Premier Szydło: Zaskarżymy decyzję Komisji Europejskiej, która wybiórczo chroni lobby handlowe
21.09.2016 10:33

Komentarzy: 0
Udostępnij:
– Od Komisji Europejskiej oczekuj tego, żeby sprawiedliwie podchodziła do oceny wszystkich państw. A nie wybiórczo chroniła różnego rodzaju lobby i wpływy interesów. Oczekujemy, żeby komisja stała po stronie państw, przygotowaliśmy taki projekt ustawy, który w podobny sposób jest wprowadzony w wielu innych krajach. Jeżeli chodzi o to co zrobi polskie państwo – zaskarżymy decyzje Unii Europejskiej – poinformowała premier Beata Szydło.
- W sprawie podatku od handlu detalicznego Polska oczekuje od Komisji Europejskiej, by sprawiedliwie oceniała państwa, a nie traktowała je wybiórczo
- powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej Beata Szydło.
- My od Komisji oczekujemy tego, żeby sprawiedliwie podchodziła do oceny wszystkich państw, a nie wybiórczo traktowała i do tego jeszcze chroniła różnego rodzaju lobby i wpływy interesów. My oczekujemy tego, żeby komisja stawała po stronie państw
- podkreśliła premier.
Przypominamy, że ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie 1 września. Komisja Europejska rozpoczęła w poniedziałek postępowanie w tej sprawie i wezwała Polskę do zawieszenia stosowania podatku, wedle komisji ustawa faworyzuje małe sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Rząd prognozował, że podatek przyniesie około 1,6 mld wpływu rocznie.
Wcześniej minister finansów Paweł Szałamacha zapowiedział zawieszenie obowiązywania podatku handlowego i pracę nad nową ustawą, która ma wejść w życie 1. stycznia 2017 roku.
Przypominamy, że ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie 1 września. Komisja Europejska rozpoczęła w poniedziałek postępowanie w tej sprawie i wezwała Polskę do zawieszenia stosowania podatku, wedle komisji ustawa faworyzuje małe sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Rząd prognozował, że podatek przyniesie około 1,6 mld wpływu rocznie.
Wcześniej minister finansów Paweł Szałamacha zapowiedział zawieszenie obowiązywania podatku handlowego i pracę nad nową ustawą, która ma wejść w życie 1. stycznia 2017 roku.
- Przedstawię Radzie Ministrów projekt ustawy, który wprowadzi podatek obciążający handel wielkopowierzchniowy w myśl innej formuły, w pewnym zakresie dokona to korekt w projekcie ustawy budżetowej na rok 2017
- powiedział Szałamacha.
TVP, telewizjarepublika.pl

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Data publikacji: 21.09.2016 10:33
Analiza prawna: SAFE - narzędzie wywierania wpływu na państwa członkowskie?
04.02.2026 21:41

Komentarzy: 0
Rada Unii Europejskiej wydała Rozporządzenie 2025/1106 z dnia 27 maja 2025 r. ustanawiające Instrument na rzecz Zwiększenia Bezpieczeństwa Europy („instrument SAFE”) poprzez Wzmocnienie Europejskiego Przemysłu Obronnego. Celem tego aktu prawnego jest zapewnienie Unii Europejskiej oraz państwom członkowskim większej samodzielności strategicznej i obronności poprzez finansowanie uzupełniania luk i budowy własnych zdolności w zakresie europejskiego przemysłu obronnego. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę rozporządzenia dotyczącą ryzyka polityczno-prawnego, związanego z możliwością zastosowania tzw. mechanizmu warunkowości, w odniesieniu do Instrumentu SAFE, czyli powiązania przyznawania środków z przestrzeganiem przez państwa członkowskie zasady praworządności.
Czytaj więcej
Amerykanie ujawniają: KE wpływa na media społecznościowe, by cenzurowały treści przed wyborami
04.02.2026 10:36

Komentarzy: 0
Komisja Sądownictwa Izby Reprezentantów USA – stały organ legislacyjny amerykańskiego Kongresu – opublikowała raport, który może wywołać polityczną burzę. Z dokumentu wynika, że Komisja Europejska wywierała presję na globalne platformy społecznościowe, by te ograniczały treści polityczne tuż przed wyborami w kilku krajach UE. Chodzi o co najmniej osiem kampanii wyborczych od 2023 roku.
Czytaj więcej
Beata Szydło alarmuje: Czy polski rząd wie, co jest w umowie?
27.01.2026 12:15
Von der Leyen: "Istnieje wyraźny interes, by umowa z Mecosurem weszła jak najszybciej"
23.01.2026 07:19

Komentarzy: 0
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że "istnieje wyraźny interes, by umowa handlowa z Mercosurem weszła w życie jak najszybciej". Dodała, że decyzja o wdrożeniu jej tymczasowo nie zapadła, ale krok proceduralny musi najpierw zrobić przynajmniej jeden kraj Mercosuru.
Czytaj więcej
Rolnicy z całej UE jadą do Strasburga
19.01.2026 18:18

Komentarzy: 0
We wtorek przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu odbędzie się wielka demonstracja rolników, w której zapowiedziano udział ponad 5000 osób i 1000 traktorów. Farmerzy chcą przekonać europosłów, żeby odrzucili umowę handlową z krajami Mercosuru.
Czytaj więcej
