Szukaj
Konto

Ogień w miejscu pamięci ofiar tragedii. Niepokojące sceny w Crans-Montana

08.02.2026 16:52
Hełmy strażaków widoczne obok pomnika upamiętniającego ofiary śmiertelnego pożaru w barze „Le Constellation” w Crans-Montanie w Szwajcarii
Źródło: PAP/EPA/ALESSANDRO DELLA VALLE
Komentarzy: 0
W prowizorycznym miejscu pamięci poświęconym ofiarom tragicznego pożaru, do którego doszło podczas imprezy sylwestrowej w szwajcarskim kurorcie Crans-Montana, w niedzielę rano pojawił się ogień - poinformowała policja. Przyczyną prawdopodobnie były znajdujące się tam świece.
Co musisz wiedzieć
  • W nocy sylwestrowej w barze Le Constellation w szwajcarskim kurorcie Crans-Montana doszło do tragicznego pożaru.
  • Zginęło 41 osób, a 115 zostało rannych.
  • Przyczyną tragedii były zimne ognie przymocowane do butelek z szampanem, które zapaliły łatwopalny sufit lokalu.
  • W pobliżu miejsca tragedii powstało prowizoryczne miejsce pamięci, gdzie mieszkańcy i turyści składali kwiaty, zapalali świece i wpisywali się do księgi kondolencyjnej.
  • W niedzielę nad ranem doszło tam do kolejnego pożaru, prawdopodobnie od zapalonych świec.

 

Niepokojące sceny w Crans-Montana

W pobliżu baru Le Constellation, gdzie w noc sylwestrową w pożarze zginęło 41 osób, a 115 zostało rannych, od czasu tragedii ludzie zapalali świece, składali kwiaty i zostawiali kartki z kondolencjami. Później, aby ochronić je przed śniegiem, władze ustawiły nad nimi stelaż przykryty białą plandeką.

To właśnie plandeka się zapaliła - na nagraniach pokazanych przez publiczną stację RTS widać, że jej górna część jest poczerniała. Policja kantonu Valais poinformowała, że pożar wybuchł krótko przed godz. 6 w niedzielę, ale dzięki interwencji straży pożarnej został szybko opanowany.

Policja dodała, że nikt nie odniósł obrażeń, ale kilka przedmiotów pamiątkowych uległo zniszczeniu. Udało się natomiast uratować księgę kondolencyjną.

Co było przyczyną pożaru?

Pożar w barze Le Constellation wywołały zimne ognie przyczepione do butelek z szampanem podnoszonych podczas zabawy sylwestrowej. Zajął się od nich sufit lokalu, wyłożony łatwopalną pianką dźwiękochłonną.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 08.02.2026 16:52
Źródło: PAP