Solidarność apeluje o przywrócenie branży stalowej jej priorytetowej roli w gospodarce
11.12.2019 12:03

Komentarzy: 0
Udostępnij:
Rada Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ Solidarność zwróciła się do rządu RP o podjęcie pilnych i zdecydowanych działań mogących uratować pozostałą, będącą z większościowym udziałem Skarbu Państwa część hutnictwa naszego kraju.
- Wielokrotnie zgłaszaliśmy nasze obawy, co do sposobu zarządzania państwowym majątkiem. Wskazywaliśmy konieczność konsolidacji aktywów przedsiębiorstw kontrolowanych przez Skarb Państwa. Niestety brak reakcji na nasze monity musiał w końcu doprowadzić do trudnej sytuacji w Hucie Pokój. Gdyby nie zaangażowanie związków zawodowych, które są pełne obaw, co do dalszej kondycji finansowej Huty winnej grupie Węglokoks ponad 180 mln i dalsze 50 mln bankom. Rozpoczęta w dniu 03.12.2019 r. okupacja połączona ze strajkiem głodowym jest radykalnym zwrotem w trwających z Zarządem Węglokoksu rozmowach. Podstawą żądań związków zawodowych nie jest wcale uzyskanie dodatkowej premii, czy kolejnego wzrostu wynagrodzenia, które w Hucie Pokój jest jednym z najniższych w hutnictwie, ale troska o dalsze losy zakładu - czytamy w stanowisku podpisanym przez przewodniczących Andrzeja Karola i Bogdana Szozdę.
Rada Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ Solidarność apeluje o przywrócenie branży stalowej jej priorytetowej roli w gospodarce i wskazanie w Radzie Ministrów osoby odpowiedzialnej za hutnictwo. - W pełni popieramy słuszny postulat protestujących, aby wszelkie uzgodnienia i decyzje podejmowane pomiędzy Zarządami obu spółek odbyły się pod nadzorem i w obecności przedstawiciela Rządu który poprzez swoją pisemną akceptację stanie się gwarantem ich wykonalności - czytamy w dalszej części stanowiska.
Rada Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ Solidarność apeluje o przywrócenie branży stalowej jej priorytetowej roli w gospodarce i wskazanie w Radzie Ministrów osoby odpowiedzialnej za hutnictwo. - W pełni popieramy słuszny postulat protestujących, aby wszelkie uzgodnienia i decyzje podejmowane pomiędzy Zarządami obu spółek odbyły się pod nadzorem i w obecności przedstawiciela Rządu który poprzez swoją pisemną akceptację stanie się gwarantem ich wykonalności - czytamy w dalszej części stanowiska.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Data publikacji: 11.12.2019 12:03
Zwolnieni z PKP Cargo pracownicy wygrywają w sądach
17.04.2026 15:05

Komentarzy: 2
Sąd Rejonowy Katowice-Zachód uznał, że zwolnienie przewodniczącego „Solidarności” działającej w katowickiej centrali PKP Cargo Jerzego Pilawskiego było bezzasadne. Na początku tego tygodnia podobne wyroki zapadły w przypadku trzech innych pracowników spółki.
Czytaj więcej
Rondo w Białej Podlaskiej nazwano imieniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
17.04.2026 13:53

Komentarzy: 0
Rondu na skrzyżowaniu Al. Jana Pawła II i ul. Sidorskiej w Białej Podlaskiej nadano imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dziś odbyło się oficjalne odsłonięcie tablicy z nazwą ronda. W wydarzeniu wziął udział Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Czytaj więcej
Dobiegło końca IV Forum Młodych NSZZ “Solidarność”
17.04.2026 11:45

Komentarzy: 0
Wygaszanie produkcji, likwidacja miejsc pracy, przenoszenie zakładów z Polski do krajów trzeciego świata, głównie Indii, gdzie koszty pracy są niższe - to rodzi konieczność zawalczenia o nasze miejsca pracy i o naszą przyszłość. Musimy przygotować się na to, że być może przyjdzie nam zmierzyć się z ogromnym kryzysem, który odbije się zarówno na nas, na naszych rodzinach, jak i na kolejnych pokoleniach - stwierdziła Alicja Skowron, przewodnicząca Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność".
Czytaj więcej
"W czwartek Pilica na odwrót!". Młodzi z Solidarności "demonstrowali" w Spale
17.04.2026 06:46

Komentarzy: 0
Przygotowanie manifestacji na wyznaczony temat było elementem gry terenowej, w której uczestniczyli młodzi związkowcy. W tym roku Forum Młodych NSZZ "Solidarność" postawiło na praktyczną formułę szkoleniową tzw. "Szkołę Protestu", która miała pomóc młodym działaczom zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do zaplanowania, organizacji i przeprowadzenia działań protestacyjnych.
Czytaj więcej
"Brak uregulowań franczyzy prowadzi do szeregu wynaturzeń". Przedstawiono raport o uprzywilejowaniu modelu franczyzowego
16.04.2026 17:20

Komentarzy: 0
- Brak uregulowania franczyzy prowadzi do szeregu wynaturzeń i nadużyć w zakresie pracowniczym i podatkowym – powiedział w czwartek przedstawiciel NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara podczas prezentacji raportu o fiskalnych skutkach franczyzacji gospodarki.
Czytaj więcej