Nadchodzi SAFE II. Sobkowiak-Czarnecka: "Kolejne kraje pukają i pytają"

- Trwają wstępne rozmowy o SAFE II.
- Kraje południa UE zmieniają stanowisko.
- Polska wykorzysta środki z SAFE do 2028 roku.
Pierwsze rozmowy o SAFE II
Pełnomocniczka rządu ds. programu SAFE Magdalena Sobkowiak-Czarnecka poinformowała, że w instytucjach unijnych rozpoczęły się wstępne rozmowy na temat SAFE II, czyli możliwej kontynuacji programu wsparcia inwestycji obronnych.
Zaznaczyła, że inicjatywa ta pojawia się m.in. ze strony części państw południowej Europy.
- Nie żyje były reprezentant Polski i bramkarz znanych klubów
- Wraz z wetem prezydenta ws. SAFE posypie się plan KE rabunku i neutralizacji Polski
- "Plan B" dla Ukrainy? Niech Zełenski sięgnie po pieniądze oligarchów
- Telus o sytuacji rolników: Drogie paliwo, drogie nawozy, tanie zboże i brak pomocy tego rządu
- TVN w cieniu wielkiej transakcji. Chińczycy wracają do gry
Zmiana podejścia części państw UE
Jak przypomniała, jeszcze w sierpniu 2025 roku niektóre kraje nie widziały potrzeby udziału w programie, twierdząc, że kwestie zbrojeń ich nie dotyczą.
Po tym, jak wybuchła wojna na Bliskim Wschodzie, te same kraje wróciły do Komisji Europejskiej, pukają i pytają, czy będzie SAFE II, albo czy z tego SAFE zostały jakieś pieniądze, bo oni by chętnie pożyczyli
- stwierdziła.
Jako przykład wskazano Cypr, który znalazł się w obszarze napięć związanych z konfliktem.
Priorytet: nowy budżet UE
Pełnomocniczka rządu podkreśliła, że rozmowy o SAFE II są na wczesnym etapie, a obecnie kluczowe znaczenie mają negocjacje dotyczące przyszłego budżetu Unii Europejskiej.
Nowy budżet pojawi się w roku 2028, czyli za 2 lata. Więc SAFE jest takim mostem i my właściwie te pieniądze z SAFE wydamy do roku 2028. Dzisiaj skupiamy się też na wysiłkach negocjacyjnych, żeby jak najwięcej pieniędzy na obronność było w budżecie unijnym po 2028 roku
- mówiła.
SAFE II w planach Brukseli
O możliwej kolejnej odsłonie programu mówił także lider delegacji europosłów z komisji bezpieczeństwa i obrony Nicolás Pascual de la Parte.
Zwrócił uwagę, że w najbliższych miesiącach rozpoczną się negocjacje nowych wieloletnich ram finansowych UE na lata 2027-2034.
Według jego zapowiedzi SAFE II mógłby zostać powiązany z przyszłym Funduszem Konkurencyjności i obejmować m.in. komponent bezpieczeństwa oraz finansowanie mobilności wojskowej.
Polska i środki z SAFE
Zgodnie z deklaracjami rządu Polska wykorzysta środki z obecnego programu SAFE do 2028 roku.
SAFE to instrument finansowania obronności o wartości 150 mld euro. Polska może otrzymać 43,7 mld euro, z czego - według zapowiedzi rządu - 89 proc. ma trafić do krajowego przemysłu zbrojeniowego.
W piątek rząd przyjął uchwałę dotyczącą programu Polska Zbrojna, upoważniając ministrów obrony i finansów do podpisania umowy związanej z SAFE.
Uchwała przewiduje, że spłata pożyczki nastąpi ze środków niewliczanych do minimalnych wydatków na obronność. To reakcja na decyzję prezydenta Karola Nawrockiego, który zapowiedział, że nie podpisze ustawy wdrażającej mechanizm SAFE.
Tagi
Dariusz Lipiński: Euro jako problem nieekonomiczny

Mamy nowy sondaż ws. SAFE. Polacy podzieleni, minimalna przewaga jednej opcji



