Zełenski zaapelował o uzbrojenie Ukrainy przed zimą. Chodzi o 300 pocisków Patriot

- Ukraina potrzebuje 100 pocisków Patriot miesięcznie.
- Trwają prace nad nowym systemem obrony Freya.
- W Paryżu powołano koalicję na rzecz obrony balistycznej.
Zełenski apeluje o współpracę przy projekcie Freya
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że we Francji odbyło się spotkanie założycielskie nowej koalicji antybalistycznej. Jak przekazał, jednym z jej głównych celów jest rozwój systemu obrony powietrznej Freya.
„We Francji odbyło się spotkanie założycielskie naszej koalicji antybalistycznej. Mam nadzieję, że projekt Freya okaże się sukcesem i wzmocni nasza obronę antybalistyczną. Zapraszam wszystkich, którzy są zainteresowani i mogą wnieść swój wkład, by do nas dołączyli. Musimy działać jak najszybciej możemy” – napisał Zełenski w serwisie X.
Obrona Ukrainy nadal oparta na Patriotach
W poniedziałek Zełenski uczestniczył w spotkaniu koalicji chętnych w Paryżu, wspierającej Ukrainę. W rozmowach wzięli udział przywódcy około 25 państw. Podczas spotkania dziewięć państw Europy Zachodniej wraz z Ukrainą ogłosiło utworzenie wspólnego projektu obrony balistycznej.
Ukraiński przywódca poinformował, że prace nad systemem Freya mają potrwać jeszcze około 12 miesięcy, a do tego czasu obrona przestrzeni powietrznej Ukrainy będzie opierała się przede wszystkim na amerykańskich systemach Patriot oraz europejskich zestawach SAMP/T i IRIS-T.
Ukraina przygotowuje się do zimy
Zełenski podkreślił, że przygotowania do zimy muszą rozpocząć się już teraz. Jak wyliczył, Ukraina będzie potrzebowała 300 pocisków do systemów Patriot, czyli około 100 miesięcznie. „Jeżeli będziemy mieli wystarczającą obronę na zimę, Rosja będzie miała znacznie mniej powodów, by przeciągać wojnę do tego czasu” – podkreślił.
Prezydent Ukrainy przypomniał również, że podczas szczytu NATO w Ankarze uzgodnił z prezydentem USA Donaldem Trumpem, iż Ukraina otrzyma licencję na produkcję pocisków do systemów Patriot. „Pracujemy nad wdrożeniem w życie tej historycznej umowy” – dodał.
Komentarze
Może dojść do spotkania Nawrocki - Zełenski

Gen. Samol: W obliczu rosyjskiego zagrożenia Polska jest rozbrajana

Polska oddała Ukrainie pociski do Patriotów. Prof. Szeremietiew: To była niemądra decyzja

Zełenski: Musimy dostać jak najwięcej rakiet do systemów Patriot

Prezydent Nawrocki do Kosiniaka-Kamysza: Zdumiewa mnie pan







