"Prosimy o umożliwienie...". B. Więźniarka Auschwitz i ofiara Mengele w liście do wicepremiera Glińskiego

Nasza Redakcja otrzymała list byłej więźniarki Auschwitz i ofiary niemieckiego potwora "dr" Mengele Barbary Wojnarowskiej - Gautier do wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. List publikujemy w całości
Sz. Pan
Prof. Piotr Gliński
Wiceprezes Rady Ministrów RP
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa
Szanowny Panie Premierze,
zwracamy się do Pana z prośbą o zlecenie podległym Panu służbom wyjaśnienie charakteru programu i warunków udziału publiczności w czasie uroczystości rocznicowych związanych z Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady w dniu 14 czerwca br. oraz spowodowanie, aby w tym dniu miejsce szczególne pamięci jakim jest były KL Auschwitz został udostępniony wszystkim tym, którzy chcą godnie upamiętnić wszystkie ofiary niemieckich zbrodni w tym szczególnie ofiarom I-go Transportu Więźniów do Auschwitz z więzienia w Tarnowie.
Z głębokim ubolewaniem stwierdzamy, że PMAB ustaliło rygorystyczne i mocno ograniczające reguły dla godnego uczczenia tego Święta dla środowisk patriotycznych. Dla osób indywidualnych i delegacji przewidziano wejście na teren Muzeum jedynie w godz. 15 - 17 i tylko w dwuosobowych składach w nieznanych nam odstępach czasowych /sic/. Jak do tej pory nie są znane inne punkty programu uroczystości na terenie PMAB w tym dniu.
Społeczny Komitet 14 czerwca, który w grudniu ub.r. ukonstytuował się w Tarnowie skąd wyruszył właśnie I Transport do Auschwitz jest całkowicie obywatelską inicjatywą zawiązaną dla godnego uczczenia tej ważnej daty w martylologii naszego Narodu. Skupia przedstawicieli kilkunastu organizacji i stowarzyszeń byłych więźniów, kombatantów czy rodzin Ofiar pod przewodnictwem Pani Barbary Wojnarowskiej Gautier, byłej więźniarki KL Auschwitz nr 83638.
Mimo kilku prób nawiązania współpracy z PMAB i wyrażonej chęci współdziałania w organizacji uroczystości 80-tej Rocznicy I Transportu
zostaliśmy całkowicie zignorowani przez kierownictwo Muzeum. Mimo to i w zmienionej epidemią sytuacji organizujemy kilka przedsięwzięć edukacyjnych na terenie całego kraju np. już realizowana akcja emisji spotów informacyjnych o tym dniu na dworcach PKP, wydawnictwa książkowe i ulotne, akcje plakatowe, wystawy.
Nie możemy się godzić na to, aby luzowane przepisy epidemiczne nie dotyczyły PMAB zwłaszcza w tym dniu. Sytuacja epidemiczna wykorzystywana jest przez kierownictwo Muzeum do dalszego rugowania z jego programu śladów polskiego męczeństwa, na co nie powinno być zgody.
Zwracamy się zatem z prośbą o to by w dniu 14 czerwca br. zostały zapewnione:
szerszy czasowo dostęp na teren PMAB od godzin porannych do zmierzchu, oraz oczekujemy na:
zgoda na wejście w zorganizowanych grupach kilkudziesięciu osób zgodnie z zasadami epidemicznymi,
zgoda na oficjalne złożenie kwiatów i zniczy pod Ścianą Śmierci,
zgoda na wniesienie flag narodowych na drzewcach,
zgoda na odśpiewanie hymnu narodowego na placu przed blokiem 11,
zgoda na wejście na teren obozu bez imiennych kart wstępu dla wszystkich chcących upamiętnić ten dzień w sposób indywidualny czy grupowy,
zlikwidowanie w tym dniu żenujących kontroli osób wchodzących.
Mamy nadzieję, że postulaty powyższe znajdą pełne zrozumienie Pana Premiera i delegacje naszego Komitetu jak i innych Stowarzyszeń będą mogły w tym wyjątkowym dniu godnie uczcić pamięć Ofiar polskich i 25 innych narodów zgodnie z naszą narodową tradycją.
Przewodnicząca Komitetu 14 czerwca 1940
Barbara Wojnarowska Gautier
Prof. Piotr Gliński
Wiceprezes Rady Ministrów RP
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa
Szanowny Panie Premierze,
zwracamy się do Pana z prośbą o zlecenie podległym Panu służbom wyjaśnienie charakteru programu i warunków udziału publiczności w czasie uroczystości rocznicowych związanych z Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady w dniu 14 czerwca br. oraz spowodowanie, aby w tym dniu miejsce szczególne pamięci jakim jest były KL Auschwitz został udostępniony wszystkim tym, którzy chcą godnie upamiętnić wszystkie ofiary niemieckich zbrodni w tym szczególnie ofiarom I-go Transportu Więźniów do Auschwitz z więzienia w Tarnowie.
Z głębokim ubolewaniem stwierdzamy, że PMAB ustaliło rygorystyczne i mocno ograniczające reguły dla godnego uczczenia tego Święta dla środowisk patriotycznych. Dla osób indywidualnych i delegacji przewidziano wejście na teren Muzeum jedynie w godz. 15 - 17 i tylko w dwuosobowych składach w nieznanych nam odstępach czasowych /sic/. Jak do tej pory nie są znane inne punkty programu uroczystości na terenie PMAB w tym dniu.
Społeczny Komitet 14 czerwca, który w grudniu ub.r. ukonstytuował się w Tarnowie skąd wyruszył właśnie I Transport do Auschwitz jest całkowicie obywatelską inicjatywą zawiązaną dla godnego uczczenia tej ważnej daty w martylologii naszego Narodu. Skupia przedstawicieli kilkunastu organizacji i stowarzyszeń byłych więźniów, kombatantów czy rodzin Ofiar pod przewodnictwem Pani Barbary Wojnarowskiej Gautier, byłej więźniarki KL Auschwitz nr 83638.
Mimo kilku prób nawiązania współpracy z PMAB i wyrażonej chęci współdziałania w organizacji uroczystości 80-tej Rocznicy I Transportu
zostaliśmy całkowicie zignorowani przez kierownictwo Muzeum. Mimo to i w zmienionej epidemią sytuacji organizujemy kilka przedsięwzięć edukacyjnych na terenie całego kraju np. już realizowana akcja emisji spotów informacyjnych o tym dniu na dworcach PKP, wydawnictwa książkowe i ulotne, akcje plakatowe, wystawy.
Nie możemy się godzić na to, aby luzowane przepisy epidemiczne nie dotyczyły PMAB zwłaszcza w tym dniu. Sytuacja epidemiczna wykorzystywana jest przez kierownictwo Muzeum do dalszego rugowania z jego programu śladów polskiego męczeństwa, na co nie powinno być zgody.
Zwracamy się zatem z prośbą o to by w dniu 14 czerwca br. zostały zapewnione:
szerszy czasowo dostęp na teren PMAB od godzin porannych do zmierzchu, oraz oczekujemy na:
zgoda na wejście w zorganizowanych grupach kilkudziesięciu osób zgodnie z zasadami epidemicznymi,
zgoda na oficjalne złożenie kwiatów i zniczy pod Ścianą Śmierci,
zgoda na wniesienie flag narodowych na drzewcach,
zgoda na odśpiewanie hymnu narodowego na placu przed blokiem 11,
zgoda na wejście na teren obozu bez imiennych kart wstępu dla wszystkich chcących upamiętnić ten dzień w sposób indywidualny czy grupowy,
zlikwidowanie w tym dniu żenujących kontroli osób wchodzących.
Mamy nadzieję, że postulaty powyższe znajdą pełne zrozumienie Pana Premiera i delegacje naszego Komitetu jak i innych Stowarzyszeń będą mogły w tym wyjątkowym dniu godnie uczcić pamięć Ofiar polskich i 25 innych narodów zgodnie z naszą narodową tradycją.
Przewodnicząca Komitetu 14 czerwca 1940
Barbara Wojnarowska Gautier


Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Tagi
Data publikacji: 27.05.2020 16:17
Komentarze
Byłem na obchodach "wyzwolenia" Auschwitz. Karol Nawrocki stanął na wysokości zadania
30.01.2026 18:52

Komentarzy: 0
Jak co roku 27 stycznia, pragniemy uczcić pamięć naszych Przodków w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak co roku, towarzyszą nam te same procedury. Nikt bez zgody muzeum nie zostaje wpuszczony, by oddać hołd wszystkim ofiarom niemieckich zbrodni, w tym także Polakom. Świadczy temu szereg procedur, które działają tam od dłuższego już czasu. Procedur, które w żadnym innym byłym obozie czy to w Polsce czy na zachodzie, nie są praktykowane.
Czytaj więcej
Niemiecka organizacja „zapomniała” wymienić Polaków pośród ofiar Auschwitz
28.01.2026 15:38

Komentarzy: 0
Na stronie ADAC – jednej z najbardziej wpływowych organizacji w Niemczech w opisie dotyczącym Oświęcimia jeszcze do wczoraj można było przeczytać, że ofiarami obozu byli "przede wszystkim Żydzi, ale także Sinti, Romowie, sowieccy jeńcy wojenni". Dopiero po fali krytyki w internecie klub dopisał do listy ofiar Polaków.
Czytaj więcej
Niemieckie medium fałszuje historię. „Ofiary Auschwitz ginęły w wyniku strzelaniny”
28.01.2026 11:30

Komentarzy: 0
„Ocaleni z Auschwitz ostrzegają przed nienawiścią – Prezydent Polski wzywa do niemieckich reparacji wojennych” - takim tytułem niemiecki „Die Welt” opatrzył relację z obchodów Międzynarodowego Dnia Ofiar Holokaustu. Medium posunęło się również do fałszowania historii.
Czytaj więcej
Dziś 81. rocznica "wyzwolenia" niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau
27.01.2026 13:56

Komentarzy: 0
Kiedy 27 stycznia 1945 r. do obozów Auschwitz-Birkenau-Monowitz wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej pozostało w nich tylko kilka tysięcy chorych i wycieńczonych więźniów (mężczyzn, kobiet i dzieci) różnych narodowości, którzy przeważnie nie byli w stanie już uczestniczyć w morderczych, pieszych marszach ewakuacyjnych, zwanych Marszami Śmierci, głównie w dwóch kierunkach Wodzisław Śląski i Gliwice, a potem pociągami towarowymi w głąb III Rzeszy.
Czytaj więcej
Tadeusz Płużański: Jak Sowieci w 1945 r. do Polski weszli i (prawie) wyszli
24.01.2026 10:34

Komentarzy: 0
27 stycznia 1945 r. więźniów niemieckiego obozu Auschwitz mieli wyzwolić żołnierze Armii Czerwonej. Tylko czy na pewno było to wyzwolenie? Czy sowieci kogokolwiek kiedykolwiek wyzwolili? Ostatnie apele więźniów w KL Auschwitz odbyły się dziesięć dni wcześniej – 17 stycznia. Następnego dnia załoga SS rozpoczęła ewakuację.
Czytaj więcej