Rzucił koktajlem Mołotowa w Marsz dla Życia. Okazał się wykładowcą akademickim

- Lizboński Marsz dla Życia obfitował w wydarzenia. Mężczyzna rzucił w tłum butelką zapalającą;
- Śledztwo wskazało na to, że za atakiem stoi 39-letni działacz socjalistyczny i wykładowca akademicki;
- Mężczyzna przyznał się do winy, ale twierdzi, że nie celował w zebranych.
W toku śledztwa ustalono, że osadzony od kilku dni w jednym z lizbońskich aresztów mężczyzna działał z premedytacją, a do tragedii nie doszło, gdyż zapalnik butelki z benzyną rzuconej w tłum zgasł. W efekcie uczestnicy marszu zostali jedynie oblani łatwopalną substancją.
Poradnik
Źródła policyjne cytowane przez portugalskie media potwierdziły, że w domu 39-letniego mężczyzny, któremu postawiono zarzut terroryzmu znaleziono poradnik tzw. walki ulicznej przygotowany przez jedną z anarchistycznych organizacji w wersji online. Zawiera on m.in. informacje o tym, jak samodzielnie wykonać koktajl Mołotowa.
Marsze dla Życia w Portugalii
Marsz na rzecz Życia odbywał się w kilkunastu miastach Portugalii ramach manifestacji poparcia dla życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie młodzieży.
Największa demonstracja odbyła się w centrum Lizbony, stolicy kraju, z udziałem m.in. działaczy organizacji pro-life, stowarzyszeń katolickich, a także polityków ugrupowań prawicowych. Jej uczestnicy domagali się zaprzestania przez partie polityczne prowadzonych od kilku lat działań na rzecz legalizacji eutanazji, a także żądali wprowadzenia zakazu obowiązującej od 2007 r. aborcji na żądanie, którą można przeprowadzić w Portugalii do 10 tygodnia ciąży.
Atak koktajlem Mołotowa
Atak butelką z benzyna na uczestników marszu spotkał się z potępieniem ze strony władz Portugalii i przedstawicieli Kościoła katolickiego. Patriarcha Lizbony biskup Rui Valério skrytykował działanie 39-latka. – Tego typu zdarzenia są nieakceptowalne. Przemoc nigdy nie jest rozwiązaniem – potępił atak na proliferów biskup Valério. Przypomniał, że w tłumie byli szczególnie młodzi ludzie oraz dzieci. Hierarcha podkreślił, że „Portugalia powinna być domem, w którym różnice w przekonaniach muszą występować w pokoju, bez lęku oraz gdzie dialog dominuje nad konfrontacją”.
Komentarze
„Ten ateista popiera wasze działania. Powstrzymajmy ludobójstwo”. Niezwykły marsz pro-life w Londynie
"Gorąco pod Abotakiem". Ciemnoskóry mężczyzna uderzył działaczkę pro life

W ciągu czterech lat liczba aborcji dokonywanych w Szkocji wzrosła o.ponad 80 proc.!

Już niedługo w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Życia








