Szukaj
Konto

Andrzej Duda w Tanzanii. To pierwsza wizyta głowy polskiego państwa w tym kraju

09.02.2024 19:38
Andrzej Duda
Źródło: Marek Borawski / KPRP
Komentarzy: 0
O możliwościach dalszego rozwoju współpracy między Polską a Tanzanią rozmawiali dziś w Dar es Salaam Prezydenci obu krajów Andrzej Duda oraz Samia Suluhu Hassan. Wśród obszarów zacieśniania współpracy polski przywódca wymienił m.in. turystykę, rolnictwo, nowoczesny przemysł, technologie informatyczno–telekomunikacyjne, zarządzanie zasobami wodnymi i edukację. . 

Wizyta ma wymiar historyczny, to pierwsza wizyta głowy polskiego państwa tutaj, w Tanzanii po 62 latach stosunków dyplomatycznych

- podkreślił Andrzej Duda.

Czytaj także: Policja użyła gazu przeciwko rolnikom [WIDEO]

"Wielkie grono polskich przedsiębiorców jest zainteresowane współpracą"

Zaznaczył jednocześnie, że więź międzyludzka jest znacznie dłuższa, ponieważ w okresie II wojny światowej do Tanzanii przybyło 7 tys. polskich uchodźców z głębi sowieckiej Rosji.

Ci ludzie zwolnieni przez Stalina z niewoli, przede wszystkim kobiety i dzieci, przybyli tutaj szukając dla siebie możliwości spokojnego życia. Zostali przyjęci przez mieszkańców Tanzanii, za co my, Polacy zachowujemy do dzisiaj w sercu głęboką wdzięczność

- wspominał. Prezydent zwracał uwagę na możliwości rozwoju współpracy m.in. w branży turystycznej oraz obszarze rolnictwa.

Cieszy mnie także, że wielkie grono polskich przedsiębiorców jest zainteresowane współpracą w dziedzinie nowoczesnego przemysłu, nowoczesnej gospodarki np. w takich obszarach jak inteligentna infrastruktura miejska, zarządzenie zasobami wodnymi, tworzenie nowoczesnego cyfrowego systemu bankowego czy technologie informatyczno-telekomunikacyjne

- mówił. Zapewnił, że polskie firmy mają w tym zakresie ofertę na najwyższym światowym poziomie.

Polski przywódca zaprosił Prezydent Tanzanii do złożenia oficjalnej wizyty w naszym kraju.

Nie mam wątpliwości, że takie dwustronne wizyty Prezydentów najbardziej przyczyniają się do zacieśniania relacji gospodarczych, otwierają rynki na wzajemne inwestycje

- ocenił.

Czytaj również: "Kołodziejczak, ośle, rozmawiałeś czy nie?" [VIDEO]

Andrzej Duda w Afryce

Przed Pałacem Prezydenckim w Dar es Salaam odbyła się ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP przez Prezydent Tanzanii Samię Suluhu Hassan. Później odbyło się spotkanie Prezydentów i rozmowy delegacji.

Prezydentowi RP podczas wizyty towarzyszy Małżonka Agata Kornhauser-Duda, a także Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik, Szef BPM Mieszko Pawlak oraz Doradca Wojciech Gerwel.

W czasie pobytu w Dar es Salaam Para Prezydencka odwiedziła też Szpital Aga Khan, gdzie Polska realizuje program pomocowy i szkoli z medycyny ratunkowej tutejszych lekarzy.

Zaplanowane jest także spotkanie z przedstawicielami środowisk związanych z Polską w Tanzanii.

Tanzania to trzeci i ostatni odwiedzany przez polskiego przywódcę kraj w Afryce Wschodniej. Wcześniej Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili Kenię i Rwandę.

Czytaj również: Andrzej Duda w Kenii. "Polska jest cenionym partnerem"

Komentarzy: 0
Data publikacji: 09.02.2024 19:38
Źródło: prezydent.pl