Szukaj
Konto

Niemcy: Stacjonarne kontrole na granicy z Polską będą konieczne przez kolejne lata

Zdjęcie ilustracyjne
Źródło: fot. Bernd Wüstneck/dpa Dostawca: PAP/DPA
– Wprowadzenie stacjonarnych kontroli na granicach kraju, w tym na granicy z Polską, jest środkiem mającym przeciwdziałać nielegalnym przekroczeniom granic i to rozwiązanie będzie konieczne przez najbliższe dwa–trzy lata – stwierdził w komentarzu dla dpa szef MSW Brandenburgii Michael Stuebgen.

Niestety, nie widzę w tej chwili innej opcji i dlatego niestety będziemy musieli się do tego przyzwyczaić w ciągu dwóch, trzech lat

- powiedział Stuebgen. Jego zdaniem reforma azylowa w UE zajmie kilka lat, zanim zacznie przynosić efekty.

- W przyszłości na zewnętrznych granicach UE powinny istnieć jednolite procedury, mające na celu ograniczenie nielegalnej migracji - dodał polityk CDU.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk w Berlinie: Kwestia reparacji jest zamknięta

Stacjonarne kontrole na granicy

Tymczasowe stacjonarne kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią zostały wprowadzone w październiku przez federalną minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD). Od tamtego czasu były one kilkakrotnie przedłużane i potrwają co najmniej do 15 marca.

Zdaniem Stuebgena, kontrole te zostaną przedłużone przez MSW o kolejne pół roku. Stałe kontrole graniczne na granicy niemiecko-austriackiej obowiązują od jesieni 2015 roku - przypomniała dpa.

Jak dodał Stuebgen, problemu migracji nie rozwiąże się odsyłaniem ludzi, a "kluczem jest ograniczenie liczby niekontrolowanych wjazdów". - Wprowadzone stacjonarne kontrole na granicach są sukcesem, doprowadziły do spadku liczby uchodźców o około 80 procent - podkreślił szef MSW Brandenburgii.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje gwiazda programu "Twoja twarz brzmi znajomo"

CZYTAJ TAKŻE: Sądowa porażka ministra ppłk Sienkiewicza ws. TVP

Komentarzy: 0
Data publikacji: 13.02.2024 15:50
Źródło: PAP