„Nie jest mile widziany”. Pomnik Sobieskiego miał stanąć w Wiedniu. Wraca do Krakowa

– Można żartobliwie powiedzieć, że teraz Wiedeń nie jest miastem, któremu coś zagraża, i Sobieski nie jest mile widziany – mówił w rozmowie z radiem RMF FM Piotr Zapart, inicjator projektu i przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu.
Pomnik autorstwa prof. Czesława Dźwigaja miał w ubiegłym roku, przy okazji 335. rocznicy odsieczy wiedeńskiej, stanąć w Wiedniu, na wzgórzu Kahlenberg, skąd król Polski dowodził w zwycięskiej potyczce z armią Imperium Osmańskiego. Niestety władze miasta cofnęły decyzję na postawienie pomnika.
- podkreśla Piotr Zapart.
Zmiana burmistrza - zmiana decyzji
Wszystko zmieniło się gdy władzę objął nowy burmistrz Michael Ludwig z Socjaldemokratycznej Partii Austrii. 11 lipca byliśmy z prezydentem Jackiem Majchrowskim zaproszeni na spotkanie z nowym burmistrzem Michaelem Ludwigiem - wspomina Zapart. - Tam nam oznajmiono, że powołana nowa komisja stwierdziła, że pomnik nie spełnia walorów artystycznych, jest archaiczny i z uwagi na to Wiedeń cofa zgodę - dodaje.
Zdaniem Zaparta "chodzi tu głównie o pewien kompleks historyczny Austriaków". Lewicowy burmistrz nie chce także wypaść źle w oczach mniejszości muzułmańskiej w Austrii, której jest przeszło pół miliona.
Komitet Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu wciąż walczy, by monument polskiego króla na Kah­lenbergu jednak stanął. - Piszemy listy do burmistrza, żeby zweryfikowali swoją decyzję - mówi Zapart. Powołano także komitet międzynarodowy, w którego skład wchodzą przedstawiciele kilku krajów, m.in. Węgier, Słowacji, Czech, Ukrainy i Białorusi.
Sobieski zawita do Krakowa
Pomnik autorstwa prof. Czesława Dźwigaja będzie można obejrzeć w Krakowie. Sobieski stanie na placu Franciszkańskim, co jak zaznacza Piotr Zapart, "symbolicznie ma wielkie znaczenie". - Przypomnijmy, że po zwycięstwie pod Wiedniem Sobieski wypowiedział słowa:"Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył" - zaznaczył.
Symboliczne ma być także postawienie pomnika na lawecie:
O godz. 14 przed Bazyliką św. Franciszka z Asyżu na ul. Franciszkańskiej odbędzie się prezentacja Wiedeńskiego Pomnika Króla Jana III Sobieskiego.
Źródło: rmf24.pl
kpa

