Abp Wojda w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego: Historia przypomina, jak wielkim darem jest wolność

- Abp Tadeusz Wojda podkreślił, że bolesna historia stanu wojennego przypomina o wartości wolności oraz potrzebie troski o pokój, jedność i szacunek wobec drugiego człowieka.
- Stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 r.; oznaczał poważne ograniczenie swobód obywatelskich oraz masowe internowania działaczy opozycji i "Solidarności".
- Hierarcha zachęcił do szczególnej pamięci o osobach, które w tamtym okresie cierpiały, traciły wolność, zdrowie lub życie w wyniku represji.
- Kościół katolicki w Polsce włącza się w rocznicę w inicjatywę "Zapal Światło Wolności", oddając hołd ofiarom stanu wojennego symbolicznym gestem pamięci.
Stan wojenny
Wprowadzony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny oznaczał ograniczenie swobód obywatelskich (m.in. cenzurę korespondencji, zakaz zgromadzeń i przebywania w miejscach publicznych w godzinach nocnych) i nadzwyczajne uprawnienia dla wojska i milicji.
W niedzielę 13 grudnia od godz. 6 rano Polskie Radio i Telewizja nadawały wystąpienie gen. Jaruzelskiego, w którym informował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. W tym samym czasie milicja dokonywała już w całym kraju zatrzymań osób, które uważano za szczególnie niebezpiecznie. Byli wśród nich nie tylko przywódcy "Solidarności" i działacze polityczni. Według stanu na godz. 7 rano 13 grudnia zatrzymano 2874 osoby, czyli około dwóch trzecich spośród 4318 wytypowanych do internowania.
Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.
- Krakowskie sądy mają kłopot ze sprawą byłej pary prawników
- Starcie Kosiniaka-Kamysza z prof. Cenckiewiczem. Szef BBN nie brał jeńców
- Pilne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego
- Ważny komunikat dla mieszkańców Poznania
- Tłum nielegalnych imigrantów sforsował granicę na wschodzie. Trwa akcja Straży Granicznej
"Niech bolesna historia tamtych dni nam przypomina"
W przesłaniu z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które zostało opublikowane w sobotę na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski, abp Wojda zachęcił, by w tym dniu w sposób szczególny "pamiętać o tych, którzy wtedy cierpieli, tracili wolność, bezpieczeństwo i swoich bliskich".
Niech bolesna historia tamtych dni przypomina nam, jak wielkim darem jest wolność. Niech jednocześnie uczy nas troski o pokój, jedność i szacunek wobec każdego człowieka
- wskazał.
Zapal Światło Wolności
Kościół katolicki w Polsce co roku włącza się 13 grudnia w inicjatywę "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności" polegającą na zapaleniu w oknie o godz. 19.30 symbolicznej świecy w hołdzie ofiarom stanu wojennego. Zapoczątkowana przez Instytut Pamięci Narodowej inicjatywa nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, wykonali w Pałacu Apostolskim papież Jan Paweł II oraz w Białym Domu prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan, a także inni mieszkańcy ówczesnego wolnego świata. (PAP)
Komentarze
"To wielki moment". Podpisano list intencyjny ws. utworzenia Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego

"Solidarność przybyła, aby Ci podziękować". Pożegnano Henryka Nakoniecznego
Odszedł Marek Smyk. Przewodniczący Budziak: Był jedną z ikon naszego regionu
Solidarność pamięta. W Płocku obchodzono 50. rocznicę Czerwca ’76
„Nowa ustawa otwiera okno możliwości”. Muzealna Solidarność o potrzebie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy



