Ćwiąkalski o odszkodowaniu dla Tomasza Komendy: Kilka dobrych milionów

– Moim zdaniem to powinna być najwyższa kwota w dotychczasowej historii prawa karnego – powiedział pełnomocnik Tomasz Komendy mec. Zbigniew Ćwiąkalski na antenie Radia ZET.
Adwokat Tomasza Komendy tłumaczył, że przy ocenie wysokości odszkodowania bierze się pod uwagę to, co utracił będąc w zakładzie karnym, zaś jeśli chodzi o zadośćuczynienie krzywdy jakich w tym okresie doznał.
- W każdym wypadku traktujemy to indywidualnie. Jeżeli chodzi o odszkodowanie, to jest bardziej wyliczalne, bo po prostu ile utracił w tym czasie, gdyby pracował. Utracił składki emerytalne, te 18 lat do niczego mu się nie będą liczyć. A zadośćuczynienie za krzywdy, których doznał. On dokładnie musi mi opowiedzieć, jak go traktowano w zakładzie karnym, jak go poniżano, jak go bito. To wszystko się składa później na zadośćuczynienie - mówił Ćwiąkalski.
Mecenas nie chciał zdradzić konkretnej kwoty, o jaką będzie walczył dla Tomasza Komendy, powiedział jednak że będzie to "na pewno kilka dobrych milionów". - Parę milionów. Nie chcę w tym momencie operować konkretnymi sumami, bo to dopiero się ustali po rozmowie z nim i po szczegółowych wyliczeniach. Ale na pewno moim zdaniem to powinna być najwyższa kwota w dotychczasowej historii prawa karnego - podkreślił.
Źródło: Radio ZET
- W każdym wypadku traktujemy to indywidualnie. Jeżeli chodzi o odszkodowanie, to jest bardziej wyliczalne, bo po prostu ile utracił w tym czasie, gdyby pracował. Utracił składki emerytalne, te 18 lat do niczego mu się nie będą liczyć. A zadośćuczynienie za krzywdy, których doznał. On dokładnie musi mi opowiedzieć, jak go traktowano w zakładzie karnym, jak go poniżano, jak go bito. To wszystko się składa później na zadośćuczynienie - mówił Ćwiąkalski.
Mecenas nie chciał zdradzić konkretnej kwoty, o jaką będzie walczył dla Tomasza Komendy, powiedział jednak że będzie to "na pewno kilka dobrych milionów". - Parę milionów. Nie chcę w tym momencie operować konkretnymi sumami, bo to dopiero się ustali po rozmowie z nim i po szczegółowych wyliczeniach. Ale na pewno moim zdaniem to powinna być najwyższa kwota w dotychczasowej historii prawa karnego - podkreślił.
Źródło: Radio ZET

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 05.04.2018 20:45
Komentarze
[Porada prawna] Urzędnik popełnił błąd. Czy mogę żądać odszkodowania?
04.12.2025 19:39

Komentarzy: 0
Jakiś czas temu składałem w urzędzie wniosek o wydanie pozwolenia budowlanego. Po kilku tygodniach otrzymałem decyzję odmowną z uzasadnieniem, które – jak się później okazało – opierało się na błędnej interpretacji przepisów. Dopiero po odwołaniu do samorządowego kolegium odwoławczego urząd przyznał się do pomyłki i uchylił decyzję. Niestety w międzyczasie straciłem czas, pieniądze i umowę z wykonawcą. Mam więc pytanie: czy mogę żądać odszkodowania od urzędu za błąd urzędnika?
Czytaj więcej
Sędziowie ostro o projekcie Żurka. „To tworzy patologie”
17.11.2025 08:29

Komentarzy: 0
W projekcie zmian KRS przygotowanym przez ministra Waldemara Żurka znalazł się punkt, który wywołał gwałtowną krytykę sędziów. Chodzi o możliwość awansowania członków Rady w trakcie ich kadencji, co – jak podkreślają – „tworzy patologie” i narusza podstawowe zasady bezstronności.</p>
Czytaj więcej
Żurek pytany o system losowania sędziów: Nie mam dowodów
05.10.2025 15:07

Komentarzy: 0
Nowe rozporządzenie ministra sprawiedliwości Waldemara Żurka wywołało prawdziwą burzę w środowisku prawniczym. Polityk ogłosił zmiany, które de facto kończą działanie Systemu Losowego Przydziału Spraw (SLPS). W trakcie konferencji prasowej Żurek przyznał, że nie ma żadnych dowodów na manipulacje przy losowaniach sędziów.
Czytaj więcej
Szłapka: Nie cofniemy się o krok. Minister Żurek ma plan i będzie go wdrażał
04.10.2025 16:50

Komentarzy: 0
Nowe rozporządzenie ministra sprawiedliwości wstrząsnęło środowiskiem sędziowskim i rozgrzało polityczną scenę do czerwoności. Waldemar Żurek zmienia zasady przydzielania sędziów do spraw – a opozycja alarmuje: to koniec sędziowskiej niezawisłości.
Czytaj więcej
Wiceszef KPRM o krytyce Waldemara Żurka przez Karola Nawrockiego: To jest bezczelność
04.10.2025 11:34

Komentarzy: 0
Prezydent Karol Nawrocki ostro skrytykował decyzję ministra sprawiedliwości Waldemara Żurka, który zmienił zasady funkcjonowania sądów. W odpowiedzi zastępca szefa KPRM Jakub Stefaniak zwrócił się do głowy państwa słowami, które już obiegły internet.
Czytaj więcej