Można żartobliwie powiedzieć, że teraz Wiedeń nie jest miastem, któremu coś zagraża, i Sobieski nie jest mile widziany (…) A przecież wszystkie zgody mieliśmy, była piękna współpraca z magistratem Wiednia, jak również Krakowa, było podpisane porozumienie między prezydentem miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim a burmistrzem Michaelem Häuplem
- podkreśla Piotr Zapart.
Zmiana burmistrza - zmiana decyzji
Wszystko zmieniło się gdy władzę objął nowy burmistrz Michael Ludwig z Socjaldemokratycznej Partii Austrii. 11 lipca byliśmy z prezydentem Jackiem Majchrowskim zaproszeni na spotkanie z nowym burmistrzem Michaelem Ludwigiem - wspomina Zapart. - Tam nam oznajmiono, że powołana nowa komisja stwierdziła, że pomnik nie spełnia walorów artystycznych, jest archaiczny i z uwagi na to Wiedeń cofa zgodę - dodaje.
Zdaniem Zaparta "chodzi tu głównie o pewien kompleks historyczny Austriaków". Lewicowy burmistrz nie chce także wypaść źle w oczach mniejszości muzułmańskiej w Austrii, której jest przeszło pół miliona.
Komitet Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu wciąż walczy, by monument polskiego króla na Kah­lenbergu jednak stanął. - Piszemy listy do burmistrza, żeby zweryfikowali swoją decyzję - mówi Zapart. Powołano także komitet międzynarodowy, w którego skład wchodzą przedstawiciele kilku krajów, m.in. Węgier, Słowacji, Czech, Ukrainy i Białorusi.
Sobieski zawita do Krakowa
Pomnik autorstwa prof. Czesława Dźwigaja będzie można obejrzeć w Krakowie. Sobieski stanie na placu Franciszkańskim, co jak zaznacza Piotr Zapart, "symbolicznie ma wielkie znaczenie". - Przypomnijmy, że po zwycięstwie pod Wiedniem Sobieski wypowiedział słowa:"Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył" - zaznaczył.
Symboliczne ma być także postawienie pomnika na lawecie:
Ten pomnik będzie cały czas w drodze, będzie czekał na wjazd do Wiednia - dlatego będzie stał na lawecie i kiedy tylko - mamy taką nadzieję - zmieni się stanowisko Wiednia, ruszy jeszcze raz z Krakowa na Wiedeń.
O godz. 14 przed Bazyliką św. Franciszka z Asyżu na ul. Franciszkańskiej odbędzie się prezentacja Wiedeńskiego Pomnika Króla Jana III Sobieskiego.
Źródło: rmf24.pl
kpa


Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 16.11.2019 14:38
Komentarze
Matecki: Niemcy powinny utracić oficjalny status mniejszości narodowej w Polsce
19.06.2026 19:52

Komentarzy: 0
Koniec z jednostronną uległością i traktowaniem Polski jak państwa drugiej kategorii! Wczoraj na posiedzeniu Sejmu RP sformułowałem twardy, bezkompromisowy postulat: Niemcy powinny utracić oficjalny status mniejszości narodowej w Polsce! - napisał na Facebooku poseł PiS Dariusz Matecki.
Czytaj więcej
Brak porozumienia ws. nowych podatków może spowodować zmniejszenie budżetu UE o 40%
19.06.2026 16:25

Komentarzy: 0
Jak informuje portal Euractiv, stolice pozostają podzielone w związku z propozycjami Komisji dotyczącymi podniesienia nowych podatków ogólnounijnych o 66 miliardów euro rocznie.
Czytaj więcej
Ukraina chce samoloty MiG-29, ale wyremontowane
19.06.2026 15:49

Komentarzy: 0
Polska i Ukraina prowadzą rozmowy w sprawie przekazania polskich samolotów MiG-29 Siłom Powietrznym Ukrainy w zamian za dostęp do ukraińskich technologii dronowych. Negocjacje trwają od kilku miesięcy, a pomyślne ich zakończenie pozostaje w interesie obu stron.
Czytaj więcej
Karol Nawrocki spotkał się z Jordanem Bardellą. Szefernaker zdradza temat rozmów
18.06.2026 18:03

Komentarzy: 0
Prezydent Karol Nawrocki w czwartek w Warszawie spotkał się z przewodniczącym francuskiego Zjednoczenia Narodowego Jordanem Bardellą - poinformował szef gabinetu prezydenta Paweł Szefernaker. Przekazał, że rozmowa polityków dotyczyła przyszłości Europy, bezpieczeństwa oraz roli suwerennych państw w UE.
Czytaj więcej
Wspólne oświadczenie Polski i Niemiec
17.06.2026 20:20

Komentarzy: 0
Naszym nadrzędnym celem pozostaje ochrona europejskich wartości, w tym rządów państwa prawa i transparentnych procesów wyborczych, a wreszcie trwały i sprawiedliwy pokój na Ukrainie – głosi środowe oświadczenie Polski i Niemiec w 35. rocznicę Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Czytaj więcej