacje NATO w ramach art. 4 Traktatu, odbyło się też posiedzenie rządu i zaplanowano spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego; prezydent i premier rozmawiali z liderami USA, Ukrainy i UE.
  • W Krzesinach stacjonuje kontyngent norweskich F-35 w ramach misji NATO IAMD; pierwsze polskie F-35 mają trafić w 2026 r., a baza była także miejscem służby tragicznie zmarłego pilota mjr. Macieja "Slaba" Krakowiana.

 

Prezydent w Krzesinach po naruszeniu polskiej przestrzeni powietrznej

Prezydent odwiedza bazę w Krzesinach po tym, gdy w nocy z wtorku na środę w trakcie ataku Rosji na Ukrainę polska przestrzeń powietrzna została 19 razy naruszona przez drony. W operacji obronnej uczestniczyły polskie i sojusznicze systemy radiolokacyjne, śledząc kilkanaście obiektów, oraz polskie i sojusznicze samoloty. Te drony, które stanowiły bezpośrednie zagrożenie, zostały zestrzelone. W operacji poza naziemnymi systemami uczestniczyły m.in. samoloty wczesnego ostrzegania AWACS, dwa myśliwce F-35 i dwa F-16, śmigłowce - bojowe Mi-24, a także wielozadaniowe M-17 oraz Black Hawk.

Wojsko i służby poszukują szczątków maszyn. Zgodnie z ostatnimi danymi MSWiA, znaleziono dotychczas pozostałości 16 dronów.

"To bezprecedensowy moment w historii NATO"

Prezydent powiedział w środę po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, że to bezprecedensowy moment w historii NATO, ale też w najnowszej historii Polski. Podkreślił, że należy wyciągnąć "pełne konsekwencje z tego, co się stało". W środę odbyło się też nadzwyczajne posiedzenie rządu. Na wniosek Polski odbyły się konsultacje sojusznicze w ramach art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego. Premier Donald Tusk rozmawiał m.in. z przywódcami państw unijnych i Ukrainy, prezydent Nawrocki z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Wcześniej, w czwartek, 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku (woj. łódzkie) wizytował premier Tusk. Natomiast o godz. 17 odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem m.in. prezydenta, premiera i przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych.

Baza w Krzesinach - dlaczego jest taka ważna?

W bazie na poznańskich Krzesinach stacjonuje też kontyngent norweskich sił powietrznych wyposażony w F-35, czyli samoloty piątej generacji, w ramach misji NATO IAMD (Integrated Air & Missile Defence). Celem misji norweskiej jest wzmocnienie osłony wschodniej flanki NATO i budowa interoperacyjności z polskimi pilotami F-16. Norweskie siły stacjonują w 31 BLT od 8 stycznia 2025 r.

Pierwsze "polskie" F-35 mają trafić do naszego kraju w 2026 r. Polskie Siły Powietrzne mają otrzymać 32 maszyny, które razem z myśliwcami F-16 będą stanowić o sile polskiego lotnictwa bojowego. F-35 to pierwszy w polskim lotnictwie samolot wielozadaniowy zaprojektowany tak, by był trudno wykrywalny przez przeciwnika.

Z bazą w Krzesinach związany był także jako instruktor i lider zespołu F-16 Tiger Demo Team Poland jeden z najbardziej utytułowanych polskich pilotów F-16 mjr Maciej "Slab" Krakowian, który pod koniec sierpnia zginął podczas ćwiczeń w wypadku samolotu F-16 przed AirSHOW w Radomiu. Pośmiertnie Maciej Krakowian został awansowany do stopnia podpułkownika. (PAP)

Komentarzy: 0
Data publikacji: 11.09.2025 12:32
Źródło: PAP/opracowanie własne