[video] Łukaszewicz: "Spotkanie studentów łódzkiej filmówki z Polańskim byłoby dla nich wzbogaceniem"
![[video] Łukaszewicz: "Spotkanie studentów łódzkiej filmówki z Polańskim byłoby dla nich wzbogaceniem"](https://tysol.pl/storage/files/2026/3/1/0a0f99a7-fc03-4669-8934-17d9f53c76d4/40287.jpg?p=article_hero_mobile)
– Kiedy ja studiowałem to mistrzowie mówili, do czego wchodzą, można było się kłócić z nauczycielem, ale on miał głos – mówił na antenie Radia Zet Olgierd Łukaszewicz, polski aktor teatralny i filmowy, prezes ZASP w latach 2011-2018.
Roman Polański ma być gościem 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia, które odbędzie się 29 i 30 listopada. Na sobotę zaplanowane jest spotkanie w łódzkiej Szkole Filmowej, której absolwentem jest 86-letni reżyser.
Studenci łódzkiej filmówki wystosowali petycję do rektora uczelni prof. dr hab. Mariusza Grzegorzka oraz władz PWSFTviT ws. odwołania spotkania z Romanem Polańskim.
Łukaszewicz pytany o to czy spotkanie powinno zostać odwołane stwierdził, że "nie wie, do czego ma służyć szkoła filmowa". - Jeżeli chcą się spotkać z człowiekiem, który ma dać świadectwo swojej moralności, to pewnie zwycięży ich racja. Jeżeli chcą się spotkać z mistrzem kina, kontrowersyjnym dla nich partnerem, to będzie dla nich wzbogaceniem - powiedział aktor.
- dodał.
Zdaniem Łukaszewicza w dzisiejszych czasach to "studenci mają kształtować uczelnię". - Kiedy ja studiowałem to mistrzowie mówili, do czego wchodzą, można było się kłócić z nauczycielem, ale on miał głos - zwrócił uwagę. - Dzisiaj to nawet ustawowo jest powiedziane, że studenci wybierają swoich pedagogów, mówią kto jest kompetentny, a kto nie. Dla mnie to jest dziwny świat - dodał.
Prowadząca program Beata Lubecka zapytała się aktora jaką decyzję podjąłby, gdyby stanął na miejscu rektora łódzkiej filmówki. Łukaszewicz stwierdził, że zapytałby się studentów "co chcą osiągnąć tym gestem".
- przyznał.
Zapytany czy jego zdaniem można oddzielić karierę artysty od tego co robi w życiu prywatnym stwierdził, że tak.
Źródło: Radio Zet
kpa
Studenci łódzkiej filmówki wystosowali petycję do rektora uczelni prof. dr hab. Mariusza Grzegorzka oraz władz PWSFTviT ws. odwołania spotkania z Romanem Polańskim.
Łukaszewicz pytany o to czy spotkanie powinno zostać odwołane stwierdził, że "nie wie, do czego ma służyć szkoła filmowa". - Jeżeli chcą się spotkać z człowiekiem, który ma dać świadectwo swojej moralności, to pewnie zwycięży ich racja. Jeżeli chcą się spotkać z mistrzem kina, kontrowersyjnym dla nich partnerem, to będzie dla nich wzbogaceniem - powiedział aktor.
My w ogóle przeżywamy w tej chwili tyle uzurpacji, w osądzaniu się wzajemnie, że gdyby to w innym klimacie tego typu postulat byłby zgłoszony, może bym umiał się do tego klarowniej odnieść. Dzisiaj, jak pan Marcin Król opisuje, zrobił się analfabetyzm moralny w Polsce i to mnie wydaje się zupełnie dziwne
- dodał.
Zdaniem Łukaszewicza w dzisiejszych czasach to "studenci mają kształtować uczelnię". - Kiedy ja studiowałem to mistrzowie mówili, do czego wchodzą, można było się kłócić z nauczycielem, ale on miał głos - zwrócił uwagę. - Dzisiaj to nawet ustawowo jest powiedziane, że studenci wybierają swoich pedagogów, mówią kto jest kompetentny, a kto nie. Dla mnie to jest dziwny świat - dodał.
Prowadząca program Beata Lubecka zapytała się aktora jaką decyzję podjąłby, gdyby stanął na miejscu rektora łódzkiej filmówki. Łukaszewicz stwierdził, że zapytałby się studentów "co chcą osiągnąć tym gestem".
Czy chcą zrezygnować z szansy spotkania się z kimś wyjątkowym, jeśli chodzi o sztukę filmową, czy nie chcą, bo ważniejsze są dla nich moralne oceny
- przyznał.
Zapytany czy jego zdaniem można oddzielić karierę artysty od tego co robi w życiu prywatnym stwierdził, że tak.
????Olgierd Łukaszewicz u @BeataLubecka: spotkanie studentów łódzkiej filmówki z Polańskim byłoby dla nich wzbogaceniem
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) November 29, 2019
➡️https://t.co/F7LX9eY59q pic.twitter.com/XBCn4jHXv1
Źródło: Radio Zet
kpa

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 29.11.2019 16:09
Komentarze
Ważny komunikat dla mieszkańców Łodzi
20.04.2026 08:55
„Polityka klimatyczna UE sprowadza bezrobocie”. Solidarność protestowała w Łodzi
14.04.2026 21:15

Komentarzy: 0
W Łodzi przedstawiciele Solidarności protestowali dziś przeciwko polityce Zielonego Ładu, systemu ETS, a także m.in. bezrobociu. W wydarzeniu wziął udział Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Czytaj więcej
W Łodzi rozpoczęła się manifestacja pod hasłem "Solidarność jest wszędzie" [NA ŻYWO]
14.04.2026 15:39

Komentarzy: 0
Pod Łódzkim Urzędem Wojewódzkim rozpoczęła się manifestacja zorganizowana przez łódzką, piotrkowską i mazowiecką Solidarność. Bierze w niej udział Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Czytaj więcej
Zakończona akcja w Łodzi. Sprawca strzelaniny w rękach policji
01.04.2026 19:42

Komentarzy: 1
Po wielu godzinach negocjacji policjanci zatrzymali byłego pracownika zakładów Gillette w Łodzi. W środę rano strzelił on w fabryce do swojego dawnego przełożonego. Nikt nie został ranny. W czwartek 42-latek ma usłyszeć zarzut usiłowania zabójstwa.
Czytaj więcej
Łódzka Solidarność przeciwko narastającemu pogorszeniu warunków życia i pracy w Polsce
31.03.2026 21:42

Komentarzy: 0
Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność" stanowczo sprzeciwił się narastającemu pogorszeniu warunków życia i pracy w Polsce. Podczas obrad 30 marca ZR przyjął specjalne stanowisko w tej sprawie.
Czytaj więcej
